تا چند نسل پیش، وقتی که یه زوج با هم ازدواج میکردن انتظار میرفت که در همون سال اول ازدواجشون بچه دار بشن که در زمان حال برای کسی قابل قبول نیست. در حال حاضر مسئله مهمی که وجود داره اینه زمان مناسب باردار شدن شما کِی هست و اینکه تصمیم بگیرین چند تا بچه میخواین داشته باشین و همچنین  اولین بچتون رو کی میخواین به دنیا بیارین. در حال حاضر، این یه تصمیم مهمه که نیاز به تفکر و برنامه ریزی زیادی داره.

هنگامی که یه دختر سالم به بلوغ خودش میرسه، عادتهای ماهیانش شروع میشه. یه دختر در این زمان از لحاظ بیولوژیکی میتونه که باردار بشه و یه کودک به دنیا بیاره. با این حال، در این موقع خود دختر هنوز یه بچه هست و بارداری در این سن اصلا توصیه نمیشه بلکه از این کار نهی هم میشه.

چه زمانی برای باردار شدن من مناسبه؟

این تصمیم برای همه زوج ها مهم و ضروریه و میتونه که روی زندگی تمام زوج ها تاثیر جدی بذاره. برای این که به شما کمک کنیم تا بتونین زمان مناسبی برای باردار شدن پیدا کنین در ادامه لیستی از نکاتی که باید در این مورد در نظر بگیرین و به اونها توجه کنین رو برای شما فراهم کردیم. پس ادامه مطلب رو از دست ندین.

نکاتی که باید قبل از بارداری به اونها توجه کنین:

باید با همسرتون مشورت کنین:

هم شما و هم همسرتون باید در این مورد فکر کنین و تصمیم بگیرین چون که این کار یه مسئله دونفره هست و فقط مربوط به شما نیست. همچنین باید دقت کنین که فرد دیگه ای برای شما تصمیم گیری نکنه. نباید هدفتون از بارداری این باشه که پدر و مادرتون نوه خودشون رو ببینن. یه مشورت و گفتگوی کامل با همسرتون در مورد بارداری انجام بدین.

مطمئن بشین که میتونین مرخصی کاری بگیرین:

مرخصی بارداری و زایمان و بعد از اون برای زنان مناسب و ضروریه. با توجه به بارداری و زایمان و دوره مادری بعد از اون قابل پیش بینی هست که انجام کار و شغل شما حدود یه سالی عقب میفته. حتی اگه در زمان بارداری مدت زمان بیشتری کار کنین، باز هم باید حداقل شش ماه رو دور از محیط کاری خودتون سپری کنین که البته باز هم کم و غیر منطقی به نظر میرسه. بنابراین، در هنگام برگشت به محیط کاری از همکاران خودتون عقب خواهید بود. پس مطمئن بشین که برای همچین وضعیتی آماده هستین.

حتما باید بتونین از مرخصی بارداری استفاده کنین زیرا که برای شما ضروری و واجبه

حتما باید بتونین از مرخصی بارداری استفاده کنین زیرا که برای شما ضروری و واجبه

زمان بیولوژیکی خودتون رو نادیده نگیرین

این نکته بیشتر مربوط به دخترانه. مردها دارای توانایی تولید مثل در تمام یا بیشتر طول عمر خودشون هستن که خیلی طولانی تر از توانایی زنان در تولید مثله، به همین خاطر مردها نیازی به نگرانی در این مورد ندارن. اگه زنان برای مدت طولانی صبر کنن، ممکنه که اصلا نتونن باردار بشن. به همین خاطر، باید در این مورد دقت کافی بشه. صورت گرفتن عمل لقاح و باردار شدن بعد از سی سالگی برای شما سخت و دشوار خواهد بود. با گذشتن شما از دهه سی عمرتون، IVF تنها گزینه ای هست که شما برای باردار شدن در اختیار دارین. نیازی به گفتن نیست که عوارض زیادی رو به وجود میاره که شما هیچ وقت نمیخواین.

از لحاظ روانی آماده باشین

شما حق ندارین که یه فرشته کوچولو را به این دنیا بیارین و سپس اون رو به ظلم و ستم والدینی که خودشون افسرده هستن و یا رابطه خوبی با هم ندارن گرفتار کنین. بنابراین، بسیار مهمه که هر دوی شما هر گونه سوء تفاهم در روابط خودتون رو قبل از اینکه به بچه دار شدن فکر کنین، حل و فصل کنین. به یاد داشته باشین که هر کودکی سزاوار یه بچگی خوب و خوشحال کننده هست و این تنها زمانی ممکنه که والدینش خوشحال باشن.

باید از لحاظ روانی آماده داشتن یه فرزند باشین

باید از لحاظ روانی آماده داشتن یه فرزند باشین

مسائل مالی خودتون رو برنامه ریزی کنین

این مورد بیشتر مربوط به مرد خانواده هست، اگرچه که در زندگی امروزی، زنان خانواده هم نقش مهمی در اون ایفا می کنن. قبل از اینکه بچه دار بشین، از کیفیت زندگی که میتونین برای بچتون فراهم کنین اطمینان حاصل کنین. در اینجا لطفا دقت داشته باشین که خیلی منظور ما پوشک و محصولات مراقبت از کودک و امثال اونها نیست. باید وسیع تر فکر کنین و به تحصیلات و زندگی 10 تا 15 سال و بیشتر فکر کنین و مطمئن بشین که توانایی تامین مخارج اون رو دارین. البته نیازی به سختگیری های بی مورد در این زمینه نیست.

قبل از تصمیم به بارداری در مورد مسائل مالی اون فکر کنین

قبل از تصمیم به بارداری در مورد مسائل مالی اون فکر کنین

فاصله سنی بین فرزندان

این مورد مخصوص بچه های دوم و بعد از اون هست که نیاز به برنامه ریزی مناسب داره. معمولا گفته میشه که بهتره فرزند اول شما حداقل چهار سالش بشه و بعد از اون شما به فکر فرزند دوم باشین. به این ترتیب، شما قادر خواهید بود تا توجه کافی به هر دو فرزند خودتون کنین، همانطور که شایسته هستن. احتمال بروز رقابت برادران و خواهران نیز در میان خواهران و برادرانی که دارای اختلاف سن مناسب باشن هم کمه. بنابراین، با قرار دادن فاصله کافی بین بارداری های خودتون، میتونین یه خانواده عالی برای خودتون داشته باشین. البته بهتره که برای پیدا کردن بهترین فاصله ممکن بیشتر مشورت کنین.

تحمل سختی های بارداری

بارداری باعث ایجاد تغییرات بسیاری در احساسات و شیوه زندگی زنان میشه. به دلایل پزشکی و غیر آن، دختران قادر نیستن و یا نباید بعضی از کارها رو انجام بدن و یا بعضی چیزها رو بخورن به همین خاطر توصیه میشه که مردان در این زمینه زنان رو همراهی کنن. بنابراین، همه این کارهای مجردی که اغلب به زندگی زناشوئی زوج های امروزی وارد میشه، چیزهایی هستن که باید با اونها خداحافظی بشه. جشن های مرسوم آخر هفته و موارد مشابه آن دیگه برای شما قابل قبول و مناسب نیستن. هر دوی شما باید پیش از بارداری برای این موارد تصمیم گیری کنین.

اعتماد به نفس داشته باشین

در زندگی، اعتماد به نفس چیزیه که با سن و تجربه به وجود میاد. این یه واقعیت پذیرفته شده هست که پدر بودن یا مادر بودن چیزیه که هر روز اون همراه با چالش های جدیدی هست و باید برای کنترل و مدیریت اون آماده باشین. زمانی که این اعتماد به نفس رو داشته باشین که شما و همسرتون میتونین با هر چالشی که بارداری و زندگی بعد از اون برای شما به وجود میاره، مقابله کنین و کنار هم باشین، موقعیه که آماده بچه دار شدن هستین.

باید به اندازه کافی اعتماد به نفس برای پدر و مادر شدن رو داشته باشین

باید به اندازه کافی اعتماد به نفس برای پدر و مادر شدن رو داشته باشین

اگه در مورد هر یک از این موارد دچار تردید هستین، بهتره که باردار نشین. به یاد داشته باشین که شما حق ندارید زندگی شخص دیگری را به دلیل یک تصمیم اشتباه خودتون از بین ببرین.

به این مطلب امتیاز بده