تغذیه کودکان یکی از بزرگترین دغدغه ها و مشکلات هر مادری هست که فرزندش مدرسه میره. این که برای رشد بهترش چه غذایی خوبه و برای وعده های مدرسه و بعد مدرسه چه مواد غذایی مناسب تره که باید تهیه بشه تا هم میزان یادگیری کودک بالا بره و هم نیاز روزانه به مواد غذایی برای رشد بدنش تامین بشه. از طرفی معضل بزرگ چاقی کودکان در دهه گذشته خیلی زیاد شده و قطعا خطری که میتونه برای کودک ایجاد کنه خیلی بیشتر از لاغری و ضعفه. تغذیه کودک در سنین مدرسه از اهمیت زیادی برخورداره که در این مطلب راجع به اون نکاتی رو در اختیارتون میذارم.

تغذیه مناسب برای کودکان در سنین مدرسه

تغذیه مناسب برای کودکان در سنین مدرسه

تغذیه کودکان در سنین رشد

کودکان در سنین مدرسه و اوایل نوجوانی با استقلال عملی بیشتری غذای دریافتی خودشون رو انتخاب میکنن. بنابراین به کمک نامحسوس و انرژی بیشتری از سمت مادر نیاز دارن. و گذشته از سن و سال، درک اهمیت در داشتن تغذیه سالم و به دنبالش وزن مطلوب برای حفظ سلامت در دوران بلوغ از اصول تغذیه ای این دورانه.

تغذیه در سن رشد

تغذیه در سن رشد

تغذیه کودکان در سنین مدرسه

کودکان در سنین مدرسه، دوران کوردکی خود را پشت سر گذاشته اند. اما هنوز به دوران نوجوانی وارد نشده اند. آنان در این سنین به تدریج به صرف غذاهای بیرون از منزل علاقه پیدا میکنن و کمتر به غذاهای خانگی تمایل نشون میدن. از طرفی سرعت رشدشون در این سن زیاد میشه و طبیعتا نیاز به مواد غذایی براشون بیشتر میشه. کودکی که از رژیم غذایی مناسب برخورداره، دارای قابلیت یادگیری، انرژی، اعتماد به نفس بالا و بنیه بهتریست. رعایت الگوهای مناسب تغذیه و انجام تمرین های منظم ورزشی، به کسب بنیه خوب کمک زیادی میکنه. کالری مورد نیاز کودکان در این سنین به شدت متفاوت بوده و به آهنگ رشد، میزان تحرک و جثه اونا بستگی داره. اما بیشتر اونا روزانه به 1000 تا 22000 کالری نیاز دارن. جدول زیر میزان مورد نیاز اونا از هر کدوم گروه های غذایی رو نشان میده:

گروه های غذایی تعداد پیمانه مورد نیاز
نان، غلات، برنج، پاستا 6-9
سبزیجات 3-4
میوه 2-3
شیر، ماست، پنیر(لبنیات) 2-3
پروتئین:گوشت،مرغ، ماهی، تخم مرغ، خشکبار، باقلاخشک 2-3 (حدود5-6 اونس)

*هر پیمانه معادل هفتاد گرم است

تغذیه ی مناسب کودک در مدرسه

تغذیه ای که فرزندتون تو مدرسه داره، بخش قابل توجهی از رژیم غذایی روزانه اون رو تشکیل میده. پس اگه این تغذیه از خونه برده میشه یا تو مدرسه تهیه میشه باید توجه ویژه ای بهش داشته باشین. در صورتی که فرزندتون ناهار رو از منزل به مدرسه میبره سعی کنین از غذاهای خوشمزه، سالم و مقوی براش بذارید و بسته بندی کنین. بسته بندی مناسب غذای مدرسه، میتونه به صورت ساندویچی و محتویات کم چرب و غنی از پروتئین مثل یه تکه گوشت بوقلمون، مرغ، تن ماهی، تخم مرغ، پنیر یا کره بادام زمینی باشه. میوه تازه یا سبزیجات، لبنیات کم چرب یا بدون چربی و کراکر تهیه شده از گندم کامل، مسقطی یا ژله یا یک دسر کم چرب و ساده دیگه در کنارش، یک ناهار کامل رو تشکیل میده. هم چنین در هنگام بسته بندی و آماده سازی غذا، نکات بهداشتی رو مخصوصا در مورد غذاهای فسادپذیر رعایت کنین.

تغذیه در مدرسه

تغذیه در مدرسه

در ساعات پس از مدرسه چه مواد غذایی برای کودکان مناسب تره؟

کودکان در این سن بعد از پایان ساعت مدرسه به خوردن عصرانه تمایل زیادی دارن. یک عصرانه سالم، راه مناسبی برای تامین انرژی و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد بهتر فرزندانتون بحساب میاد. عصرانه مغذی جزیی از یک رژیم غذایی سالمه که در صورت دقت در انتخاب و آماده سازی، بخشی از نیاز روزانه بچه ها تامین میشه.
فهرست برخی از عصرانه های مغذی که به سرعت آماده میشه براتون آوردم:

 • یک تکه شیرینی یا کلوچه
 • مقداری ذرت مکزیکی به همراه پنیر ورقه شده و سس گوجه فرنگی
 • تکه ای شیرینی به همراه کره بادام زمینی
 • نون و پنیر و گردو
 • غلات به همراه میوه و شیر
 • میوه های تازه یا ترکیب ماست با میوه
 • سالاد سبزیجات تازه با سس کم چرب
 • تخمه آفتابگردان
 • چوب شور یا بیسکوییت نمکی
 • معجون موز: یک موز را پوست کنده و با ماست مخلوط کنید. بعد به همراه مقداری بیسکویت اون رو میل کنید.
 • مقداری میوه خشک، کشمش، برگه میوه ها و…
 • نوشیدنی هایی که برای صبحانه هم صرف میشن
 • موز یا سیب به همراه بیسکویت کامل گندم
 • مخلوطی از نصف فنجان ماست کم چرب و نیم فنجان آب میوه میتونه برای رشد فرزندتون گزینه های مناسبی باشه.تغذیه بعد از مدرسه

تغذیه بعد از مدرسه منبع: کتاب تغذیه و سلامت، ترجمه ی ترانه یگانه

به این مطلب امتیاز بده