بهتره با خودمون روراست باشیم، هیچکس از آدمی که همیشه غر میزنه و اعتراض می کنه خوشش نمیاد. اگه تا حالا بین صف داغ آدمهای معترض بودین، میدونین از چی حرف می زنم. خواسته های طلبکارانه و زورگیرانه شون میتونه آدم رو تکون بده و ناراحت کنه.

چرا از آدمهایی که اعتراض می کنن خوشمون نمیاد؟

اعتراض معمولا از مشکلاتی که مردم باهاشون روبرو میشن نشات میگیره. شاید یک همکار کار خودش رو درست انجام نمیده، یا شاید گارسون رستوران باهاتون برخورد بدی داشته. وقتی با چنین مشکلاتی روبرو میشیم، احساس نارضایتی بهمون دست میده و بعد احساس و خواسته مون با هم درگیر میشن تا بتونیم این مسئله رو رفع کنیم.

اگه یه نگاه به دور و اطرافمون بندازیم، میبینیم که مردم توی فروشگاه ها، اداره ها، تاکسی و… همیشه در حال اعتراض کردنن و به محض اینکه میبینن راهی برای حل مشکلشون نیست، از کوره در میرن. چرا این اتفاق میفته؟ حتی اگه یک اعتراض به جا باشه، کسانی که شنونده هستن معمولا دست و پاچه شون رو گم می کنن، چرا که روبرو شدن با حقایق کار آسونی نیست. آدمها ترجیح میدن به جای حل مسئله، ازش عبور کنن و بیخیال موضوع بشن.

با استراتژی اعتراض کنید

اگر با یک استراتژی خاص اعتراض کنید، میتونید چیزی که میخواید رو به دست بیارید. اگه میخواید این استراتژی کار کنه، باید تصمیمتون رو بگیرید که آیا واقعا دنبال نتیجه گرفتن هستید یا صرفا میخواید خشم خودتون رو خالی کنید؟

اگه فقط به دنبال ابراز احساساتتون هستید، بهتره همین الان دست از خوندن این مطلب بردارید. اما اگه واقعا میخواین اعتراضتون نتیجه بده، بهتره قبل از شروع به اعتراض یک برنامه داشته باشید.

استراتژی مورد نظر اینه: بفهمید چه کسی میتونه چیزی که شما میخواید رو بهتون بده، و بعد بهترین راه برای اینکه اون آدم این کار رو براتون انجام بده رو پیدا کنید.

جزیئیات این استراتژی رو در ادامه براتون شرح میدم.

چگونه اعتراض مان شنیده شود؟

سه راه کلیدی وجود داره که مطمئن بشید اعتراضتون به همون نتیجه ای میرسه که شما رو راضی میکنه.

1. قبل از اینکه شروع کنید، زبونتون رو گاز بگیرید.

اگر یک دفعه با یک مشکل مواجه شدید، اول بهتره این اتفاق رو توی مغزتون پردازش کنید. این یعنی چند ثانیه یا چند دقیقه صبر کنید تا مسئله براتون جا بیفته، بعد فکر کنید که چه اقداماتی از طرف شما میتونه مشکل رو حل کنه.

اگه مشکلی هست که شما خودتون میتونید رفع کنید، بهتره دست به کار شید و انجامش بدین.

2. ببینید دیگران چی میخوان و از نقطه نظر اونها فکر کنید.

به این فکر کنید منافع و ضررهای احتمالی طرف مقابلتون چه چیزهایی میتونه باشه.

اعتراض کردن در زمان نامناسب (مثلا وقتی کسی مرکز توجه قرار گرفته، یا با مشکلات بزرگتر و جدی تری روبرو هست) باعث میشه شما خودخواه به نظر برسید و حرفتون شنیده نشه.

همچنین، اعتراض مبالغه آمیز و بیش از اندازه هم میتونه بعضی حسهای منفی رو در دیگران برانگیخته کنه. وقتی این اتفاق میفته، گوش مردم در مقابل اعتراضتون کر میشه.

از نقطه نظر اونها به مسئله نگاه کنید

از نقطه نظر اونها به مسئله نگاه کنید

3. هیچوقت نگذارید اعتراضتون شبیه به “دستور” بشه.

اگه کنترلتون رو از دست بدین و شروع به درخواست کنید، طرف مقابلتون خیلی سریع صبر خودش رو از دست میده و حتی شاید باهاتون لج کنه و نخواد کارتون رو راه بندازه.

راز اعتراض کردن موثر اینه که در طرف مقابل این حس رو ایجاد کنید که بخواد مشکل شما رو حل کنه. برای اینکه این کار رو انجام بدین، ممکنه نیاز باشه که بر علیه غریزه تون رفتار کنید و بیش از حد مودب و مهربون باشید. در آخر کار، این که چیزی رو به دست بیارین که دنبالش بودین بهتر از اینه که غوغا به پا کنید و خودتون رو آدم سرسخت یا حق به جانبی نشون بدین.

بیاید رو راست باشیم. هیچ کس نمیخواد دستور بشنوه.

هیچکس از دستور شنیدن خوشش نمیاد. حرفتون رو آروم ولی قاطعانه بزنید.

هیچکس از دستور شنیدن خوشش نمیاد. حرفتون رو آروم ولی قاطعانه بزنید.

به جای اینکه بگید “همین حالا میخوام!” بهتره صداتون رو ملایم کنید و مثلا بگید “لازم نبود این کار رو بکنین…” این رویکرد غیر مستقیم باعث میشه طرفی که داره کارتون رو انجام میده از کمک کردن بهتون حس خوبی بگیره. به جای اینکه دستور بشنوه، انگار داره یک درخواست کاری روزمره انجام میده. هیچ مانع احساسی یا ذهنی بینتون قرار نمی گیره و نود درصد اوقات، شخص بهتون کمک می کنه.

حالا که راز اعتراض کردن موثر رو یاد گرفتین، دیگه از صحبت کردن برای گرفتن حقتون در شرایط خاص ترسی نخواهید داشت. با اعتراض کردن به روش صحیح باعث میشید که نقص ها و اشتباهات برطرف بشه و قول ها شکسته نشن. این به پیشرفت جامعه کمک می کنه.