چطور نوجوان را برای رفتن به مدرسه از خواب بیدار کنیم؟

صبح زود بیدارشدن برای رفتن به مدرسه اغلب برای نوجوانان کاری بسیار سخت است. تحقیقاتی انجام شده که آنها هم این موضوع را تایید می کنند، ناتوانی در بیدار شدن ممکن است پایه زیست شناختی داشته باشد. طبق نظر متخصصان،...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
معضلی به نام بیدار کردن نوجوانان برای رفتن به مدرسه

صبح زود بیدارشدن برای رفتن به مدرسه اغلب برای نوجوانان کاری بسیار سخت است. تحقیقاتی انجام شده که آنها هم این موضوع را تایید می کنند، ناتوانی در بیدار شدن ممکن است پایه زیست شناختی داشته باشد. طبق نظر متخصصان، نوجوانان در طول شبانه روز نیاز به حدود 9 ساعت خواب برای عملکرد مطلوب و رشد مناسب دارند. با این حال تحقیقات نشان داده است که اکثریت نوجوانان در طول شبانه روز کمتر از هفت ساعت می خوابند. مطالعات دیگر نشان داده که که بسیاری از الگوهای نا مناسبی که نوجوانان برای خواب خود مورد استفاده قرار می دهند باعث می شود تا دیروقت بیدار بمانند و تا 11 صبح روز بعد بخوابند و این موضوع خود باعث بروز مشکل در زود بیدار شدن برای رفتن به مدرسه خواهد شد. با وجود تمام برنامه هایی که نوجوانان برای زمان خواب و بیدار شدنشان دارند، یادگیری زمان مناسب برای بیدار شدن و بیرون آمدن از رختخواب یک مهارت محسوب می شود. به فرزند خود این مهارت را بیاموزید تا هنگامی که بزرگ شد این برنامه ریزی را بداند، با این کار در آینده همیشه به موقع سر کار خود حاضر می شود حتی روز هایی که تعطیل است سر وقت بیدار خواهد شد.

لوازم الکترونیک را از اتاق خواب بیرون ببرید

قوانینی را ایجاد کنید تا استفاده از از لوازم الکترونیک را محدود کند. صرف کردن زمان بیش از حد روی وسایل الکترونیکی می تواند در چرخه ی منظم خواب تاثیر منفی بگذارد. هرگز اجازه ندهید که فرزند نوجوانتان لپ تاپ یا تلفن همراه خود را هنگام خواب به اتاقش ببرد. اگر او یک پیامی را در ساعت 2 صبح دریافت کند ممکن است که وسوسه شود و آن را بخواند و پاسخ دهد. او همچنین ممکن است که وسوسه شود تا حساب های خود در شبکه های اجتماعی را چک کند. گاهی اوقات نوجوانان تمایل دارند که با تماشای تلویزیون در شب به خواب بروند، اما تماشای بیش از حد تلویزیون نیز می تواند روی آنها تاثیر گذار باشد. اگر او در اتاق خود به تلویزیون دسترسی دارد برای او یک زمان را در نظر بگیرید که باید سر وقت تلویزیون را خاموش کند.

لوازم الکترونیک را از اتاق خواب او حذف کنید

لوازم الکترونیک را از اتاق خواب او حذف کنید

زمان خواب را برای او تنظیم کنید

اکثریت والدین درباره ی زمان خواب نوجوانان صحبت می کنند. در حالی که آنها می توانند برای زمان خواب خود آزادی بیشتری داشته باشند اگر قوانین خواب را رعایت نمایند، در غیر این صورت هنگام صبح که مادر و یا پدرشان قصد بیدار کردن آنها را دارند تقاضا می کنند چند دقیقه بیشتر بخوابند. راهنمایی های بسیاری را درباره ی زمان خواب و تشویق به عادات سالم خواب ارائه دهید. هنگامی که قصد راهنمایی فرزندتان را دارید با استفاده از روشهای مناسب این کار را انجام دهید

زمان خواب را برای او تنظیم کنید

زمان خواب را برای او تنظیم کنید

قوانینی برای خواب آخر هفته ایجاد کنید

ممکن است نوجوان علاقه داشته باشد در تعطیلات آخر هفته و یا هنگام شروع تعطیلات مدرسه تمام شب را بیدار مانده و هنگام روز بخوابد. انجام این کار می تواند تمام برنامه هایی که در طول هفته برای مدرسه باید انجام دهد را مختل کند. اجازه ندهید که فرزندتان تمام روز تعطیل خود را به خواب اختصاص دهد. زمانی مناسب را برای خواب تعیین کنید و یک زمان معقول برای بیدار ماندن در نظر بگیرید.

چرت بعدازظهر را کنار بگذارید

ممکن است که نوجوانتان زمانی که از مدرسه به خانه برمیگردد بخواهد اندکی چرت بزند. اما انجام این کار می تواند در خواب شبانه ی او اختلال ایجاد کند و باعث شود تا دیر وقت بیدار بماند و از طرف دیگر در هنگام روز احساس خستگی همراه او باشد. اگر زمانی که فرزندتان از مدرسه به خانه بر میگردد احساس خستگی می کند، وی را تشویق به انجام فعالیت های خارج از منزل و ورزش های مورد علاقه اش کنید.

چرت بعدازظهر را کنار بگذارید

چرت بعدازظهر را کنار بگذارید

در صورت لزوم پیامدهای آن را بازگو کنید

اگر نوجوانتان از خوابیدن به موقع امتناع کرد درنهایت منجر به مشکلات بیشتری از قبیل دیر رسیدن به مدرسه، که ممکن است لازم باشد عواقب آن را به فرزندتان گوشزد کنید. از پیامدهای استدلالی مانند تاثیری که روی نمرات درسی او میگذارد صحبت کنید. اگر فرزندتان به خاطر دیر رسیدن به مدرسه دچار عذاب و خودخوری شد، به او یادآور شوید که این مساله نتیجه ی دیر بیدار شدن اوست.

برای آنها انگیزه ایجاد کنید

درخواست های فرزندتان را به مسئولیت هایی که برعهده اوست پیوند دهید. اگر او قصد داشته باشد که در شب جمعه به تفریح بپردازد، باید بداند که لازم است به اندازه ی کافی تمام مسئولیت های خود را برای مدرسه انجام دهد. اگر می خواهد که وقت خود را با دوستان خود به سپری کند باید بداند که تا چه زمانی می تواند بیدار بماند. یک روند همراه با پاداش را برای ایجاد انگیزه در رفتارهای آنها در نظر بگیرید.

برای آنها انگیزه ایجاد کنید

برای آنها انگیزه ایجاد کنید

راه هایی را برای افزایش مسئولیت پذیری نوجوان خود پیدا کنید

بروز کشمکش های مکرر درباره ی بیدار شدن و  بیرون آمدن نوجوانان از رختخواب و مخالفت با والدین برای آینده آنها اصلا مفید نخواهد بود. آنها باید یاد بگیرند که چگونه خودشان برای این مساله برنامه ریزی داشته باشند، مگر اینکه قصد داشته باشید حتی زمانی که به فرد بزرگی هم تبدیل شدن برای بیرون آمدن آنها از رختخوابشان برنامه ای طرح کنید. با حل کردن مشکلات نوجوانان توسط والدین، آنها چگونه می توانند خود را برای قبول مسئولیت های آینده ی خود آماده نمایند؟

راه هایی را برای افزایش مسئولیت پذیری نوجوان خود پیدا کنید

راه هایی را برای افزایش مسئولیت پذیری نوجوان خود پیدا کنید

به دنبال کمک حرفه ای باشید

اگر نواجوانتان نتواند توانایی خارج شدن از رختخواب را بدون کمک کسی بدست آورد، او نیاز به یک کمک حرفه ای دارد. با دکتر او برای جلوگیری از موارد پزشکی که به طور بالقوه وجود دارد صحبت نمایید. گاهی اوقات نوجوانان می توانند اختلالات خواب یا سایر مسائل پزشکی که باعث تشدید خستگی آنها می شود را تجربه میکند. هنگامی که در حال جلوگیری از مشکلات سلامت جسمانی هستید، ممکن است که بهتر باشد با یک متخصص بهداشت روان هم صبحت کنید. گاهی اوقات مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب می توانند در خواب نوجوانان اختلال ایجاد کند.

به دنبال کمک حرفه ای باشید

به دنبال کمک حرفه ای باشید