بهترین زمان و روش استفاده از نخ دندان

برای مسواک زدن توصیه شده که روزی دو مرتبه دندانهایتان را مسواک بزنین. اما زمان ایده آلی برای استفاده از نخ دندان وجود ندارد. باید در طی یک روز از نخ دندان هم استفاده بشه تا مکملی مناسب برای از...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
بهترین زمان استفاده از نخ دندان

برای مسواک زدن توصیه شده که روزی دو مرتبه دندانهایتان را مسواک بزنین. اما زمان ایده آلی برای استفاده از نخ دندان وجود ندارد. باید در طی یک روز از نخ دندان هم استفاده بشه تا مکملی مناسب برای از بین بردن همه باکتری ها و مواد مضر دندان باشه. نخ دندان میتونه یک عامل کمک کننده به مسواک زدن باشه تا جاهای غیر قابل دسترس را بتونین تمیز کنین. در این مطلب با مواردی درباره ی نخ دندان و زمان مناسب استفاده از آن آشنا میشین.

چرا باید از نخ دندان استفاده کرد؟

ممکنه شما در طول روز به طور مرتب دندوناتون رو مسواک بزنین و خیالتون بابت تمیزی آنها راحت باشه، اما زمان مسواک زدن نمیتونین بین دندون ها را به خوبی تمیز کنین و مواد به جا مونده ی بینشون را بیرون بیارین. این باعث میشه آن مواد به مرور زمان باعث ایجاد انواع باکتری های مضر در بین دندان ها شده و سلامت آنها را به خطر بندازن. بنابراین بهتره که با یک برنامه ی روزانه با استفاده از نخ دندون فضای بین دندونها را هم تمیز کنیم تا خیالمون از بابت پوسیدگی دندونها راحت باشه.

هر نخی نخ دندان نیست

برخی افراد فکر میکنند که زیاد اهمیتی نداره که از چه نخی برای تمیز کردن دندون ها استفاده بشه، در صورتی که این یک تفکر بسیار اشتباهه. نخ دندان در فضای کاملا بهداشتی و با موادی که برای دندونها ضرری نداره ساخته میشه و از هر نوع میکروبی به دور است. نمیشه از هر نخی برای تمیزی کردن دندوناتون استفاده کنین، مثلا یک تکه نخ قرقره یا نخ نایلونی یا جسمی تیز. علاوه بر اینکه میتونین به لثه ها آسیب بزنین، احتمال داره که اون نخ میکروب داشته باشه و هنگامی که بین دندونا میکشید خودش عاملی برای انتقال میکروبها و باکتری ها به دهان بشه و بعد از مدتی باعث پوسیدگی دندوناتون بشه.

هر نخی نخ دندان نیست

هر نخی نخ دندان نیست

شکل درست استفاده از نخ دندان

چیزی حدود 30 الی 40 سانتیمتر از نخ دندان را جدا کنین و بخشی از ابتدا و انتهای آن را دور دو انگشت دو دستتان بپیچین تا محکم بشه و از انگشت شستتون برای کنترل نخ استفاده کنین. به یاد داشته باشین که حرکت نخ بین دندانها باید بسیار آرام و با ملایمت و بدون فشار باشه چرا که باعث صدمه زدن به لثه ها میشه. سعی کنین نخ را بین همه ی دندونها به حالت زیگزاگ بکشین حتی دندون های آسیاب و مطمئن بشین چیزی بینشون نمونده. به یاد داشته باشید از آنجا که هنگام استفاده از نخ دندون ابتدا دستها وارد دهان میشن بنابراین حتما قبل از شروع دستها را کامل بشورید.

شکل درست استفاده از نخ دندان

شکل درست استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان معمولی برای تمیز کردن بین دندانها

نخ دندان از الیاف نایلونی به صورت تک رشته و گاهی چند رشته ساخته میشه. نخ دندانهای معمولی به چند صورت هستند که برای دندانهای متفاوت تولید میشن. نخ دندان موم دار برای دندان های بسیار فشرده، نخ های نواری که برای دندانهای با فاصله پیشنهاد میشه، نخ دندان حاوی فلوراید که برای جلوگیری از پوسیدگی ها به کار میرود. در ابتدا نخ های دندان بدون طعم بودند. بعد از گذشت مدتی برای ترغیب افراد به استفاده از نخ های دندان، آنها را به صورت طعم دار ساخته و به بازار عرضه کردند.

 

نخ دندان معمولی

نخ دندان معمولی

ابزار نگه دارنده نخ دندان (کمان نخ دندان Floss Picks)

این ابزار به حالت کمان بوده و بر روی سر آن جایی برای قرار گیری نخ دندان وجود دارد. از مزایای این ابزار جلوگیری از ورود دستها به دهان است. با استفاده از این ابزار دیگر نگران ورود میکروبهای دستتون به دهان نباشین و با خیال راحت از آنها استفاده کنین. ایراد این دستگاه هم اینه که نمیشه از آن برای تمام فضای دهان به راحتی استفاده کرد و تمام زوایای دندان قابل دسترس نیستن.

ابزار نگه دارنده نخ دندان (کمان نخ دندان Floss Picks)

ابزار نگه دارنده نخ دندان (کمان نخ دندان Floss Picks)

تمیز کردن بین دندان ها با استفاده از دستگاه آب تحت فشار

یکی دیگر از روشهای تمیز کردن بین دندانها استفاده از فشار آب است. به این صورت که مخزن آبی از طریق یک لوله به ابزاری که شبیه به مسواک است وصل شده و آب را با فشار به صورت پالسی بین دندانها میفرستد تا آنچه بین آنهاست خارج شود. برای جلوگیری از پاشیدن آب میتونین نوک دستگاه را داخل دهان بذارین و دهانتون را ببندین. با زاویه 90 درجه نسبت به دندون ها شروع به پاک کردن دندونها کنین و بگذارین آنها در آب غرق بشن. این کار یک یا دو دقیقه طول میکشه.

استفاده از دستگاه آب تحت فشار

استفاده از دستگاه آب تحت فشار

زمان استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان و اینکه چه زمانی این کار را انجام بدین بیشتر به انتخاب خودتونه. میتونین قبل یا بعد از مسواک زدن از نخ دندون استفاده کنین. اول با مسواک قسمت روی دندانهاتون را تمیز کنین و بعد با نخ دندون مواد بین دندانها را تمیز کنید که این کار موثرتر و مفیدتره. بسیاری از افراد هم ترجیح میدهند که نخ دندان را قبل از خواب انجام دهند تا در هنگام خواب بین دندانهاشون تمیز باشه و از تولید باکتری های مضر در دهان خود جلوگیری کنند.

زمان استفاده از نخ دندان

زمان استفاده از نخ دندان

در هر صورت، به هر روش و هر زمانی که از نخ دندان استفاده کنین، مهمترین هدف اینه که تمام دهان خودتونو از مواد مضر برای دندانها پاک کنین و دهانی تمیز با دندانهای درخشان و سالم داشته باشین.