تاثیر استفاده از گوشی و تبلت در حرف زدن کودک

استفاده از فناوری های جدید به خصوص گوشی و تبلت، میتونه باعث دیر حرف زدن کودک بشه. تحقیقی که روی حدود 894 کودک با سن بین شش ماه تا دو سال انجام شد، مشخص کرد که بین استفاده از این...

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:
رابطه حرف زدن کودکان و استفاده از گوشی و تبلت

استفاده از فناوری های جدید به خصوص گوشی و تبلت، میتونه باعث دیر حرف زدن کودک بشه. تحقیقی که روی حدود 894 کودک با سن بین شش ماه تا دو سال انجام شد، مشخص کرد که بین استفاده از این وسایل و اختلال در یادگیری زبان در کودکان، ارتباط وجود داره. این تحقیق در تورنتوی کانادا بین سال های 2011 تا 2015 انجام شده و مدت زمان روزانه استفاده کودکان از این وسایل با سوال از والدین، تهیه شد و مشخص شد که در 18 ماهگی یکی از هر پنج کودک به طور متوسط روزانه 28 دقیقه با این وسایل کار یا بازی میکنه.

تاثیرات استفاده از گوشی و تبلت در کودکان

تاثیرات استفاده از گوشی و تبلت در کودکان

تاثیر فناوری های جدید در به حرف اومدن کودکان

محققان از ابزارهایی برای نظارت بر حرف زدن کودکان استفاده کردن و در نهایت همونطور که پیش بینی میشد مشخص شد که بچه هایی که اغلب از این وسایل استفاده میکنن، احتمالا در صحبت کردن دچار مشکل خواهند شد. هر نیم ساعت افزایش در استفاده از این وسایل در هر روز، خطر این مشکل رو 49 درصد افزایش میده. این مورد در خانواده های با سطح درآمد متفاوت و فارغ از تحصیلات و دیگر مسائل خانوادگی، مشاهده شد. البته در این تحقیق تاثیر استفاده از این وسایل روی روابط اجتماعی و زبان بدن مشخص نشد. برای ارزیابی علل و تاثیرات استفاده از این وسایل به تحقیقات کلینیکی بیشتری احتیاج هست.

چرا بچه ها از گوشی و تبلت خوششون میاد؟

امروزه تبلت ها و گوشی های تلفن همراه در دسترس همگان قرار گرفته و به وفور توسط افراد مورد استفاده قرار می گیرن. بسیار مهمه که به خاطر کاربرد زیاد این وسایل در زندگی روزمره، تحقیقی در مورد اثر این وسایل روی کودکان و رشد و پیشرفت اونها انجام بشه. فناوری های جدید به سرعت در حال پیشرفت و همه گیر شدن هستن اما شناخت ما از اثرات اونها به مقدار کافی نیست. دانشمندان معتقدن که بچه های زیر دو سال نمیتونن چیزهایی که روی صفحه نمایش وسایل الکترونیکی دو بعدی هستن (عکس و …) رو درک کنن. دلیل جذب اونها میتونه رنگ های روشن و براق باشه اما در واقع هیچ فهمی نسبت به اونها ندارن.

بچه ها به خاطر رنگ های جذاب و براق، جذب گوشی و تبلت میشن

بچه ها به خاطر رنگ های جذاب و براق، جذب گوشی و تبلت میشن

آیا استفاده از گوشی و تبلت برای بچه ها مجازه؟

مرکز امراض کودکان آمریکا به پدرها و مادرها توصیه میکنه که مانع استفاده بچه های زیر 18 ماه خودشون از مدیا یا رسانه تصویری بشن. اما با توجه به شواهد این توصیه معمولا نادیده گرفته میشه. بسیاری از والدین فکر میکنن که مدیا یا رسانه تصویری فقط به تلویزیون اطلاق میشه اما در واقع شامل تلفن های هوشمند و تبلت ها هم میشه. تلفن های هوشمند و تبلت ها به قسمت جدا ناپذیری از زندگی کودکان غربی تبدیل شده که دلیل این موضوع میتونه استفاده والدین از این وسایل باشه، چون به هر حال کودکان از والدین خودشون یاد میگیرن.

بهتره که مانع استفاده بچه های زیر 18 ماه از گوشی و تبلت بشیم

بهتره که مانع از استفاده بچه های زیر 18 ماه گوشی و تبلت بشیم

گوشی و تبلت چه مشکلاتی میتونن برای بچه ها به وجود بیارن؟

کودکانی که در صحبت کردن مشکل دارن در مقایسه با هم سالان خودشون، سخت تر میتونن حرف خودشون رو به زبون بیارن. همچنین ممکنه که زودتر از بقیه درمانده بشن و برای رسوندن منظور خودشون از دیگر رفتارها به جای صحبت کردن، استفاده کنن. وقتی که بچه ها مهارت لازم برای استفاده از کلمات و بیان احساسات خودشون رو نداشته باشن در زمینه کنترل و درک اون حالات به مشکل میخورن. این مشکل در بعضی از کودکان برطرف شدنیست اما در بقیه افراد این طور نیست و در آینده باعث به وجود اومدن مشکلات تحصیلی میشه.

بچه هایی که از گوشیو تبلت زیاد استفاده میکنن سختتر میتونن منظور خودشون رو بیان کنن

بچه هایی که از گوشی و تبلت زیاد استفاده میکنن سخت تر میتونن منظور خودشون رو بیان کنن

تاثیر رسانه های تصویری روی خواب افراد

این تحقیق در مورد خطرات احتمالی فناوری های جدید روی رشد و پیشرفت کودکان بود. مطالعه دیگری وجود داره که با تحقیق روی حدود 700 خانواده به این نتیجه رسیده که افراد به ازای هر ساعت استفاده از گوشی و تبلت و …در طول روز، در زمان خواب 16 دقیقه کمتر میخوابن. برای کودکان هم زمان بیشتری طول میکشه تا به خواب برن. محققان فکر میکنن که دلیل این اتفاق نور آبی ساطع شده از این وسایله که ساعت بدن رو به هم میریزه و الگوی خواب رو عوض میکنه.

بسیاری از والدین به اشتباه فکر میکنن که میشه از این وسایل استفاده کرد تا بچه های خودشون رو سرگرم کنن که البته باید بیان کنیم که برای مدت زمان کم و موردی اشکالی نداره که برای سرگرم کردن بچه از این وسایل استفاده کنیم تا خودمون بتونیم کار مهمی مثل تلفن زدن و رانندگی و … رو انجام بدیم. اما بهتره که در انجام این کار یعنی سرگرم کردن بچه ها با تبلت و … زیاده روی نکنیم و فقط بهتره مواقعی که جایگزینی برای این وسایل مثل کتاب و اسباب بازی نیست از اونها استفاده کنیم.

بهتره که اسباب بازی های رایج رو به جای گوشی و تبلت در اختیار بچه ها بذاریم

بهتره که اسباب بازی های رایج رو به جای گوشی و تبلت در اختیار بچه ها بذاریم

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *