بارداری یکی از مهمترین دوره های زندگی یک زن می باشد. در واقع زنان میتونن به خاطر اینکه میتونن یه نوزاد رو درون بدن خودشون رشد و پرورش بدن به خودشون افتخار کنن. خیلی مهمه که زنان بتونن از این دوره با وجود مشکلات متعدد لذت کافی ببرن و طوری نباشه که فقط رنج و زحمت نصیب اونها بشه. بارداری برای بار اول برای زنان ناشناخته هست و معمولا زنان بار اول خیلی هیجان زده هستن. اما برای بار دوم خیلی از زنان فکر میکنن که به همه مسائل مربوط به بارداری واقف هستن و چیز جدیدی نیست. بارداری برای بار دوم تفاوت هایی نسبت به اولین تجربه بارداری زنان داره که ما در این مطلب می خواهیم در مورد این تفاوت ها صحبت کنیم.

بارداری دوم زودتر مشخص میشه

این موضوع به این معنی نیست که نوزاد زودتر رشد میکنه و یا اندازه اون بزرگتر از نوزاد اوله. دلیل اصلی این موضوع اینه که ماهیچه های شما به خاطر اینکه قبلا تجربه یه بارداری رو داشتن، راحت تر کش میان و بزرگی شکم رو بیشتر نشون میدن. به همین خاطر افراد زودتر از دفعه اول متوجه بارداری میشن.

بارداری دوم

بارداری دوم

کمتر شدن علاقه و ویار به غذاهای خاص

در زمان اولین تجربه بارداری معمولا نسبت به اینکه چه غذاهایی رو باید مصرف کنین دچار سرگیجه میشدین و همچنین ویار بعضی از غذاها رو داشتین. اما ممکنه که در تجربه دوم بارداری دچار هیچ کدام از این موارد نشین. در تجربه بارداری دوم شما یه بچه تو خونتون دارین که باید مراقب اون هم باشین و بعضی وقت ها شاید فراموش کنین که حتی حامله هستین. اگرچه که شما هیچ وقت سراغ غذاهای ممنوعه برای بارداری نمیرین (الکل و …) ولی ممکنه که بعضی از غذاهایی که در بار اول حتی نگاهشون هم نمی کردین رو امتحان کنین.

دردهای بیشتر در بارداری دوم

واقعیت اینه که اگه شما در بارداری اول خودتون تجربه درد کشیدن رو داشتین، در بارداری دومتون باید منتظر دردهای بیشتر و شدیدتر باشین. تنها راه برای جلوگیری از این اتفاق اینه که خودتون رو بیشتر و بیشتر مشغول ورزش و تمرین های مختلف کنین. میتونین برای پیدا کردن ورزش و تمرین های مناسب با یه متخصص صحبت کنین.

آگاهی بیشتر از بارداری

در زمان بارداری اول شما به خاطر اینکه اولین تجربه شما هست معمولا دنیای شما تغییر بسیار زیادی میکنه زیرا که شما الان یه نوزاد درون شکم خودتون دارین. همچنین شما تا جایی که میتونین دنبال خبرها و ویدئوهای آموزشی و خبری میرین. اما برای بار دوم خیلی از هیجانات شما فروکش کرده و همچنین از بارداری اولتون تجربه های ناخوشایندی هم دارین. همچنین در دفعه دوم شما دیگه اونقدرها هم وقت ندارین که دنبال مسائل مرتبط با بارداری باشین.

در بارداری دوم آگاهی بیشتری از مسائل بارداری دارین

در بارداری دوم آگاهی بیشتری از مسائل بارداری دارین

اهمیت کمتر حاشیه های بارداری دوم نسبت به اول

در زمان بارداری اول شما آنقدر هیجان زده هستین که مثلا سعی می کنین از تمام لحظات خودتون عکس بگیرین و نگهداری کنین. از حالت های اولیه شکمتون تا غذاهایی که میخورین و… . اما حالا که شما برای بار دوم باردار هستین کمتر به سراغ این مسائل میرین. در بارداری دوم مهمترین چیز برای شما اینه که نوزادتون رو به دنیا بیارین و اون رو در آغوش بگیرین.

در بارداری دوم کمتر به حاشیه های آن دچار میشین

در بارداری دوم کمتر به حاشیه های آن دچار میشین

احساسات کمتر در بارداری دوم

در بارداری اول شما خیلی هیجان زده و احساسی به نظر میرسین اما معمولا این اتفاق لااقل به همان شکل در تجربه دوم از بارداری رخ نمیده. دلیل این موضوع میتونه مقداری به خاطر این باشه که الان شما بزرگتر از دفعه قبل هستین و مقداری هم به خاطر اینه که الان شما مسئولیت بیشتری تو خونه دارین، چون که یه بچه دیگه هم تو خونه دارین. در واقع باید توجه داشته باشین که بارداری دوم براتون آسونتر از بارداری اوله، حداقل از لحاظ احساسی پایین تره.

آماده کردن اتاق نوزاد

دفعه اول بارداری شما نسبت به همه چیز حساس هستین. شما به همه چیز توجه میکنین و حتی میخواین که اتاق نوزادتون رو به طور کامل آماده ورود نوزاد کنین. شما پول زیادی رو خرج خرید وسایل میکنین و از هر چیزی یه دونه میخرین. اما در بارداری دوم به خاطر اینکه خیلی وسایل از قبل آماده هست و میشه از اونها دوباره استفاده کرد، وقت زیادی رو برای این امور صرف نمیکنین. البته که هیجان و در نتیجه انگیزه شما هم کمتر از دفعه اوله.

توقعات واقع گرایانه در بارداری دوم

در بارداری اول به خاطر اینکه وقت زیادی روی خواندن مطالب در مورد بارداری صرف می کنین، بیشتر خواسته ها و توقعات شما از مجلات زرد نشات میگیره. اما در بار دوم بارداری به خاطر تجربه بیشتری که دارین توقعات شما بیشتر رنگ و بوی واقعیت رو میدن.

در بارداری دوم توقعات واقع گرایانه تری دارین

در بارداری دوم توقعات واقع گرایانه تری دارین

به این مطلب امتیاز بده