فشار روانی بدتر از روزی یک پاکت سیگار

طبق یافته های دانشمندان یک مشکل جدی و ادامه دار روانی به طور متوسط 10 تا 20 سال امید به زندگی در افراد رو کاهش میده و این در حالیه که مصرف سنگین سیگار 8 تا 10 سال امید به...

Avatar
این نفر آپدیت:
مشکلات روانی

امیدوارم که همیشه همگی شما دوستان سالم و سلامت باشید، امروز میخوام درمورد اثرات فشار و مشکلات روانی و تاثیری که اونها بر روی امید به زندگی در افراد دارند صحبت کنیم، خیلی از فشارهایی که ما تحملشون میکنیم و ساده از کنارشون رد میشیم.

طبق یافته های دانشمندان یک مشکل جدی و ادامه دار روانی به طور متوسط 10 تا 20 سال امید به زندگی در افراد رو کاهش میده و این در حالیه که مصرف سنگین سیگار 8 تا 10 سال امید به زندگی رو کاهش میده.

مشکلات روانی

مشکلات روانی

امید به زندگی یعنی چی؟

در تعاریف که برای امید به زندگی داریم: امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می‌دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است و یا به عبارت دیگر هر عضو آن جامعه چند سال می‌تواند توقع داشته باشد.

تحقیقات مسائل روجی چی رو نشون میده؟

محققان دانشگاه آکسفورد طی یک تحقیق که بر روی بیش از 1.7 میلیون آدم انجام دادند و در طی مدت انجام مطالعه گزارش تحلیلی از مرگ 250 هزار نفر ارائه دادند که اطلاعات جالبی از مقایسه تاثیر مصرف زیاد سیگار و مشکلات روحی و روانی رو شامل میشه. (چسنی و همکاران، 2014)

سینا فاضل یکی از محققان این پژوهش اشاره میکنه که ما طی این تحقیق دریافتیم که یک مشکل جدی و ادامه دار روان و روح میتونه به اندازه مصرف بیست سیگار در روز خطرناک باشه.

افسردگی مزمن

افسردگی مزمن

برای نتایج به دست آمده و درمان نشدگی این بیماری ها میتونه دلایل مختلفی وجود داشته باشه مثل بدنامی که از مراجعه به روانپزشک ممکنه برای فرد ایجاد بشه و به همین خاطر هست که برای معالجه مراجعه نکنه از طرف دیگه رفتارهای پرخطری که از افراد با فشار روانی بالا سر میزنه هم کم اهمیت نیستند.

همونطور که در لیست زیر مشاهده میکنید مشکلات روانی بسیار مخرب هستند و تاثیر جدی بر کاهش طول عمر و امید به زندگی افراد دارن:

  • افسردگی مکرر: 7 – 11 سال.
  • اسکیزوفرنی: 10 – 20 سال است.
  • اختلال دو شخصیتی: 9 – 20 سال است.
  • مواد مخدر و الکل: 9 – 24 سال.

طبق آمار رسمی کشور انگلستان مردم به طور متوسط در یک سال 25 درصد یعنی از هر چهار نفر یک نفر یکی از مشکلات روحی جدی رو تجربه میکنند که اگر برای این مشکلات درمانی صورت نگیره ممکنه طولانی و مکرر بشوند، اون وقت که اثرات مخربی که اشاره کردیم دامن گیرشون خواهد شد.

راه حل چیست؟

دکتر فاضل تاکید میکنه که تمامی این شرایط میتونه عوض بشه چرا که امروزه داروها و روش های درمانی خوبی برای معالجه و کاهش اثرات بیماری و فشارهای روانی وجود داره.

شاد بودن

شاد بودن

از یک طرف نیاز داریم خودمون بیشتر مراقب خودمون و اطرافیانمون باشیم مثلا همین روشهای انرژی مثبت، شاد بودن و لبخند زدن و تفکر مثبت خودش راه مناسبی هست و از طرف دیگه دولت وظیفه داره امکان دسترسی به مراقبت های روانشاسی رو افزایش بده و فرهنگ مناسب رو ایجاد کنه تا افراد مشکلی برای مراجعه به روانپزشک نداشته باشند.

سلامت، موفق و پیروز باشید.