سازمان بهداشت جهانی و یونیسف توصیه می کنن که یک ساعت بعد از تولد نوزاد به اون شیر بدین. همچنین نوزاد تا شش ماه بعد از تولد فقط باید با شیر مادر تغذیه بشه و بعد از شش ماهگی هم میشه با غذاهای مناسب (در این مورد با پزشک خودتون مشورت کنین) همراه با شیر مادر تا سن دو سالگی نوزاد رو تغذیه کرد. در ادامه این مطلب ما به فواید و اثرات شیردهی تا سن یک سالگی کودک می پردازیم. اگه علاقه مند به این موضوع هستین بهتره که این مطلب رو از دست ندین.

شیردهی بعد از تولد نوزاد

شیردهی در این دو هفته به کودک شما کمک میکنه که مقدار قابل توجهی آغوز (آبگونه مغذی) دریافت کنه. این آغوز در واقع به عنوان اولین واکسن کودک شناخته میشه. همچنین اکسیتوسینی که در این مدت به خاطر شیردهی در بدن مادر ترشح میشه به بازسازی و بازیابی قوای بدن مادر کمک میکنه.

کمک به ساخت سیستم ایمنی بدن نوزاد

شیردهی در ماه اول به نوزاد کمک میکنه که یه سیستم ایمنی خوب و بالغ رو در بدن خودش به وجود بیاره. شیردهی به نوزاد در این مدت اون رو از بیماری و عفونت های سینه مصون میکنه تا زمانی که به هفت سالگی برسه. همچنین از مشکلات گوارشی و آلرژی ها هم جلوگیری میکنه.

خطر کمتر سندروم مرگ ناگهانی کودک پس از 2 ماه شیردهی

نوزادی که به مدت حداقل دوماه شیردهی  شده باشه احتمال کمتری داره که دچار سندروم مرگ ناگهانی کودکان بشه. همچنین این نوزاد تا سه سالگی از ابتلا به آلرژی های غذایی در امان میمونه.

خطر کمتر ابتلا به آسم پس از 3-4 ماه شیردهی

شیردهی نوزاد به مدت 3 تا 4 ماه باعث کاهش خطر ابتلا به آسم و دیگر عفونت های تنفسی میشه. همچنین شانس کمتری برای ابتلا به دیابت ها داره. همچنین مادرانی که حداقل این مقدار به نوزادشون شیردهی کنن کمتر به افسردگی بعد از زایمان دچار میشن.

خطر کمتر ابتلا به عفونت های مربوط به گوش

نوزادی که حداقل به مدت 6 ماه از شیر مادر تغذیه کرده باشد کمتر دچار عفونت های گوش می شود. همچنین از بسیاری از سرطان های دوران کودکی هم میتونه مصون بمونه. و همچنین مادرانی که حداقل 6 ماه به نوزادشون شیر بدن کمتر دچار سرطان سینه میشن.

شش ماه شیردهی کودکان رو از عفونت های گوش و مادران رو از سرطان سینه دور میکنه

شش ماه شیردهی

 کودک فعال و مستقل

وقتی که کودکی به مدت حداقل 9 ماه به وسیله شیر مادرش تغذیه کنه فعال و مستقل بار خواهد آمد. همچنین میتونه در دوره رشدش صدمات و آسیب دیدگی ها رو بیشتر تحمل و کنترل کنه.

شیردهی به مدت یک سال چه فوایدی داره؟

شیردهی به مدت یک سال برای شما بسیار به صرفه تره زیرا که دیگه نیازی نیست پول زیادی رو خرج خرید شیر خشک کنین. همچنین از بروز مرض چاقی در افراد در سال های بعد جلوگیری میکنه. علاوه بر این موارد احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در سال های بعد کاهش پیدا میکنه. همچنین به خاطر اینکه مکیدن شیر از سینه مادر به رشد مناسب دندان ها کمک میکنه، کمتر به درمان های ارتودنسی احتیاج پیدا خواهند کرد.

شیردهی به مدت یه سال به رشد دندان ها کمک میکنه

شیردهی به مدت یه سال

همانطور که گفته شد فواید شیردهی بسیار زیاده. اگرچه که شیردهی تا شش ماهگی فواید زیادی داره اما بهتره که شیردهی رو بعد از شش ماهگی هم ادامه بدین. به طور حتم فواید شیردهی به مدت یک سال بیشتر از شش ماهه اما باید توجه داشت که شیردهی در شش ماه اول ضروریه.

سازمان بهداشت جهانی و یونیسف توصیه میکنن که شیردهی رو بعد از یه سالگی هم ادامه بدین. فواید شیردهی هیچ وقت تموم نمیشه و می تونین تا دو سالگی و حتی بیشتر به شیردهی ادامه بدین. کودک از نظر احساسی رشد بهتری رو تجربه میکنه و در کنار مادر احساس راحتی و امنیت بیشتری میکنه. تنها چیزی که باید در نظر بگیرین اینه که کودکان بیشتر از دوسال احتیاج بیشتری به آهن دارن که از طریق شیر مادر تامین نمیشه، به همین خاطر باید در کنار شیر مادر از دیگر مواد غذایی مغذی هم برای تغذیه کودک استفاده بشه.

به این مطلب امتیاز بده