روغن جامد و روغن مایع زیر گروهی از چربی ها هستن که به عنوان تری گلیسیرید ها شناخته می شوند. این مواد مغذی یک منبع انرژی مهم به شمار رفته که به بدن کمک می کنند تا عملکردهای روزانه خود را انجام دهند. همچنین نقش مهمی در واکنش های متابولیسم و سوخت و ساز دارد که در بدن انسان توسط آنزیمی به نام لیپاز، که در لوزالمعده تولید شده، شکسته می شوند. بنابراین استفاده از روغن برای بدن انسان ضروری بوده و می بایست در رژیم غذایی قرار داده شود. در این مطلب ابتدا تعاریفی ساده از چربی اشباع و غیر اشباع که از مهمترین انواع روغن ها بوده، مطرح شده و سپس شباهت ها و تفاوت های موجود بین آن ها آورده شده است.

روغن های اشباع شده و اشباع نشده

در روغن جامد و مایع از ترکیب کربن، هیدروژن و اکسیژن، مولکول اسید چرب تشکیل می شود. مولکول های اسید چرب می توانند به صورت اصطلاحا اشباع شده یا اشباع نشده ایجاد شوند. منابع سرشار از چربی اشباع شده شامل روغن زیتون، روغن کلزا، روغن بادام زمینی و روغن کنجد می باشد. از میان این روغن ها، روغن بادام زمینی برای پخت و پز و سرخ کردن با درجه حرارت بالا قابل استفاده و ایده آل است. اغلب، این چربی ها در دمای اتاق به صورت جامد می باشند. به علاوه منابع سرشار از روغن اشباع نشده روغن ماهی تن، روغن آفتاب گردان و روغن گندم را می توان نام برد. این روغن ها منابع مناسبی از امگا 3 به شمار می روند که باعث کاهش تورم و التهاب می شوند. موارد مصرفی این روغن ها برای پخت و پزهایی با دمای حرارتی پایین و تهیه سس و سالاد ها می باشد. این چربی ها نیز اغلب در دمای معمولی اتاق به صورت مایع باقی می مانند. همچنین فرآورده های گوشتی، از انواع موادی هستند که هم دارای چربی اشباع شده و هم دارای چربی اشباع نشده می باشند.

نمونه هایی از روغن مایع و گیاهی

نمونه هایی از روغن مایع و گیاهی

روغن جامد و روغن مایع چه شباهت هایی دارند؟

  • هر دو آن ها از ترکیبات کربن (C)، هیدروژن (H) و اکسیژن (O) تشکیل شده اند.
  • هر دو آن ها اسیدهای چرب با زنجیره بلند هستند.
  • هر دو آن ها به عنوان مواد مغذی مورد استفاده قرار می گیرند.
  • در صورت مصرف بی رویه هر دو آن ها می توانند به نحوی سلامتی را به خطر بیندازند.

روغن جامد و روغن مایع چه تفاوت هایی دارند؟

تفاوت اصلی روغن جامد و مایع در این است که روغن جامد استخراج شده از حیوانات و روغن مایع استخراج شده از گیاهان می باشد. به علاوه روغن جامد در دمای 25 درجه اتاق یه صورت جامد و روغن مایع در این دما به صورت مایعی غلیظ می باشد. به منظور آشنایی بهتر با تفاوت های روغن جامد و روغن مایع، در جدول زیر مقایسه ساده ای بین آنها صورت گرفته است.

3.9/5 - (19 امتیاز)