آسون ترین روش برای جلوگیری از بارداری استفاده از قرص ضدبارداری است که استفاده از اونها با توجه به در دسترس بودن توضیحات زیاد در اینترنت و دیگر جاها و همچنین موجود بودن این قرص ها به مقدار زیاد بسیار آسون شده. مردان اغلب هیچ شناختی از بارداری و یا روش های جلوگیری از بارداری ندارن به همین خاطر بیشتر اوقات خود زنان مراقب باردار شدن یا نشدن خودشون هستن. گاهی اوقات زنان روی به خود درمانی میارن یعنی بدون واسطه پزشک به سراغ مصرف قرص های ضد بارداری میرن که در این رابطه باید نکاتی رو بدونن که در این مطلب به اونها میپردازم.

نکات مهم برای مصرف قرص های ضدبارداری

نکات مهم برای مصرف قرص های ضدبارداری

این قرص ها در واقع مانع از اجرای فرآیند تخمک سازی در بدن میشن که با تغییر سطح استروژن یا پروژستین باعث میشن بدن شما فکر کنه که شما حامله هستین. بنابراین بدن شما دیگه تخمک گذاری نمیکنه و این یعنی شما باردار نمیشین. چون این قرص ها با هورمون های شما سروکار دارن استفاده سرخود از اونها میتونه برای شما خطرناک باشه.

بدون تجویز پزشک از قرص ضدبارداری استفاده نکنید

نمونه ای از این قرص ها که روی دوستان شما اثر میذاره لزوما نمیتونه برای شما هم موثر واقع بشه و ممکنه که حتی اثرات جانبی بدی روی شما داشته باشه. این موضوع به خاطر تفاوت سیستم بدن شما با بقیه هست که شما باید این موضوع رو در نظر بگیرین. به همین خاطر بهتره که حتما برای مصرف این قرص ها به پزشک مراجعه کنین تا پزشک برای شما تجویز کنه.

قرص ضد بارداری تا چه اندازه در جلوگیری از بارداری موثر است؟

اگه این قرص ها رو با تجویز پزشک مصرف کنین 99 درصد موفقیت آمیز عمل میکنن. یکی دیگه از علت های مشهور و معروف بودن این روش جلوگیری درصد بالای موفقیت اون هست. اما برای داشتن بیشترین تاثیر حتما باید دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنین. باید هر قرص رو در زمان دقیق خودش مصرف کنین.

درصد موفقیت این روش از جلوگیری بسیار بالا است

درصد موفقیت این روش از جلوگیری بسیار بالا است

اثر قرص های ضد بارداری روی بیماری های مقاربتی

این قرص ها نمیتونن شما رو از ابتلا به بیماری های مقاربتی محافظت کنن. این میتونه یه نکته منفی این قرص ها باشه. اگرچه که در جلوگیری از بارداری خوب عمل میکنن اما نمیتونن در مورد بیماری های مراقبتی شبیه ایدز و یا تبخال و … کاری انجام دهند. پس باید برای جلوگیری از انتقال عفونت ها کار دیگه ای انجام بدین.

اثر قرص های ضد بارداری روی قاعدگی

این قرص ها عادت ماهانه شما رو منظم میکنه. همچنین برای زنانی که قاعدگی نامنظمی دارن یه نعمت محسوب میشه زیرا که عادت ماهانه اونها رو تنظیم میکنه. در واقع شما میتونین در مواقع لزوم قاعدگی خودتون رو با خوردن چند قرص بیشتر به تاخیر بندازین.

این قرص ها روی قاعدگی شما اثر می گذارن

این قرص ها روی قاعدگی شما اثر می گذارن

تاثیر قرص های ضد بارداری روی بیماری های زنان

این قرص ها برای درمان بعضی از بیماری های مخصوص زنان مثل تخمدان های چند کیستی، اندومتروز و یا آکنه هم مورد استفاده قرار گرفته اند. این قرص ها حتی میتونن بیماری های خاصی مرتبط با باروری رو هم درمان کنن.

این قرص ها در درمان بعضی از بیماری های زنان هم موثر عمل میکنن

این قرص ها در درمان بعضی از بیماری های زنان هم موثر عمل میکنن

اثرات جانبی قرص های ضد بارداری

این موضوع که قرص های ضدبارداری دارای اثرات جانبی هستن معمولا برای همه زنانی که تصمیم به مصرف اونها میگیرن مشخص و معلوم هست. گاهی اوقات ضررهای این قرص ها از فواید اونها پیشی میگیرن. از جمله این اثرات جانبی میشه به مواردی مثل تهوع، استفراغ، حساسیت سینه ها، خارج شدن قطرات خون و حتی میگرن اشاره کرد. کاهش و یا افزایش وزن ناگهانی هم ممکنه مرتبط با مصرف این قرص ها باشه اگه از انواع نامناسب اون استفاده بشه.

این قرص ها اثرات جانبی مثل احساس تهوع و ... دارن

این قرص ها اثرات جانبی مثل احساس تهوع و … دارن

مدت زمان اثر قرص های ضد بارداری

شما تا مدتی بعد از ترک مصرف این قرص ها نمیتونین باردار بشین. شما در مواردی که تصمیم به ترک مصرف این قرص ها و بارداری میگیرین، قادر نخواهید بود که فورا باردار بشین. بدن شما برای برگشت به وضعیت عادی خودش نیاز به زمان داره که این زمان در افراد مختلف ممکنه چند روز تا حتی چند ماه طول بکشه.

اثر این قرص ها تا مدتی بعد از قطع مصرف هم باقی میمونه

اثر این قرص ها تا مدتی بعد از قطع مصرف هم باقی میمونه

اثر دیگر داروها روی کار این قرص ها

بعضی از داروها هستن که باعث ایجاد اختلال در جلوگیری از بارداری میشن. زنانی که دارو یا مکمل های دیگه ای مصرف میکنن بهتره که با پزشک خودشون در این زمینه صحبت کنن زیرا که ممکنه در کار قرصهای ضد بارداری اختلال ایجاد کنن و از تاثیر اونها کم کنن.

قرص های ضد بارداری فوری

این نوع از قرص ها معمولا خیلی موثر نیستن. اگه شما قرص های ضد بارداری رو مصرف نمیکنین ممکنه که بعد از عمل مقاربت جنسی به سراغ مصرف قرص های ضد بارداری فوری یا اورژانشی برین. اما بهتره که توجه کنین که این نوع از قرص های ضد بارداری خیلی موثر نیستن و بهتره که خیلی روی اونها حساب نکنین.

اثر قرص های ضد بارداری روی سرطان سینه

قرص های ضد بارداری موجب سرطان سینه نمیشن. شایعات زیادی در این زمینه وجود داره که این قرص ها رو موجب ابتلا به سرطان سینه میدونن که البته به شدت غلط هستن. شواهد زیادی وجود دارن که ثابت میکنن این قرص ها باعث سرطان نمیشن. این داروها باعث ایجاد مشکلات حاد نمیشن و در صورت مصرف طبق تجویز پزشک موثر واقع میشن.

این قرص ها هیچ وقت باعث سرطان نمیشن

این قرص ها هیچ وقت باعث سرطان نمیشن