افراد سالخورده با افزایش سن به طور طبیعی دچار تغییر در عملکرد مغز می شوند و باید به فکر راهکارهایی برای تقویت حافظه ی خود باشند. با گذشت زمان، افراد ممکنه کاهش برخی از توانایی های شناختی را تجربه کنند. کاهش جزئی در قسمت های مختلف حافظه، ممکن است در مدت زمان طولانی حافظه ی کوتاه مدت را تحت تاثیر قرار داده و علاوه بر آن روی توانایی دیداری و کلامی نیز موثر باشد. مغز هم مانند همه ی ماهیچه های موجود در بدن نیاز به ورزش و تمرین هایی دارد تا بتواند فرم درست خود را حفظ کند. ورزش بیشتر مغز میتواند باعث تجزیه و تحلیل و پردازش بهتر اطلاعات شود. تمرینات مختص حافظه می توانند به افراد سالمند در فراخواندن اطلاعات از حافظه بلند مدت و کوتاه مدت کمک کنند. با ما همراه باشید تا با این تمرینات بیشتر آشنا شوید.

حل معمای انواع جدولها و پازل ها برای تقویت حافظه

جدول کلمات متقاطع یکی از موثرترین تمرینات برای حافظه محسوب می شود. پازل های دیگر هم می‎توانند به اندازه ی خود مفید باشند. بسیاری از پزشکان و مراکزی که به طور اختصاصی روی مشکلات مربوط به حافظه و مغز تمرکز دارند بازی سودوکو را برای تمرین مغز و کمک به حافظه و عملکرد شناختی پیشنهاد می کنند. سودوکو شبیه جدول کلمات متقاطع است، اما بجای کلمات از اعداد استفاده می شود. این جدول ها از 9 خانه در طول و 9 خانه در عرض تشکیل می شوند که باید در هر ردیف افقی و عمودی تنها یک بار اعداد 1 – 9 جایگذاری شود. بازی سودوکو نیاز به هیچ مهارت ریاضی و یا محاسباتی خاصی ندارد. این یک پازل منطقیست و میتواند شکل یک عادت در زندگی روزمره باشد. این بازی را می توان در روزنامه ها، برنامه های آنلاین و یا در بسیاری از کتابچه های اختصاصی جدول جستجو کرد.

حل معمای انواع جدولها و پازل ها

حل معمای انواع جدولها و پازل ها

تحریک حسی برای تقویت حافظه و افزایش هوشیاری

یکی از راههای برانگیختن عملکرد مغز تحریک داده های حسی است. درگیر کردن تمامی پنج حس در یک تجربه، مغز را تحریک و زنده نگه داشته و از تنبلی و عدم فعالیت آن جلوگیری می کند. گوش دادن به برخی از موسیقی های زیبا، چشیدن طعم انواع مزه های لذت بخش، نگاه کردن به مخلوقات شگفت انگیز، استفاده از حس لامسه برای لمس نرمی و لطافت زیبایی ها و یا روشن کردن یک عود برای به مشام رسیدن عطری خوش و دلپذیر. استفاده و توجه کردن به محرک های حسی منجر به تحریک و کارکرد بیشتر حافظه حسی و هوشیاری می شود.

تحریک حسی

تحریک حسی

انجام بازی های کارتی

بر اساس نظریه ی متخصص مغز و اعصاب، انواع بازی هایی که با تعدادی کارت صورت می گیرید، میتواند به طور موثری جلوی از دست رفتن حافظه را گرفته و از پیری و زوال عقل ممانعت به عمل آورد. علاوه بر این این بازی ها میتواند به حفظ قدرت حافظه نیز کمک شایانی کند.

شطرنج، ورزشی برای حافظه

شطرنج یک بازی استراتژیک است که می تواند حافظه و توانایی های شناختی را افزایش دهد. هر بازی که شامل یک استراتژی معین باشد می تواند باعث تمرین و ورزش مغز شود. طبق گفته اساتید و پژوهشگران، مغز نیاز به تمرینات روزانه ای دارد تا بتواند سالم و سرحال باقی بماند. بنابراین شطرنج هم نمونه ای از فعالیت های موثریست که به تقویت حافظه سالمندان کمک می کند.

شطرنج، ورزشی برای حافظهشطرنج، ورزشی برای حافظه

شطرنج، ورزشی برای حافظه

تمرین مغز با مطالعه کردن

مطالعه کردن باعث تمرین مغز می شود و به یادآوری کلماتی که از قبل به ذهن سپرده شده کمک می کند. مطالعه ی روزنامه، کتاب یا مجلات باعث تقویت مغز می شود. پژوهشگران اعصاب و روان در مطالعات خود پیرامون حافظه افراد سالخورده به این نتیجه دست یافته اند که فعالیت در زمینه های متفاوت شناختی مانند مطالعه کردن باعث جلوگیری از تحلیل رفتن حافظه با گذشت زمان خواهد شد. همچنین مطالعات نشان داده است سالمندانی که بازی می کنند، با کامپیوتر کار می کنند یا در صنایع دستی مانند سفالگری و خیاطی مشغول هستند 30 تا 50 درصد کمتر نسبت به افرادی که در هیچ فعالیتی انجام نداده اند حافظه خود را از دست می دهند.

مطالعه کردن

مطالعه کردن

به این مطلب امتیاز بده