این روزها در اکثر رستورانها و فست فود ها شاهد سرو غذا بر روی تخته ها و ظروف چوبی هستیم که بسیار زیبا و چشم نوازند و با طرح ها و اشکال مختلفشون آدمو وسوسه میکنن تا یکی از اونها رو برای خونه تهیه کنیم. توی هر آشپزخونه ای حداقل یه دونه از این تخته های گوشت در ورژنی قدیمی تر وجود داره که میشه با کمی تغییر دوباره ازش استفاده کرد. کمی تغییر و تحول برای هرفضایی لازمه و روح تازه ای به محیط میبخشه. برای این تغییرات هیچ وقت از معجزه ی رنگ ها غافل نشین. در ادامه نحوه ی طراحی و رنگ آمیزی روی تخته های گوشت رو بهتون آموزش میدم.

وسایل مورد نیاز برای نقاشی روی تخته گوشت چوبی

  • چاپ طرح مورد نظر بر روی کاغذ
  • کاربن
  • مداد
  • هویه
  • رنگ های دلخواه

مراحل طراحی و نقاشی روی تخته گوشت چوبی

طرح مورد نظرتون رو طبق اندازه ی تخته و سلیقه ی خودتون چاپ کنید تا برای انتقال روی چوب آماده باشه.

انتخاب طرح و چاپ روی کاغذ

انتخاب طرح و چاپ روی کاغذ

با استفاده از کاربن طرح رو روی تخته منتقل کنید. در این مرحله دقت کنید اگه از تخته ای تازه و سالم استفاده میکنید هیچ مشکلی نخواهید داشت، اما اگه تخته های گوشت قدیمی آشپزخونه رو برای نقاشی انتخاب کردید باید سطح اون رو تمیز کنید. برای از بین بردن کثیفی روی تخته ها در ابتدا سطح اون رو با سمباده یا سیم ظرفشویی پاک کنید و سپس از الکل سفید یا صنعتی برای تمیز کردن اون استفاده کنید.

انتقال طرح روی تخته

انتقال طرح روی تخته

با مداد یا خودکار و به کمک کاربن طرح رو روی چوب بکشید و کاغذ رو جدا کنید. در این مرحله طرح روی کاغذ و چوب رو با هم چک کنید تا چیزی از قلم ننداخته باشید.

طرحی از گل ها بر روی تخته ی آشپزخانه

طرحی از گل ها بر روی تخته ی آشپزخانه

برای دورگیری کار از هویه استفاده کرده و خطوط را بسوزانید. دقت کنید تا دقیقا روی خط ها هویه بزنید و مراقب دستتون هم باشین.

دورگیری طرح روی چوب با هویه

دورگیری طرح روی چوب با هویه

به مرحله ی زیبای رنگ آمیزی رسیدیم. نکته ی مهم در این مرحله اینه که شما از تمام رنگ های محلول در آب و تینر میتونین برای نقاشی روی چوب استفاده کنید و رنگی مخصوص برای این کار وجود نداره. کمی رنگ هاتون رو رقیق کرده و طرحتون رو رنگ آمیزی کنید.

رنگ آمیزی داخل طرح

رنگ آمیزی داخل طرح

بهتره از رنگ های مات استفاده نکنید تا طرح و بافت چوب خودش رو نشون بده و کارتون طبیعی تر باشه. این تخته ی نقاشی شده میتونه به عنوان تابلویی زیبا بر روی دیوار آشپزخونه هم باشه.

تابلویی زیبا از رنگ ها در آشپزخانه ی شما

تابلویی زیبا از رنگ ها در آشپزخانه ی شما

4.2/5 - (5 امتیاز)