یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانومها ممکنه در دوران بارداری باهاش روبرو بشن تغییر در خلق و خوشونه. این مساله کاملا عادیست و جای هیچ نگرانی نداره. خیلی از خانمها در این زمان زود عصبانی میشن یا بی دلیل گریه میکنن و حوصله کسی رو ندارند. در ادامه به تغییرات خلق و خو در بارداری میپردازیم که باردار هستین این مشکلات رو به راحتی سپری کنین.

علت نوسانات خلق و خو در دوران بارداری چیست؟

آن چیزی که موجب نوسانات خلق و خو در بارداری میشه تغییر در میزان هورمونهاست. این تغییرات هورمونی بویژه هورمونهای استروژن و پروژسترون در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افته و سطح این هورمونها به طور چشمگیری تغییر میکنه. این هورمونها تنها علت تغیرات خلق و خو نیستن. باردار شدن بدون برنامه ریزی یا اینکه چندمین فرزند باشه و نگرانی در مورد آینده و راحتی اون فرزند هم میتونه باعث تغییر در خلق و خوی خانم های باردار بشه.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنم؟

اگه تغییرات خلق و خو در دوران بارداری خیلی شدید باشه باید به پزشک یا مشاور مراجعه کنید. همچنین اگه اضطراب یا افسردگی و یا سایر مشکلات روحی و روانی دارین بهتره نزد پزشک بروید تا تغییرات را بررسی کنه و یا اگه تغییرات دیگری از قبیل خستگی، تغییر در عادات غذا خوردن ،احساس گناه یا عدم تمرکز داشته باشین حتما با پزشک در میون بذارین.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنم؟

چه زمانی به دکتر مراجعه کنم؟

با صحبت کردن تغییرات خلق و خو در بارداری را مدیریت کنید

یکی از درمانهای تغییرات در خلق وخو صحبت کردن با دیگرانه. سعی کنین با شریک زندگیتون یا دوست یا خانوادتون که احساس راحتی میکنید در مورد همه چیز صحبت و دردل کنید. ممکنه از مورد حمایت قرار گرفتن و دردل کردن با آنها این تغییرات کمتر نمایان بشه. اما اگه در این میان میخواین محرمانه صحبت کنین و دوست ندارین کسی از اسرارتون باخبر بشه میتونین به پزشک یا مامای خودتون مراجعه کنین.

در کارها از اطرافیانتون کمک بگیرین و به اندازه ی کافی استراحت کنین

این موضوع قابل درکه که میخواین همه ی کارها و همه چیز رو قبل از به دنیا اومدن فرزندتون خودتون به تنهایی انجام بدین. اما در این دوران خیلی کارها رو نباید به تنهایی انجام داد. دوست دارید اتاق و کمد فرزندتون تزئین بشه اما سعی کنین برای انجام این کارها از دوست یا خانواده خود کمک بگیرین. اگر از آنها درخواست کمک کنید خیلی از این موضوع استقبال میکنن و خوشحال هم میشن. در صورتی که خسته شدین سعی کنین روی احساساتتون مدیریت داشته باشین، بنابراین مهمه که بدونین به اندازه کافی خوابیدید یا نه؟ در طول روز کمتر بخوابین تا در شب به راحتی و عمیقتر بخوابید. همچنین اگه شاغل هستین با مدیرتون صحبت کنین تا مرخصی های بیشتری داشته باشین و بهتر استراحت کنین. استراحت کافی میتونه کمک کنه تا خلق و خوی شما هم متعادل تر بشه.

ازاطرافیان کمک بخواهید

ازاطرافیان کمک بخواهید

به کارهای مورد علاقتون بپردازین تا حال بهتری داشته باشین

سعی کنید کاری را انجام بدید تا ذهنتون رو از بارداری دور نگه داره. میتونید یک فیلم خوب ببینین یا با دوستانتون قرار ملاقات بذارین و چند ساعتی رو باهم بگذرونین و یا یک کتاب تهیه کرده و مطالعه کنین. به طور کلی فعالیتی رو انجام بدین که بهتون حس خوب میده تا کمی این تغییرات رو از بین ببرین.

خودتون رو سرگرم کنید

خودتون رو سرگرم کنید

برای آرامش در دوران بارداری ورزش کنید

ورزش کردن میتونه در این دوران کمک موثری بهتون بکنه، اما سعی کنید ورزشهایی رو که آرام هستن و به فعالیتهای شدید احتیاج ندارن رو انجام بدین تا تغییر در هورمونها باعث آزارتون نشه. زمانیکه احساس اظطراب و نگرانی میکنین به استخر برید و شنا کنید یا در هوای تازه پیاده روی کنید یا ورزشهایی مثل یوگا رو انجام بدین.

ورزش های آرام انجام دهید

ورزش های آرام انجام دهید

وقت بیشتری را با شریک زندگی تان بگذرونید

بیشتر از همه کسانی که به خانمهای باردار نزدیک بوده و از تغییرات خلق وخوی اونها رنج میبرن همسرانشون هستن. چنین موضوعی به این دلیله که بیشتر از همه دوسشون دارن و زمان زیادی رو با هم میگذرونن. شاید برای همسرتون این تغییرات خلق وخو کمی سخت باشه اما با نزدیک شدن به شما و گذروندن بیشتر وقتش باهاتون و بیشتر اهمیت دادن به شما میتونه این تغییرات رو کنترل کنه. سعی کنید لحظه های بیشتری رو با هم بگذرونید چون این کارها باعث تقویت رابطه ی شما نیز میشه.

وقت بیشتری را با شریک زندگی تان بگذرونید

وقت بیشتری را با شریک زندگی تان بگذرونید

به این مطلب امتیاز بده