چگونه از بوی بد دهان در ماه رمضان جلوگیری کنیم؟

در ماه رمضان، رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت ویژه ای برخوردارست. اغلب اوقات آدم هایی که روزه می گیرند از بوی بد دهان رنج می برند و این یک مساله ی رایجi، اما شما می تونید به سادگی...

نسترن کوهی
نسترن کوهی آپدیت:
رعایت بهداشت دهان و دندان در ماه رمضان

در ماه رمضان، رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت ویژه ای برخوردارست. اغلب اوقات آدم هایی که روزه می گیرند از بوی بد دهان رنج می برند و این یک مساله ی رایجi، اما شما می تونید به سادگی و با رعایت چند نکته ی کوچیک از این اتفاق جلوگیری کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان نه تنها برای راحت تر غذا خوردن و داشتن ظاهری زیبا ضروریست، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس در حین برقراری ارتباط و تعاملات اجتماعی هم میشه. به خصوص اینکه شما وقتی روزه دار هستید نباید باعث آزار بقیه بشید و بوی بد دهان در مکان های عمومی خیلی می تونه آزار دهنده و بد باشه.

از مسواک و تمیز کننده زبان استفاده کنید

بعد از وعده های غذایی مخصوصا بعد از خوردن سحری مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا مطمئن بشید که تمام مواد غذایی باقی مونده لای دندون هاتون خارج بشن چون وجود اونها دندون های شما رو پوسیده می کنند و بعلاوه این مساله در طول روز که روزه هستید شما رو اذیت میکنه. همچنین از یک تمیز کننده زبان، برای از بین بردن باقی مونده های غذای روی زبونتون استفاده کنید. ذرات ریز باقی مونده روی زبان عامل اصلی بوی بد دهان هستند. تمیز کننده زبان رو می تونید از داروخانه ها یا کالاهای دندون پزشکی تهیه کنید.

استفاده از تمیز کننده زبان

استفاده از تمیز کننده زبان

میوه های حاوی فیبر بخورید

روزه تون رو با میوه ها و سبزیجات آبپز، حاوی فیبر بالا باز کنید. این کار مواد معدنی از دست رفته ی دندون هاتون رو بهشون برمی گردونه. مردمی که روزه می گیرند، صرف نظر از محل سکونت شون حداقل به مدت 15 ساعت هیچ غذایی نمی خورند و هیچ نوشیدنی نمی نوشند، این اتفاق باعث ایجاد بوی بدی در دهان میشه و همچنین باعث خشکی دهان هم میشه که اگه روزه تون رو با مواد غذایی شکری باز کنید، فرایند پوسیدگی دندون ها خیلی سریع تر اتفاق میفته. بنابراین برای جلوگیری از فرایند پوسیدگی باید مواد غذایی حاوی فیبر بالا مصرف کنید تا نیاز دندون هاتون به مواد معدنی رفع بشه.

میوه های حاوی فیبر بخورید

میوه های حاوی فیبر بخورید

از چوب مسواک استفاده کنید

درختی به اسم اراک وجود داره که از چوب اون مسواک تهیه می کنند. استفاده از این چوب به عنوان مسواک در بین عرب ها رایج تره. شما می تونید در حین روزه از این چوب برای خوشبو کردن دهان استفاده کنید. استفاده از این چوب به تحریک بزاق دهان کمک می کنه، در نتیجه مانع از خشکی دهان و بوی بد اون میشه. همچنین این چوب دارای اثرات ضدمیکروبی موثریست که مراقبت از دندان ها رو تا 60% افزایش میده.

از چوب مسواک استفاده کنید

از چوب مسواک استفاده کنید

از دهان شویه استفاده کنید

افرادی که دچار بیماری های لثه و یا دیابت هستند، باید دو بار در روز از دهان شویه کلرهگزیدین برای جلوگیری از بیشتر شدن بیماری های لثه استفاده کنند. چون عفونت لثه یکی از عواملیست که باعث بوی بد دهان میشه. بهتره که قبل از شروع ماه رمضان به دندان پزشکی مراجعه کنید و از سلامت دهان بویژه لثه هاتون مطمئن بشید. چون اگه لثه هاتون بیمار باشن، در طول ماه رمضان این بیماری شدت پیدا میکنه و باعث بوی بد دهان میشه.

از دهان شویه استفاده کنید

از دهان شویه استفاده کنید

از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید

حتما بعد از وعده ی سحری و افطاری مسواک بزنید و از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید باعث استحکام دندان ها میشه و از پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان ها جلوگیری میکنه.

از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده کنید

از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده کنید

تمیز کردن دندان های مصنوعی

افرادی که از دندان های مصنوعی استفاده می کنند باید قرص های مخصوص شستشوی دندان رو در آب حل کنند و دندان هاشون رو بذارن در محلول تا تمیز بشه و در طول روز از دندان های تمیز شده استفاده کنند. اگه دندان های مصنوعی تمیز نشن باعث ایجای بوی بد دهان در هنگام روزه بودن میشن. افراد سالخورده باید از مسواک های محکم تری برای تمیز کردن دندون هاشون استفاده کنند تا کامل تمیز بشه و دهانشون بوی بدی نداشته باشه.

تمیز کردن دندان های مصنوعی

تمیز کردن دندان های مصنوعی

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلبند

یه روز خوب برای خرید ...

تا ۵۰٪ تخفیف