تربیت صحیح و ایجاد نظم در زندگی کودکان (والدین خوب – قسمت دوم)

طی مطلب قبلی در زمینه عشق و محبت کردن به اندازه و کافی و دلایل آن صحبت کردیم. همچنین میزان اهمیت وقت گذراندن و گوش فرا دادن به فرزندتان. اینکه در بعضی نقاط عطف او باید کنارش باشید تا او...

Avatar
خاتون آپدیت:

طی مطلب قبلی در زمینه عشق و محبت کردن به اندازه و کافی و دلایل آن صحبت کردیم. همچنین میزان اهمیت وقت گذراندن و گوش فرا دادن به فرزندتان. اینکه در بعضی نقاط عطف او باید کنارش باشید تا او احساس کند ارزشمند است و شما دوستش دارید. اما والدین بودن تنها به عشق ورزیدن خطم نمی شود. و حالا، ادامه ی ماجرای تربیت فرزند..

*نظم دهنده ی خوبی باشید

قوانین معقولی را قرار دهید و اجرا کنید

قوانینی معقول و قابل اجرایی قرار دهید تا او را به سوی فردی خلاق و شاد شدن هدایت کند، نه قوانینی برای فرد ایده آل ذهنی خودتان. قوانینی قرار دهید که فرزندتان در فضای امن بتواند رشد و نمو پیدا کند، نه قوانینی سخت گیرانه که او حس کند نمی تواند قدم اشتباهی بردارد. این ایده آل است که فرزندتان شما را دوست بدارد، بیش از آنکه از شما بترسد.

قوانین معقولی را قرار دهید و اجرا کنید

قوانین معقولی را قرار دهید و اجرا کنید

خشم تان را کنترل کنید

تا جایی که برای تان ممکن است خشم تان را کنترل کنید و سعی کنید آرام و معقول باشید وقتی می خواهید قوانین را متذکر شوید و یا آن را اجرا کنید. شما می خواهید فرزندتان شما را جدی بگیرد، نه اینکه از شما بترسد یا فکر کند شما همواره عصبانی هستید.

خشم تان را کنترل کنید و نشان دهید از او ناراحت  هستید

خشم تان را کنترل کنید و نشان دهید از او ناراحت هستید

البته که این موضوع چالش بزرگی است، بخصوص وقتی فرزند شما فقط راه خودش را می رود و لجبازی می کند. اگر فکر می کنید صدای تان دارد بالا می رود، یک فرصت بدهید، نفس عمیقی بکشید و آرام باشید و بگذارید فرزندتان بداند که شما ناراحت هستید.

شما یک معلم تمام وقت هستید!

در تربیت تان ثابت قدم باشید

این مهم است که قانونی را که گذاشتید، همیشه به آن پایبند باشید و در برابر درخواست فرزندتان برای یک استثنا کوتاه نیایید. اگر بخاطر یک موقعیت از قوانین تان کوتاه بیایید این یعنی قوانین شما را می شود گاه و بی گاه شکست!

در تربیت تان ثابت قدم باشید

در تربیت تان ثابت قدم باشید

اگر شما بیش از یکبار به فرزندتان گفته باشید، “قبوله، اما همی یه بار…” پس شما باید روی قوانین جدی تری برای فرزندتان فکر کنید. قوانینی که قابل شکستن باشند، امکان آن هست که اصلا وجود نداشته باشند!

با همسرتان در یک جبهه باشید

اگر شما با همسرتان فرزندتان را بزرگ می کنید، لازم است که فرزندتان بداند که شما و همسرتان در یک جبهه ی یکسان هستید. بطوری که اگر برای یک موضوع دو نفر ممکن است جواب مثبت یا منفی بدهند! اگر بچه ها بدانند مادر همیشه جوابش مثبت است و جواب پدر همیشه منفی، در آن صورت فرزند فکر میکند یکی از والدین خوب تر است یا سهل گیر است. خوب است زوج خانواده بر سر قوانینی که قرار داده اند به توافق نظر رسیده باشند تا اختلاف سلیقه های فردی، اختلالی در تربیت فرزند نداشته باشد. در این صورت فرزند و والدین هم بر سر تصمیم هایی که باید گرفته شود سر در گم نمی شوند.

منظورتان را برای فرزندتان توضیح دهید

فرزندتان باید حس نظم و منطق در سیستم اهل خانه و خانواده کند. این موضوع به او حس امنیت و آرامش همراه با شادی داخل و خارج از خانه می دهد. دلیل این نظم را هم می توانید برای او توضیح دهید و او را قانع کنید.

منظورتان را برای فرزندتان توضیح دهید

منظورتان را برای فرزندتان توضیح دهید

 

رفتار فرزندتان را مورد انتقاد قرار دهید، نه خودش را!!!

این نه تنها در رابطه با فرزند، در رابطه با دیگر عزیزان تان هم اگر نقدی به موضوعی دارید، آن مورد را طرف انتقاد قرار دهید نه شخصیت او را. با صحبت کردن و دلیل آوردن به او نشان دهید که چرا آن مورد خوب نیست و چگونه او می تواند آن را تغییر دهد. این یعنی ارتقاء رفتاری و بلوغ شخصیتی!

منبع مطلب

این مطلب ادامه دارد..