تصمیمات سال جدید رو با این یک کلمه محقق کنید

هر آدمی وقتی به تحویل سال میرسه، با خودش برای سال آینده برنامه ریزی می کنه و تصمیم های جدیدی میگیره. چیزی که از همه مهم تر هست اینه که این عزم و اراده برای ایجاد تغییر در سال جدید...

سعیده علیزاده
سعیده علیزاده آپدیت:
اهداف-سال-جدید

هر آدمی وقتی به تحویل سال میرسه، با خودش برای سال آینده برنامه ریزی می کنه و تصمیم های جدیدی میگیره. چیزی که از همه مهم تر هست اینه که این عزم و اراده برای ایجاد تغییر در سال جدید زود از بین نره و کل سال باهامون دوام بیاره. یه تغییر خیلی کوچک وجود داره که اگه انجامش بدین، تصمیمات سال جدیدتون سریع تر محقق میشن. این تغییر چیه؟

به جای گفتن “باید این کار رو انجام بدم” بگین “میخواهم این کار رو انجام بدم”…

چرا گفتن “باید هفته ای 3 روز برم ورزش” باید به “میخوام هفته ای 3 روز برم ورزش” تغییر کنه تا راحت تر به خواسته تون برسید؟

مغز ما انسان ها عجیب و غریب رفتار می کنه. اگه به خودتون بگید باید یه کاری رو انجام بدین، ناخودآگاه دلتون میخواد از انجام اون کار سر باز بزنید و ممکنه در انجامش تعویق بندازین. کاری که شما باید بکنید اینه که علاقه خودتون رو برای انجام اون کار دوباره پیدا کنید و این میل به انجام دادن رو برای خودتون برجسته کنید.

مثلا ممکنه شما خودتون رو تا باشگاه ورزشی کشون کشون برسونید. اما اراده برای چسبیدن به برنامه ورزشی و عرق ریختن برای رسیدن به هدفتون رو چطوری به دست میارید؟ یا ممکنه از روی اجبار و رسم و رسوم به فامیل ها و دوست هاتون زنگ بزنید، آیا در این حالت می تونید مکالمه جالب و پرمعنایی برقرار کنید یا همه چیز در حد تعارف ها و احوالپرسی باقی میمونه؟

قدرت خواستن

قدرت خواستن

سالیان پیش، افلاطون کسی بود که انسان رو به عنوان شخصی تعریف کرد که توسط دو اسب به دو جهت مخالف کشیده میشه: یکی اسب امیال و خواستنی ها، و دیگری اسب منطق و بایدها. یعنی آدم همیشه در جدال بین دو نیرو هست: کاری که دلم میخواد انجام بدم، و کاری که باید انجام بدم. بهترین کاری که میتونید این وسط انجام بدید اینه که این دو اسب رو طوری راهنمایی و رام کنید تا به جایی که دلتون میخواد برسید.

افلاطون

کشمکش بین امیال و منطق از دیدگاه افلاطون

یک مثال جالب دیگه برای تاثیر این روش رژیم گرفتنه. وقتی به یک کیک شکلاتی نگاه می کنید و با خودتون میگین “من اجازه ندارم این رو بخورم” برای خودتون حس حسرت و سرکوبی به جا میذارید. به جاش میتونید به این فکر کنید که کیک شکلاتی کالری زیادی داره و بعد از مدتی سلامتی تون رو به خطر میندازه و هیکلتون رو هم خراب می کنه “پس من نمیخواهم این کیک شکلاتی رو بخورم”. اینطوری کنترل کردن هوس هاتون هم راحت تر میشه.

وسوسه در برابر خوراکی های ناسالم

وسوسه در برابر خوراکی های ناسالم

هدف هایی که “میخواهم” بهشون برسم:

این هدفها معمولا بازتاب دهنده ارزش ها و علایق ما هستن و برای این دنبالشون میریم که بهمون احساس لذت شخصی میدن، اهمیت ذاتی دارن و با هسته درونی ما همخونی دارن. از همه مهم تر، ما آزادانه این اهداف رو برای انجام دادن انتخاب کردیم و کسی زورمون نکرده.

هدف هایی که “باید” بهشون برسم:

برعکس، برای این اهداف با غر زدن کار می کنیم (بهتره این عادت رو از دست بدین) و احساس اجبار برای تکمیل کردنشون داریم.

شما میتونید رژیم غذاییتون رو به خاطر ترس و استرس و عذاب وجدان شروع کنید، یا از روی علاقه ای که به سبک زندگی سالم و بدن سالم دارین. انتخاب با شماست، اما این رو بدونین که اهداف اجباری دوام زیادی ندارن و قدرتی که “خواستن” در آدم ایجاد می کنه باعث میشه پشتکار بیشتری در راه رسیدن به اون هدف نشون بدیم.

خواستن رو جایگزین احساس اجبار برای انجام کارها کنید

خواستن رو جایگزین احساس اجبار برای انجام کارها کنید

زندگی مجموعه ای از لحظات هست و اگر تغییراتی به این کوچکی میتونه مجموعه کلی که زندگی هست رو بهبود ببخشه، منتظر چی هستید؟ از تک تک لحظات و تصمیماتتون شروع کنید و انرژی مثبت و قدرت اراده و میل به انجام کارهاتون رو بهش اضافه کنید. اگر هیچ راهی برای دوست داشتن کاری که باید انجام بدین پیدا نمی کنید، وقتشه که یک تغییر ایجاد کنید. برای رسیدن به “من میخواهم…” لازم نیست خودتون رو مجبور کنید. اگه این میل در شما ایجاد نمیشه یعنی باید اون هدفی که برای خودتون تعریف کردین رو دوباره ارزیابی کنید.