6 بیماری که ممکنه دست ها پیش بینی کنند

معمولا بیماری ها نشونه ی خیلی خاصی ندارن که بلافاصله متوجه بشیم که به چه نوع بیماری خاصی مبتلا شدیم. اما یک سری علائمی وجود دارن که با توجه بیشتر به اونا میتونیم جلوی آسیبای جدی بعدی رو بگیریم. دست...

مهسا سیدی
مهسا سیدی آپدیت:
تغییرات رنگ ناخن و بیماریهای کلیوی

معمولا بیماری ها نشونه ی خیلی خاصی ندارن که بلافاصله متوجه بشیم که به چه نوع بیماری خاصی مبتلا شدیم. اما یک سری علائمی وجود دارن که با توجه بیشتر به اونا میتونیم جلوی آسیبای جدی بعدی رو بگیریم. دست ها بعنوان یک عضو پرکاربرد در بدن میتونن نشونه هایی از ابتلا به بیماری هارو بروز بدن و امکان پیش بینی ابتلای بدن به بیماری رو دارن. با من همراه شین تا از این قدرت دست ها بیشتر مطلع بشیم.

طول انگشت ها خطر ابتلا به آرتروز رو نشون میده

طبق مطالعات آرتروز و روماتیسم، زنانی که طول انگشت انگشتری اونها بیشتر از انگشت سبابه(انگشت نشانه) باشه( که البته این یک ویژگی مردونه برای زنان هست) دوبرابر بیشتر احتمال ابتلا به آرتروز زانو رو دارن. اما بلندتر بودن انگشت انگشتری که بیشتر در مردان رایجه باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات در اونها میشه.

لزرش در انگشتان نشانه ای از بیماری پارکینسون

لرزش دست شاید یک نشونه ساده از مصرف زیاد کافئین یا اثرات مصرف داروهای آسم و ضد افسردگی باشه اما لرزش غیرقابل کنترل در یک دست رو جدی بگیرین و حتما با دکتر مشورت کنین چون این نوع از لرزش غیرقابل کنترل میتونه نشونه ای از ابتلا به بیماری پارکینسون باشه.

لرزش انگشتان و بیماری پارکینسون

لرزش انگشتان و بیماری پارکینسون

تشخیص بیماری های کلیوی و کم خونی با تغییرات رنگ ناخن

با مطالعه ای که پزشکان هندی روی 100 نفر از بیماران کلیوی انجام دادن، متوجه شدن که ناخنهای 36 درصد اونها به شکل نیم رنگ بود یعنی قسمت پایین ناخن سفید و قسمت بالای اون سایه ای قهوه ای داشت. رنگ ناخنها میتونه هم نشونه ای برای بیماری های کلیوی و هم نشونه ای از افزایش غلظت یک هورمون خاص و آنمی باشه. گاهی اوقات ایجاد نوارهای عمودی قهوه ای رنگ در قسمت پایین ناخن، میتونه نشونه یک سرطان نهفته پوست باشه. پس اگه تغییرات غیرعادی در رنگ ناخناتون دیدین حتما با پزشک مشورت کنین.

تغییرات رنگ ناخن و بیماریهای کلیوی

تغییرات رنگ ناخن و بیماریهای کلیوی

ضعف در پنجه ها نشانه ای از بیماری های قلبی

طبق مطالعه ای که روی 140000 انسان بالغ در 17 کشور جهان انجام شده، مشخص شد که سستی و ضعف در پنجه ها، ریسک بالای حملات قلبی رو بدنبال داره. نیروی پنجه ها بهترین نشونه ی تشخیص مرگ در اثر فشارخون هست. طبق گفته ی محققان پنجه های قدرتمند نشانگر قدرت عضلانی و تناسب اندام هستند و اونها همواره به انجام تمرینات هوازی برای کاهش خطر بیماری های قلبی سفارش می کنند.

قدرت پنجه ها وسلامتی قلب

قدرت پنجه ها وسلامتی قلب

تعرق کف دست ها نشانگر ابتلا به بیماری هایپرهیدروزیس و تیروئید

این بیماری منجر به تعرق زیاد در کف دست ها، کف پاها و زیر بغل می شه. همچنین تعرق بیش از حد دست ها میتونه نشونه ای از یائسگی یا تیروئید و همچنین پرکاری هورمونی باشه. معمولا مبتلایان به این بیماری از شدت تعرق زیاد قادر به انجام یک سری از کارهای روزمرشون نیستن. البته با مراجعه به پزشک قابل درمان هست.

تعرق دست و بیماری هایپرهیدروزیس

تعرق دست و بیماری هایپرهیدروزیس

تشخیص بیماری فشارخون با دقت در اثر انگشت

نتایج مطالعه محققان بریتانیایی روی 139 اثر انگشت نشان داده که کسانی که اثر انگشتشان به شکل مارپیچ بود، فشارخون بالاتری نسبت به کسانی که اثرانگشتانشان به شکل حلقه یا آرک بوده، داشتند. هرچه تعداد انگشتان با اثر انگشت مارپیچ بیشتر بود میزان فشارخون نیز بالاتر بود. نوع حلقه های اثر انگشت میتونه نشونه ای از مشکلات رشد جنین در دوره های خاصی از بارداری بوده باشه که بعدها در زندگی باعث افزایش فشارخون میشه.

شکل اثرانگشت و فشارخون

شکل اثرانگشت و فشارخون

دلتون شاد،تنتون سالم،لبتون خندون