به علت لذتی که مکیدن انگشت برای نوزادان داره اونها تمایل به ادامه و کسب آرامش توسط این کار رو دارن اما بهتره که بدونین مکیدن انگشت در ماه اول توسط نوزاد باعث کاهش شیردهی میشه زیرا این عمل زمان مکش پستان رو کم میکنه. علاوه بر اون مکیدن انگشت احتمال عفونت گوش رو افزایش میده چون حرکت مکش پیوسته، لوله های شنوایی رو باز میکنه و امکان ورود باکتری از دهان به گوش رو فراهم میکنه. در مطلب مکیدن انگشت در کودکان و روش های موثر برای جلوگیری از آن اطلاعاتی راجع به این عادت رایج در کودکان براتون قرار دادم، در این مطلب هم با من همراه باشید تا بیشتر راجع به این موضوع بخوانیم.

آیا استفاده از مایع تلخ بر روی انگشت برای جلوگیری از مکیدن انگشت روش درستی است؟

بعضی از متخصصان این روش رو ظلم به کودک میدونن و اصلا این کار رو توصیه نمیکنن. اما بیشتر افراد با استفاده از همین روش یعنی مالیدن مایعی تلخ روی انگشت شصت کودک باعث میشن تا کودک انگشتش رو توی دهانش نبره. در صورتی که این راه رو انتخاب میکنید فراموش نکنید که این کار نباید به عنوان یه مجازات برای کودک محسوب بشه بلکه باید به عنوان یه یادآوری باشه تا زمانی که حواسش نیست و ناخودآگاه قصد مکیدن انگشتش رو داره با چشیدن تلخی این کارو نکنه.

فریاد نزنید و تنبیه نکنید

هرگز نباید از پاداش های منفی یا روش های تند برای متوقف کردن عادت خوردن انگشت شست مانند قرار دادن انگشت داخل فلفل استفاده کرد. ممکنه روش های زیادی رو امتحان کرده و احساس ناامیدی کنید، اما سعی نکنید که او را سرزنش کرده یا مجازات کنید. زیرا این کار فقط موجب عصبانیت و ترس کودک میشه و مشکل رو حادتر میکنه.

همیشه تنبیه نتیجه ی معکوس در پی دارد

همیشه تنبیه نتیجه ی معکوس در پی دارد

کودک را تشویق به بازی کرده و حواسش را پرت کنید

هنگامی که کودک شما انگشت شستش رو در دهانش میذاره سعی کنید که حواسش رو پرت کرده و او را در فعالیتی قرار بدین که برای انجامش به هر دو دست نیاز باشه. قبل از خواب برای او کتاب بخوانید و یه اسباب بازی یا عروسک بهش بدین تا با دستهاش اونو نگه داره و انگشتش رو داخل دهانش نبره.

بازی با کودکان باعث سرگرمی و ترک عادت مکیدن انگشت میشود

بازی با کودکان باعث سرگرمی و ترک عادت مکیدن انگشت میشود

مکیدن انگشت از سنین 4 تا 7 سالگی

کودکانی که در سنین 4 تا 6 سالگی هستن به زودی مکیدن انگشت رو ترک میکنن چون در بین همسالانشون در فعالیت هایی قرار میگیرن که نیاز به استفاده از هر دو دست دارن و این مشغولیت باعث ترک مکیدن انگشت در اونها میشه. طبق گفته ی برخی از متخصصان، کودکان در محدوده ی سنی 7 سالگی به علت فشار همسالان و ترس از برخورد نامناسب اونها در مدرسه این عادت رو به کل فراموش میکنند. در مواردی نادر اگر مکیدن انگشت بعد از 5 سالگی مشاهده بشه ممکنه به علت مشکلات عاطفی یا اختلالات دیگه ای مثل استرس باشه. فراموش نکنید که مکیدن انگشت توسط کودک موجب اختلالات گفتاری و مشکلات دندانی در او میشود.

قرار گرفتن در جمع همسالان موجب ترک مکیدن انگشت میشود

قرار گرفتن در جمع همسالان موجب ترک مکیدن انگشت میشود

به این مطلب امتیاز بده