وقتی با یه خانوم باردار روبرو میشین اولین سوالی که به ذهنتون میرسه و میپرسین اینه که نوزاد دختره یا پسر؟ جنسیت کودک از موضوعات بسیار مهم در زندگی هر زوجی محسوب میشه و ممکنه اختلاف نظرای زیادی هم در این زمینه وجود داشته باشه. امروزه با استفاده از روش های مختلف میشه شانس پسردار شدن یا دختردار شدن رو افزایش داد و به این صورت خانواده ای متعادل تر داشت. در این مطلب در مورد دو عامل تغذیه و سلامت روحی مادر در تعیین جنسیت قبل از بارداری صحبت میکنیم.

مطلب تعیین زمان تخمک گذاری رو میتونید با کلیک روی لینکش مطالعه بفرمایید.

شروع بارداری

در مطالب قبلی هم در مورد بارداری و دوره های اون صحبت کردیم که اولین مرحله اون شامل ملاقات تخمک آزاد شده با اسپرم هست. شروع همه چیز از ورود یک اسپرم به داخل تخمک آغاز میشه که لقاح نام دارد و زمانی بارداری اتفاق میفته که سلول جدید تشکیل شده از اسپرم و تخمک مسیری رو طی کنه و در رحم مستقر بشه.

اسپرم و تخمک

در ابتدا کمی راجع به اسپرم و تخمک براتون توضیح میدم. اندام جنسی مردانه اسپرم تولید میکنه و اندام جنسی زنانه تخمک تولید میکنه. اسپرم ها به طور کلی دارای دو نوع کروموزوم هستن و به دو دسته ی کروموزوم X و کروموزوم‌Y تقسیم میشن و تخمک تنها دارای کروموزوم‌X  است. کروموزوم های‌‌Y دارای سر گرد هستن و نسبت به کروموزوم های‌ X حرکت تند تر و عمر کمتری دارند. از برخورد دو کروموزوم X  و‌ Y فرزند پسر و از برخورد دو کروموزوم‌ X فرزند دختر میشود.

اسپرم و تخمک در محیط رحم

اسپرم و تخمک در محیط رحم

تا این قسمت از مطلب به این نتیجه میرسیم که کروموزوم های مرد هستن که تعیین کننده ی اصلی جنسیت نوزاد هستن و در شرایط اید‌ه‌ال تقریبا شانس پسر شدن یا دختر شدن با هم برابر است.

عوامل موثر در تعیین جنسیت نوزاد قبل از بارداری

عوامل مختلفی هستن که در تعیین جنسیت جنین نقش دارن که شامل موارد زیر میشن

  • عوامل اجتماعی و سلامت روحی مادر
  • عوامل محیطی مثل تغذیه مادر
  • زمان مقاربت
  • میزان PH واژن مادر در طی مقاربت

این عوامل جزء عوامل و روش های طبیعی هستن که با ایجاد تغییراتی در آنها میتوان شانس دختر یا پسر شدن را افزایش داد و روش های پزشکی نیز برای تعیین جنسیت قبل از بارداری وجود داره. مثل PGD-IVF یا روش نشانه دار کردن اسپرم ها. در این مطلب به شرح روش های طبیعی تاثیرگذار در تعیین جنسیت قبل از بارداری میپردازم.

عوامل اجتماعی و سلامت روحی مادر

نتیجه ی بسیاری از مطالعات اثبات کرده که در شرایط نامساعد روحی و بحران های اجتماعی میزان تولد فرزند دختر بیشتر میشه و زنان پراسترس تا 3برابر بیشتر از زنان آرام صاحب دختر میشن.

تغذیه مادر عامل بسیار مهم در تعیین جنسیت نوزاد است

از زمان های بسیار دور این باور وجود داشته که تغذیه مادر تاثیر بسزایی در تعیین جنسیت نوزاد قبل از بارداری داره اما دلیل اون به درستی مشخص نبود. امروزه با انجام آزمایشای مختلف به این نتیجه رسیدن که تغذیه ی مادر باعث تغییر در یون‌های سطح تخمک میشه و به این صورت جذب یکی از کروموزوم های X یا Y بیشتر میشه.

البته ذکر این نکته لازمه که برای تاثیرگذاری روش تغذیه ای حتما باید سه ماه قبل از اقدام به بارداری این روش‌ را اجرا کرد.

مصرف مواد غذایی حاوی سدیم و پتاسیم احتمال پسرزایی را افزایش می دهد

افزایش سدیم و پتاسیم بدن برای کسانی که تمایل به پسردار شدن دارن توصیه میشه. مهمترین منبع دریافت سدیم، نمك است، ولی به طور طبیعی در بعضی از مواد غذایی مثل گوشت، تخم‌مرغ، غذاهای دریایی، شیر و سبزیجات از قبیل هویج و اسفناج نیز سدیم وجود داره. غذاهای آماده و كنسرو شده هم مقدار زیادی نمك دارن. بهترین منابع غذایی پتاسیم غلات،  میوه ها، سبزیجات و گوشت هستن. مصرف غذاهای پر سدیم و پتاسیم، فضای رحم رو قلیایی میکنه که برای حرکت اسپرم های حاوی کروموزوم‌  Y بسیار مفیده.

مواد غذایی حاوی سدیم و پتاسیم

مواد غذایی حاوی سدیم و پتاسیم

مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم برای داشتن فرزند دختر توصیه میشه

مادرانی که خواهان به دنیا آوردن نوزاد دختر هستن بهتره رژیم غذایی سرشار از کلسیم و منیزیم رو در پیش بگیرن. علاوه بر لبنیات که منبع غنی کلسیم هستن میوه‌ها و سبزیجات دیگه‌ای هم هستن که حاوی کلسیم باشن مثل اسفناج، کلم، شاهی، بادام، گردو، دانه ی کنجد، لوبیا سبز و عدس. مواد غذایی حاوی منیزیم هم شامل دانه های سویا، موز، قهوه، غلات، سبزی های دارای برگ سبز تیره، گردو و جوانه ی گندم میشن. رژیم غذایی حاوی کلسیم و منیزیم باعث اسیدی شدن محیط رحم میشه و اسپرم‌های حاوی کروموزوم‌Y در محیط اسیدی از بین میره و شانس جذب اسپرم حاوی کروموزوم‌ X افزایش پیدا میکنه که در نهایت دختر زایی رو افزایش میده.

مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم

مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم

برای داشتن یه رژیم غذایی درست و بدون ضرر حتما با یک ماما و مشاور تغذیه مشورت کنید چون رعایت رژیم غذایی برای تعیین جنسیت نوزاد به معنای استفاده ی بیشتر از نیاز بدن از یک ماده و کم کردن بقیه ی مواد غذایی به مدت سه ماهه که ممکنه ضررهایی برای سلامتیتون داشته باشه.

5/5 - (1 امتیاز)