آموزش تجربه کردن و ابراز احساسات به کودکان در ۴ مرحله

احساسات و نحوه ابراز کردن آن مسئله دشواره. بخصوص زمانی که سعی داشته باشیم آن را در کودکان همانند بزگسالان هدایت کنیم. کودکان نحوه تجربه کردن و ابراز احساسات خود را با مشاهده بزرگسالان و دیگر بچه ها یاد می...

بهناز سرفراز
بهناز سرفراز آپدیت:
ابراز احساسات

احساسات و نحوه ابراز کردن آن مسئله دشواره. بخصوص زمانی که سعی داشته باشیم آن را در کودکان همانند بزگسالان هدایت کنیم. کودکان  نحوه تجربه کردن و ابراز احساسات خود را با مشاهده بزرگسالان و دیگر بچه ها یاد می گیرند. با این حال اغلب نحوه شناسایی و برخورد با احساسات بطور صریح آموزش داده می شود. در اینجا نحوه آموزش دادن بچه ها در مورد تجربه کردن و ابراز احساسات رو در 4 مرحله توضیح میدیم.

۱. احساسات کودکان را به رسمیت بشناسید

افتادن اسباب بازی مورد علاقه  اونها در یک گودال می تونه برای تعدادی از اونها یک فاجعه باشه. به کودک بگید که از احساساتش باخبرید و دلایل اون رو درک می کنید. گفتن یک جمله ساده مثل ” متاسفم, منم از اینکه عروسکت توی گودال خیس شده ناراحتم” کافی خواهد بود.

ابراز احساسات

ابراز احساسات

۲. عکس العمل های مناسب را به کودک بشناسانید

ما به عنوان یک بزرگسال با حالت های اصلی برای ابراز احساسات آشنا هستیم. (مثلا وقتی خوشحالیم٬ می خندیم یا وقتی ناراحتیم گریه می کنیم.) ولی برای کودکان مواجهه با طیف وسیع احساسات ساده نیست و این مسئولیت ماست که به اونها آموزش بدیم تا بتونند با استفاده از حالت ها و واژه های مناسب٬ احساسات خود رو بیان کنند.

به محض اینکه کودک احساست خودش رو نمایش داد٬ شما می تونید تنها با گفتن چند جمله اون حالت رو براش توضیح بدید. مثلا اگه کودکتون می خنده٬ شما در مفابل این جمله رو بگید” من میدونم الان تو خیلی خوشحالی! تو داری می خندی!”

ابراز احساسات

ابراز احساسات

۳. آنها را با واقعیت مسئله آشنا کنید

ما میدونیم که افتادن عروسک توی گودال و خیس شدن اون مسئله آنچنان مهمی نیست و فاجعه تلقی نمی شه. پس بعد از اینکه بهش نشون دادیم که احساساتش رو درک می کنیم٬ رو به رو شدن با واقعیت ها رو بهشون یاد بدیم. می تونیم بگیم” اصلا نگران نباش برای عروسکت اتفاقی نیفتاده و حالش خوبه اون فقط یه ذره خیس شده”

ابراز احساسات

ابراز احساسات

۴. ارائه راه حل یا عکس العمل مناسب

کوکان تحت فشار احساساتشون قرار می گیرند٬ بخصوص احساسات منفی. اونها رو با حفظ آرامش و پیشنهاد راه حلی ساده برای مشکلشون راهنمایی کنید.

متلا “من میدونم عروسک مورد علاقت افتاده توی گودال ولی ما می تونیم بشوریمش و اون دوباره تمیز و خوشحال میشه”

ابراز احساسات

ابراز احساسات

گاهی اوقات ممکنه مجبور بشید پیشنهادتون رو با روش های مختلفی تکرار کنید تا مطمئن بشید منظورتون رو فهمیده.