آیا رژیم غذایی به ما کمک میکنه تا خلق و خوی بهتری داشته باشیم یا اینکه افسرگی و ناراحتی رو از بین میبره؟ شاید رژیم غذایی به تنهایی باعث کاهش افسردگی و بهبود خلق و خو نشه اما حتما تاثیراتی بر روی اونها داره. تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده و همگی بر این امر اذعان داشتن که بین رژیم غذایی و خلق و خو ارتباط وجود داره. علت اصلی این امر هنوز مشخص نیست ولی سرنخ هایی وجود داره. برای مثال مواد غذایی مختلف باعث تغییرات شیمیایی در ساختار مغز میشن که این امر با تغییرات خلق خوی ما در ارتباطه.

در این مطلب پیشنهاداتی درباره رژیم های غذایی بیان شده که علاوه بر تاثیر مثبت بر روی خلق و خو برای سلامتی ما نیز مفید هستند.

1. کربو هیدرات را از رژیم غذاییتان حذف نکنید بلکه از انواع مفیدتر آن استفاده کنید

دلیل اصلی ارتباط کربوهیدرات با خلق و خو، آمینواسیدی به نام تریپتوفان است. هر چقدر تریپتوفان بیشتری به مغز وارد شود سروتونین بیشتری در مغز ترشح شده و ترشح سروتونین بیشتر مساویه با شادی بیشتر. سروتونین یکی از ناقل های عصبی یا نوروترنسمیتر هاست که ترشحش باعث افزایش شادی و نشاط فرد شده و به هرمون سرخوشی و لذت هم مشهوره. بنابراین سعی کنیم از کربوهیدرات های مفید، برای مثال غلات سبوس دار استفاده کنیم تا علاوه بر استفاده از منافع تریپتوفان از ویتامین های گروه B، پروتِئین و فیبر موجود در سبوس این غلات هم بهره ببریم.

کربو هیدرات و خلق و خو

کربو هیدرات و خلق و خو

2. امگا 3 مصرف کنید

تحقیقات سال های اخیر نشون دادن که امگا3 میتونه تا حدودی با افسردگی مقابله کنه. علت این موضوع اینه که امگا3 میتونه به عبور بهتر نوروترنسمیترها (انتقال دهنده های عصبی) از جمله سروتونین در مغز کمک کنه. نوروترنسمیترها مواد شیمیایی درون مغز هستند که اطلاعات رو در درون مغز و بدن عبور میدن سروتونین هم یکی از این نوروترنسمیترهاست که باعث سرخوشی و شادی میشه.

امگا3 در ماهی های چرب مثل سالمون، دانه های روغنی مانند گردو و دانه کتان به مقدار قابل توجهی وجود داره.

امگا3 و خلق و خو

امگا3 و خلق و خو

3. صبحانه بخورید

در صورتی که هر روز صبح صبحونه بخوریم در طول روز شاداب تر و با نشاط تر میمونیم. با توجه به تحقیقات انجام شده خوردن صبحانه باعث بهبود حافظه، افزایش انرژی و آرامش بیشتر ما میشه و برعکس نخوردن اون منجر به خستگی و اضطراب بیشتر در طول روز شده و بطبع این مسئله بر روی خلق و خوی ما تاثیر میذاره.

یکی از بهترین گزینه ها برای صبحونه ترکیبی از غلات کامل، لبنیات کم چرب و میوه هاست که این مواد غذایی سرشار از پروتئین، فیبر و ویتامین ها هستن.

خوردن صبحانه و خلق و خو

خوردن صبحانه و خلق و خو

4. برای کاهش وزن درست تغذیه کنید

بنابر تحقیقات انجام شده بر روی 4600 زن بین سنین 40 تا 65 سال رابطه ی محکمی بین چاقی و افسردگی وجود داره پس بهتره هر چی زودتر به وزن نرمال برسیم و بهترین راه برای تناسب اندام ورزش و رژیم غذایی هستش. اما نکته بسیار مهم اینه که برای لاغر شدن از چه رژیم غذایی ای استفاده میکنیم. باید توجه کنیم که رژیم های غذایی که کالری دریافتی روزانه اونها خیلی پایینه علاوه بر آسیب های زیادی که به بدن ما میرسونن به خودی خود منجر به عصبانیت، اضطراب و ناراحتی نیز میشن و خلقمون رو تنگ میکنن. پس باید تلاش کرد تا برای لاغر شدن از رژیم های غذایی بعلاوه ورزش استفاده کنیم.

رژیم لاغری و خلق و خو

رژیم لاغری و خلق و خو

5. از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی کنید

مطالعات فراوانی نشون دادن که کمبود مواد مفید و مغذی برای بدن با افسردگی رابطه ی مستقیمی داره. بنابراین باید تلاش کرد تا رژیم غذایی رو پیش  رو بگیریم که غنی از مواد مفید باشه یکی از رژیم های غذایی مفید، رژیم غذای مدیترانه ای ایست که بر پایه مصرف غذاهای سالم و طبیعی مانند انواع میوه ها، آجیل، سبزیجات، غلات سبوس دار و ماهی ها پایه ریزی شده و استفاده از این مواد غذایی بخش اعظمی از نیاز بدنمون به مواد مغذی رو رفع میکنه که همین امر باعث شادابی و بهبود خلق و خوی ما خواهد شد.

رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای

6.به اندازه کافی ویتامین D مصرف کنید

کمبود سروتونین باعث افزایش حالت های افسردگی و دلهره میشه و از طرفی تحقیقات نشون دادن که مصرف ویتامین D میزان ترشح سروتونین رو افزایش میده. محققان اعلام کردن افرادی که از افسرگی رنج میبرن مخصوصا افرادی که مبتلا به افسردگی فصلی هستند که بیشتر در فصول سرد سال اتفاق میافته، با مصرف به اندازه ویتامین D و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب تا حدود زیادی بهبود پیدا کردن.

ویتامین D و خلق و خو

ویتامین D و خلق و خو

7. در مصرف کافئین زیاده روی نکنید

درسته که مصرف کافئین در لحظه بهمون انرژی میده و مارو سرحال میاره ولی تحقیقات نشون دادن که زیاده روی در مصرف کافئین با افسردگی در ارتباط هستش. وقتی مصرف کافئین، مثلا نوشیدن چای یا قهوه به ما انرژی میده تا شب ها بیشتر بیدار بمونیم قطعا این شب بیداری ها روز بعد مشکلاتی را با خودشون بدنبال میارن که میتونه در شاداب بودنمون تاثیر بذاره و خلقمون رو تنگ کنه.

مصرف کافئین و خلق و خو

مصرف کافئین و خلق و خو