شما هم این عادت خورنده رو دارید که وقتی جوش میبینید باید بترکونیدش؟ خیلی از دکترها این کار رو منع کردند، چون ممکنه جای جوش برای همیشه روی صورت بمونه. اما خوبه که بدونیم ترکوندن جوش همیشه ضرر آفرین نیست و اگه موقع درست و به روش درست انجام بشه، حتی میتونه به از بین رفتن سریع تر جوش ها کمک کنه.

چطوری جوش رو به روش درستش بترکونیم؟

شاید در وهله اول ترکوندن جوش براتون ساده به نظر بیاد، اما انجام این کار به طور افراطی و به شیوه غلط میتونه پشیمونی به بار بیاره. برای این کار به پنبه و الکل، یک سوزن و دو تا دستمال کاغذی احتیاج دارید.

  • اول از همه با پنبه و الکل محل جوش و سر سوزن رو کامل تمیز کنید.
  • بعد با سوزن تمیز یه سوراخ خیلی کوچک روی سطح جوشی که میخواید از بین ببرید ایجاد کنید.
  • حالا که سوراخ ایجاد شد، یه دستمال کاغی بردارید و با دو تا انگشت اشاره دور جوش بپیچید، در حالی که جوش رو از دو طرف فشار میدید تا مایع داخلش بیرون بیاد.
  • حتما حتما این کار رو آروم انجام بدین، و اگه چیزی از جوش بیرون نیومد، این کار رو به زور انجام ندید، چون ضررش بیشتره.

جلوگیری از پیشرفت جوش

ترکوندن جوش راحت ترین راه حل برای از بین بردن جوشه، مخصوصا وقتی یه مهمونی یا برنامه مهم پیش روتونه. اما این کار ریسکش خیلی بالاست و بهتره که به فکر پیشگیری از جوش باشید، نه ترکوندن جوش! قطعا پیشگیری راحت تر از درمانه.

مثلا اگه پوستتون چربه، باید بدونید شانس جوش زدن شما نسبت به بقیه افراد بالاتره، بنابراین باید یه روتین پیشگیرانه برای پوستتون داشته باشید. بهترین راه برای پیشگیری از جوش اینه که همیشه پوستتون رو تمیز نگه دارید. یه شوینده مخصوص صورت داشته باشید و صبح ها بعد از بیدار شدن، شب ها قبل از خواب، و هر بار بعد از آرایش صورتتون رو کامل بشویید. بعد از شستن هم مرطوب کننده ملایم بزنید. اگه پوستتون چرب هست، استفاده از مرطوب کننده های غلیظ فقط اوضاع رو بدتر می کنه.

شستشوی منظم صورت حداقل 2 بار در روز

شستشوی منظم صورت حداقل 2 بار در روز

بعضی تغییرات در سبک زندگی هم میتونه این اطمینان رو بهتون بده که پوستتون سالم هست و لازم نیست نگران جوش درآوردن باشید. بعضی از این تغییرات که خوبه توی زندگیتون ایجاد کنید اینها هستند:

تغذیه برای پیشگیری از جوش صورت

چیزهایی که میخورید تاثیر زیادی روی وضعیت پوستتون میذاره. بعضی از خوراکی ها از بیرون ریختن جوش ها پیشگیری می کنند، و بعضی هم روند جوش زدن رو تشدید می کنند. به طور کلی باید از شیر گاو، خوراکی های پر شکر، هله هوله غیر سالم، و فست فود دوری کنید چون منجر به جوش زدن میشن. از طرف دیگه، خوراکی هایی مثل تخم کتان، چای سبز، ماهی، گردو، خرچنگ و خوراکی های پروبیوتیک اگر در رژیم غذایی تون قرار بگیرن، مقدار جوش زدن رو خیلی کاهش میدن.

تغذیه شما رابطه مستقیم با وضعیت پوستتون داره

تغذیه شما رابطه مستقیم با وضعیت پوستتون داره

زیاد آب بخورید تا جوش نزنید

باید مطمئین باشید که مقدار کافی آب به بدن و پوستتون میرسه. این کار از شیوع جوش های جدید جلوگیری میکنه.

مرتب ورزش کنید

درسته که ورزش باعث عرق کردن میشه و سطح روی پوست رو کثیف می کنه، اما اگه به اندازه کافی قبل و در حین ورزش کردن آب بنوشید، و بعد از ورزش کردن با شوینده صورت سطح پوستتون رو بشویید، در طولانی مدت جوش های کمتری خواهید زد.

بیش از حد به صورتتون دست نزنید

خیلی از آدمها در طول روز دوست دارن با صورتشون ور برن. اینکه نگران زیبایی تون هستید درست، اما باید بدونید که با هر بار دست زدن به صورت، کثیفی های محیط رو روی صورتتون مینشونید. اگه قراره به صورتتون دست بزنید، حتما قبلش دستهاتون رو با صابون آنتی باکتریال بشویید.

بیش از حد به صورتتون دست نزنید

بیش از حد به صورتتون دست نزنید

کثیفی روی بالش رو جدی بگیرید

شما هر روز سرتون رو روی بالشی میگذارید که کثیفی های صورتتون رو در پی شب های پیاپی روی خودش جمع کرده. یکی از شایع ترین علل جوش زدن خوابیدن روی بالش آلوده هست. حتما با فاصله های کم روبالشی تون رو بشویید تا از جوش زدن جلوگیری کنید.

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر