در این روزهای تابستان، به وقت هر پیک نیک، سیزده به در یا فرصت هایی که به طبیعت می رویم، از علایق کودکان و بزرگسالان تاب بازی است. یکی از سرگرم کننده ترین و هیجان انگیزترین بازی های فردی همین تاب بازی است که خاصیتی هم که دارد سن و سال و کوچک و بزرگ نمی شناسد. امروز یادتان می دهم که چطور یک تاب بازی بسازید و به هر درخت مناسبی که خواستید آن را نصب کنید و لذت ببرید. یادتان نرود، مواظب درخت نازنین هم باشید تا آسیب نبیند!

تاب بازی در باغ و بوستان

تاب بازی در باغ و بوستان

تاب دست ساز همراه

تاب دست ساز همراه

با وسایل ساده و مطمئن می توانید یک تاب ساده بسازید و در هر برنامه ی پیک نیک یا باغ و بوستان آن را نصب کنید و از هوای خوب لذت ببرید.

وسایل لازم برای تابِ بازی

چوب (ما ازچوب کاج استفاده کردیم، اما بعد از طوفانی که در تهران آمد، هر گوشه و کناری یک تکه کُنده ی درخت پیدا می شود. اگر محکم و مطمئن باشد استفاده از درختی که در حال حاضر شکسته است خیلی هم بهتر است)

طناب (ما از طناب نایلونی 32 میلیمتری استفاده کردیم، در نظر داشته باشید طناب قدرت کافی برای هر کسی که قرار است سوار آن شود را داشته باشد که خدای نکرده، خطایی پیش نیاید)

اره – دریل – سمباده برقی یا کاغذ سمباده

چطور تاب را بسازم؟

برش تخته ی تاب

برش تخته ی تاب

سمباده ی تخته و نرم کردن دور تاب

سمباده ی تخته و نرم کردن دور تاب

به اندازه ی مورد نظر و مناسب طول و عرض تاب را در نظر بگیرید و تخته ی چوب را با آن ابعاد و با ضخامت مناسبی (حد اقل دو و نیم سانتی متر) ببرید. به کمک کاغذ سمباده یا سمباده برقی دور و گوشه های صفحه را خوب صاف و نرم کنید. صاف شدن تاب مهم است تا لباس تان به آن گیر نکند.

اگر ابزارهای حرفه را ندارید می توانید به یک نجار منصف مراجعه کنید و تخته با ابعاد دلخواه و نیز سوراخ زدن روی آن را سفارش دهید.

اندازه گذاری و سوراخ کردن تخته

اندازه گذاری و سوراخ کردن تخته

سوراخ های روی تخته ی تاب را با توجه به ضخامت طناب اندازه بزنید و چهار سوراخ در چهار گوشه ی آن بزنید. در نظر داشته باشید اگر سوراخ را خیلی گوشه بزنید، تاب ممکن است دوام نیاورد و بشکند. سعی کنید فاصله ی سوراخ ها از همو از دیواره متناسب باشد تا بتواند وزن را بالانس کند. سوراخ ها را با دریل خالی کنید.

برای اتصال طناب

رد کردن ریسمان و گره زدن طناب

رد کردن ریسمان و گره زدن طناب

از هر عرض تخته، که دو سوراخ دارد، مانند تصویر فقط یک سمت طناب رد می شود. یک گوشه ی طناب از یکی وارد شده و از دیگری خارج می شود و بعد با رسیدن سر طناب به ریسمان، آنجا گره می خورد. برای هر دو طرف همین کار را انجام دهید و بالای طناب را آزاد بگذارید.

یک روش مطمئن گره زدن

یک روش مطمئن گره زدن

 

تصویر گره زدن هم به وضوح در تصویر آمده که هم گره روی تاب است و هم می توانید به همین روش تاب را روی درخت ثابت کنید. در ضمن می توانید طناب را یک تکه نگاه دارید و تاب را موقت به درخت حلقه کنید و هر جا دوست داشتید تاب را با خود ببرید. ته طناب گره زده را خوب بسوزانید تا احتمال باز شدن را کم کنید. تاب شما حاضر است.

از تاب بازی لذت ببرید

از تاب بازی لذت ببرید

تاب بازی خوش بگذرد!

جوان باش و شادمانی کن، شاد بودن حق توست!