ورزش یکی از بهترین راه ها برای کاهش استرس و اضطراب بخصوص در ایام امتحانات و قرارهای مهم کاریه. تمرینات ورزشی به شما کمک میکنن تا بر استرس غلبه کنین و احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشین. طبق گفته بیشتر محققان و روانشناسان تمرینات ورزشی با آزاد کردن هورمون های ضد استرس بنام اندورفین موجب کاهش استرس در فرد میشه و با از بین بردن بیقراری باعث افزایش اعتماد بنفس خواهد شد. در ادامه در رابطه با بهترین تمرینات ورزشی مفید برای کاهش استرس توضیحات بیشتری میدم تا با استفاده از آنها بر استرس غلبه کنین.

کاهش استرس با تمرینات یوگا و تای چی

یوگا و تای چی دو ورزش غیر رقابتی و برخاسته از آسیای جنوب شرقند. این دو ورزش با تمرکز همزمان روی ذهن، تنفس و حرکات بدن باعث آرامش بیشتر و تعادل بخشی به ضربان قلب میشن در نتیجه باعث کاهش فشار خون، کم شدن استرس و فشارهای روانی خواهند شد. در صورت انجام روزانه 15 دقیقه از حرکات یوگا و تای چی میزان قابل توجهی از میزان استرس رو کم میکنه به شرطی که هنگام ورزش تمام تمرکز روی تنفس و تحرک باشه و به مرور ذهن رو آزاد کنید.

تخلیه انرژی منفی و کاهش استرس با یوگا

تخلیه انرژی منفی و کاهش استرس با یوگا

تمرینات ورزشی پیلاتس برای کاهش استرس

پیلاتس یک ورزش چندقابلیتی و بسیار مفید برای بدنه. انجام تمرینات ورزشی پیلاتس علاوه بر افزایش میزان انعطاف پذیری بدن و تقویت عضلات موجب کاهش سطح فشارهای روحی روانی و استرس میشه، در این ورزش با حفظ تعادل بدن موجب رهاسازی تنش و تمرکز بیشتر میشه و با استفاده از تکنیک های تنفسی، اکسیژن بیشتری را برای مغز مهیا میکنه.

کاهش استرس با تمرینات ورزش پیلاتس

کاهش استرس با تمرینات ورزش پیلاتس

برای کنترل میزان استرس باغبانی کنین

شاید با دیدن تیتر بالا فورا بگین باغبانی ورزش نیست. اما باید بگم باغبانی علاوه بر اینکه یک سرگرمی جذابه بلکه یک تمرین ورزشی بسیار مفید برای کاهش استرس محسوب میشه. حدود 30 الی 45 دقیقه باغبانی کردن و کاشت گل و گیاه و رسیدگی به گلدان و باغچه در روز حدود 150 تا 300 کالری در بدن میسوزونه. مطالعات مختلفی نشون دادن که باغبانی باعث بهبود خلق و خو، حفظ آرامش و کاهش استرس میشه و یکی از بهترین روش های گذروندن اوقات فراغت آرامش بخش بشمار میاد.

حس آرامش و راحتی با رسیدگی به گل و گیاه

حس آرامش و راحتی با رسیدگی به گل و گیاه

برای کاهش استرس تمرینات ورزشی خارج از منزل رو فراموش نکنین

موثرترین راه برای درمان و کاهش عوامل استرس زا فعال بودن در خارج از فضای خونست. تحقیقات بسیاری نشان دادن که صرف زمان در خارج از منزل مزایای زیادی برای سلامتی داره. طبیعت مغز رو آرام میکنه و از شدت استرس به میزان زیادی کم میکنه. دوچرخه سواری یا پیاده روی در پارک باعث آرام شدن فرد، بهبود خلق و خو و در نتیجه از بین رفتن انرژی های منفی و کاهش استرس خواهد شد.

کاهش استرس با پیاده روی

کاهش استرس با پیاده روی

رقص و ایروبیک دو تمرین مفید برای کاهش استرس و اضطراب

رقصیدن و ورزش ایروبیک نه تنها سرگرم کنندست بلکه نشاط آور و ضد استرس خواهد بود. معمولا خیلی از ما برای اینکه از میزان استرس ذهنیمون کم کنیم آهنگ گوش میدیم یا فعالیتی رو انجام میدیم تا حواسمون رو پرت کنیم. رقصیدن یا انجام حرکات ایروبیک به همراه آهنگ های شاد و مهیج با تحرک و تخلیه انرژی های منفی و ایجاد شادی و نشاط استرس رو از بین میبره و حس گرفتگی ذهنی و قلبی رو از فرد دور میکنه.

ایروبیک و کاهش استرس

ایروبیک و کاهش استرس

نقش ورزش های تیمی در کاهش استرس

ورزش های تیمی یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن استرسه. جمع کردن دوستان و خانواده و انجام بازی هایی مثل بسکتبال، والیبال، فوتبال و تنیس نه تنها باعث گذروندن بهترین اوقات با عزیزانتون میشه بلکه یکی از بهترین راه های آزادساختن اندورفین هست که باعث میشه احساس راحتی و ریلکس بودن بیشتری داشته باشین.

کاهش استرس بچه ها با شرکت در بازی های دسته جمعی

کاهش استرس بچه ها با شرکت در بازی های دسته جمعی

به این مطلب امتیاز بده