تعریف سلامت روان و چگونگی رسیدن به آن

همانطوری که به سلامت تمام اعضای بدنمون اهمیت میدیم، خوبه که سلامت روان هم برامون مهم باشه و برای رسیدن بهش تلاش کنیم. منشاء خیلی از مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی مشکلات و مسائل روحیه که خیلی از مردم باهاش...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
تعریف سلامت روان

همانطوری که به سلامت تمام اعضای بدنمون اهمیت میدیم، خوبه که سلامت روان هم برامون مهم باشه و برای رسیدن بهش تلاش کنیم. منشاء خیلی از مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی مشکلات و مسائل روحیه که خیلی از مردم باهاش در ارتباطن. شناخت بیشتر روح و روان به ما کمک میکنه تا قدمهای بهتری در جهت سلامت آن برداریم. در این مطلب سعی کردیم کمی شما را با مقوله ی “سلامت روح” آشنا کنیم.

تعریف سلامت روان

سلامت روان به سلامت رفتاری، احساسی و شناختی ما اشاره داره. همه چیز در باره ی چگونگی فکر، احساس و رفتار ماست. اصطلاح سلامت روان گاهی به عدم وجود اختلال روانی هم گفته میشه. این موضوع میتونه در زندگی روزانه، ارتباطات اجتماعی و حتی سلامت جسمانی شما نیز تاثیر بذاره. بخش دیگه ای از تعریف سلامت روان شامل تلاش افراد برای لذت بردن از زندگی، ایجاد تعادل بین فعالیت های زندگی و تلاش برای دستیابی به ایجاد انعطاف پذیری روحی را شامل میشه.

تعریف سلامت روان

تعریف سلامت روان

خودتان درمانگری دلسوز برای خود باشید

زمانی که به هر دلیلی اشتباهی انجام دادین یا رفتار نادرستی از شما سر زد، هیچ وقت شرایط را برای خودتون با ملامت کردن خود سخت نکنید. بهتره به جای قضاوت کردن خود، ریشه ی رفتار اشتباه و یا تصمیم غلط خودتونو پیدا کنید و با خودتون قرار بذارین که دیگه چنین اشتباهی را انجام ندین.

خودتان درمانگری دلسوز برای خود باشید

خودتان درمانگری دلسوز برای خود باشید

همه ی حسها در جای خود قابل قبولند و نیازی به نگرانی نیست

افکار و احساسات به خودی خود وجود دارند و نمیشه منکر آنها شد و یا به خاطر وجود چنین حس هایی نگران بود. حسادت، ترس، خشم، شادی، و بسیاری دیگه که اگه در جای نادرست از آنها تبعیت بشه میتونه تاثیر مخربی روی شخصیت فرد داشته باشه.

همه ی احساسات در جای خود قابل قبولند و نیازی به نگرانی نیست

همه ی احساسات در جای خود قابل قبولند و نیازی به نگرانی نیست

همیشه بروز خشم به معنای منطق و یا نا امیدی نیست

وقتی موضوعی باعث عصبانت شما میشه مثلا فردی با حرف زدن یا شخصی با تحقیر کردن باعث خشمگین شدنتون میشه، باید بدونین که هر موقعیتی نباید باعث عصبانیت در شما بشه و خوبه که توانایی کنترل احساساتتون را داشته باشین. اگه نتونین روی خود کنترل داشته باشین، ممکنه اتفاقات ناگواری پیش بیاد که باعث پشیمون شدنتون بشه.

همیشه بروز خشم به معنای منطق و یا نا اُمیدی نیست

همیشه بروز خشم به معنای منطق و یا نا اُمیدی نیست

آسیب پذیر بودن احساسات، شما را آزار ندهد

وقتی احساسات شما آزاد باشن و به راحتی آن را بیان کنید، شاید باعث بشه که احتمال آسیب دیدنتون بالا بره ولی توانایی برقرای ارتباط در شما را هم بالاتر میبره. زمانی که بتونین در ایجاد ارتباط موفق تر باشین حتما ضریب موفقیت در شما هم بالا تر از قبل میشه. با کمی احتیاط بیشتر در روابط خود احتمال آسیب دیدنتون هم کمتر میشه.

افراد مالک همدیگر نیستند

کودکان به پدر مادرشون تعلق ندارن و هر کس شخصیت منحصر به فرد برای خودش داره که قابل احترامه و باید همانطور که هست پذیرفته بشه. ممکنه فردی از نوع شخصیت شما خوشش نیاد اما، این دلیل به توهین نسبت به شخصیتتون نمیشه. اگر کسی سعی در تغییر اطرافیانش داشته باشه بعد از مدتی هیچ صمیمیتی بین او و دیگران باقی نمیمونه.

عشق و علاقه فقط در حرف نباید باشد

خیلی از مردم اعتقاد دارن که به همدیگه علاقه دارند اما، در عمل چیزی غیر از بی احترامی نسبت به هم نشون نمیدن. عشق واقعی زمانیه که دو نفر در رفتار، مهربانی نسبت به هم، احترام به شخصیت هم و همچنین پشتیبانی از اهداف همدیگه این علاقه را نشون بدن. اگه این خصوصیات وجود نداشته باشه دوست داشتنی هم نیست. ولی به یاد داشته باشین عشق ورزیدن به دیگران بهترین راه مبارزه با نا امیدیه.

عشق و علاقه فقط در حرف نباید باشد

عشق و علاقه فقط در حرف نباید باشد

هر کسی حق انتخاب اطرافیان خود را دارد

همه ی ما حق داریم افرادی که دوروبرمون هستن رو انتخاب کنیم، حتی اگه این انتخاب باعث بشه که بعضی ها رو دیگه در کنار خود نداشته باشین. عموما اولویت اصلی در این انتخابها اینه که کنار اون فرد احساس آرامش، خوش بودن و در کل حال خوب داشته باشین.

حس رقابت

اینکه در یک موضوع با بقیه رقابت داشته باشین چیز بدی نیست. طبیعت آدمی اینه که بخواد در هر حرفه یا کاری برتر از بقیه باشه و این به معنای بی اخلاقی و یا حسادت نیست. خیلی از مردم از داشتن این حس درونشون احساس گناه میکنن در حالی که این یک امر کاملا عادیه که در همه هست.

حس رقابت

حس رقابت

سخاوت از نشانه های سلامت روان

اینکه کسی سخاوتمند باشه فقط دلیل بر مهربونی او نیست، نشون میده که فردی با سلامت روانی مناسبیه. چنین افرادی بخشش و سخاوت را پاداشی برای خودشون میدونن، چون با کمک به دیگران و شاد کردن آنها خودشون حس خوبی پیدا میکنن.

سخاوت

سخاوت

به یاد داشته باشیم صحبت کردن از تغییر شاید برای همه آسون باشه اما در عمل به آن همه به سختی میفتیم. تغییر الگوها در زندگی میتونه روی بهتر شدن آن تاثیر زیادی داشته باشه. موضوعاتی که در بالا بهشون اشاره کردیم به همه کمک میکنه تا از زندگی با آرامش بیشتر و روح و روانی سالمتر لذت ببریم.