یکی از بزرگترین لطف هایی که در دوران بارداری میتونید در حق خودتون و بچه تون انجام بدین، ورزش کردنه! پزشکها توصیه میکنن خانمهای باردار چند روز در هفته حداقل به مدت 30 دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشند.

ورزش انرژی آدم رو بیشتر میکنه، درد مفاصل رو کم میکنه و خواب رو بهبود میبخشه. به گردش خون کمک میکنه و باعث میشه جلوی بروز سردردها، یبوست و هموروئید گرفته بشه (همه عوارضی که همه زنان باردار ازشون فراری هستند!)

با رعایت کردن یک برنامه منظم ورزشی در دوران بارداری، احتمال اینکه وزن اضافه پیدا کنید کمتره و این هم برای شما و هم برای کودکتون خیلی مفیده. با اینکه همه از فواید ورزش کردن اطلاع داریم، اما شاید بپرسید چه ورزشهایی برای خانمهای باردار مجاز و توصیه شده هست. در ادامه این مطلب میخوام براتون 5 تا از بهترین ورزش ها برای خانمهای باردار رو معرفی کنم.

پیاده روی در دوران بارداری

پیاده روی یکی از بهترین ورزش ها برای سلامت کلی بدن و تندرستی به حساب میاد، حتی وقتی که باردار نیستید. اما زمانی که باردار هستید فوایدش چند برابر میشه چرا که راحته و به هیچ وجه احساس ناراحتی بهتون نمیده. پیاده روی گردش خون رو بالا میبره، برای مفاصل مفیده و به طرز آروم و راحتی قدرت عضلاتتون رو بیشتر میکنه. میتونید برای اثربخش کردن پیاده روی تون سر بالایی ها یا پله ها رو هم به مسیرتون اضافه کنید.

تمرینات قدرتی در بارداری

تمرین قدرتی با وزنه یکی از بهتری ورزش ها برای دوران باداری هست. علاوه بر سوزاندن کالری ها و چربی های بدن، وزن رو متناسب نگه میداره و عضلاتی که موقع زایمان بهشون احتیاج پیدا خواهید کرد رو تقویت میکنه. موقع انقباض و هل دادن های زایمان، قطعا به عضلات قوی پا احتیاج پیدا خواهید کرد. عضلات قوی دست و کمر موقع شیردهی به نوزاد و چالش خوابوندن بچه به کمکتون میاد. اگه با وزنه زدن توی خونه یا باشگاه راحت نیستید، میتونید شخصا از یه مربی ورزشی بخواید که بهتون چند تا تمرین ساده برای دوران بارداری یاد بده.

کار با وزنه های سبک

کار با وزنه های سبک

شنا در دوران بارداری و نزدیک به زایمان بسیار مفیده

شنا از همه بیشتر برای دوران نزدیک به زایمان مناسبه، زمانی که وزن جنین به حدی رسیده که در ناحیه کمر و لگن احساس فشار میکنید. شناور بودن در آب باعث میشه فشار خاصی روی مفاصل حس نکنید. شنا به طور کلی برای سلامت قلب و عروق خیلی مفیده و عضلات دست، پا و شکم رو تقویت میکنه.

اروبیک سبک در بارداری

برای بعضی از خانمها، پیاده روی و شنا کردن راحت و امکان پذیر نیست (مخصوصا در ماه های سرد زمستانی). اینجاست که اروبیک سبک میتونه انتخاب بعدی برای ورزش دوران بارداری باشه. دوچرخه ثابت یا دوچرخه الیپتیکال میتونه لذت بخش و در عین حال تضمین دهنده سلامتی شما باشه.

اروبیک سبک

اروبیک سبک

یوگا یا پیلاتس در دوران بارداری

هر دو ورزش یوگا و پیلاتس برای دوران بارداری فوق العاده مفید هستند. این ورزش ها ترکیبی از کشش و تقویت قدرتی عضلات بدن رو شامل میشن. از این گذشته، این ورزش ها برای آرامش روانی هم مفید هستند و این چیزی هست که در دوران بارداری واقعا بهش احتیاج پیدا خواهید کرد. اگه تا به حال سابقه یوگا یا پیلاتس نداشتید، بهتره دنبال کلاس مخصوص دوران قبل از زایمان باشید، یا با مربی ای که بتونه بهتون تمرین های مخصوص برای نیازهای شما پیشنهاد بده مشورت کنید.

به طور کلی، از ورزش کردن در دوران بارداری نترسید! این کار هم به سلامت شما و هم به سلامت نوزادتون کمک میکنه و باعث میشه دوران نقاهت راحت تری رو بعد از زایمان بگذرونید.

یوگا در دوران بارداری

یوگا در دوران بارداری

به این مطلب امتیاز بده