بهترین زمان برای باردار شدن چه موقع است؟ هیچ “بهترین زمان” یا “بهترین روزی” به تنهایی وجود نداره. فهمیدن چرخه قاعدگی شما کلید این کاره، زیرا زمان مناسب برای بارداری زمانیه که شما تخمک گذاری میکنین. ما در این مطلب این مسئله رو بررسی کردیم پس با ما همراه بشین.

بهترین زمان برای باردار شدن

تحقیقات نشون میده که شما میتونین شانس بارداری خود را با داشتن رابطه جنسی در زمان های مشخص افزایش بدین:

 • هر روز اگر تعداد اسپرم همسر شما مناسبه.
 • به طور مکرر در روزهای باروری (طبق چرخه قاعدگی، حدود چهار روز)
 • دو روز قبل از تخمک گذاری و در روز تخمک گذاری
 • داشتن رابطه جنسی در طول پنجره باروری شش روزه (پنج روز منتهی به تخمک گذاری و روز تخمک گذاری) برای باردار شدن بسیار موثره.

پنجره باروری در چرخه قاعدگی

اسپرم میتونه سه تا پنج روز در داخل دستگاه تولید مثل زن زنده بمونه، اما تخمک میتونه فقط 12 تا 24 ساعت زنده بمونه. به همین دلیله تخمک باید در این دوره زمانی بارور شود. علاوه بر این، اسپرم تازه تخلیه شده، نمیتونه تخمک رو بارور کنه تا زمانی که توانایی آن را نداشته باشه (مجموعه ای از تغییراتی که در داخل دستگاه تولید مثل یک زن اتفاق میافته تا اسپرم را روانتر کند و به تخمک نفوذ کنه.) معمولا این روند حدود 10 ساعت طول میکشد. بنابراین، پنج روز قبل از تخمک گذاری مهمه، تا اسپرم، تخمک رو بارور کند. داشتن اسپرم بالغ آماده برای بارور کردن تخمک، کلید باردار شدن است.

آیا روز تخمک گذاری بهترین زمان برای باردار شدن است؟

برخی بر این باورند که روز تخمک گذاری بهترین روز برای باردار شدن است اما این باور صحیح نیست. محققان به بررسی رابطه بین زمان مقاربت و تخمک گذاری پرداخته اند روزهایی با بیشترین احتمال باروری برای زنان رو پیدا کنن. یافته های این تحقیقات نشون میده که روز تخمک گذاری بهترین روز برای بارداری نیست.

 • روز قبل از تخمک گذاری برای باردار شدن در مقایسه با روز تخمک گذاری روز بهتریست. این عمدتا به این دلیله که اسپرم زمان کافی برای کیفیت مطلوب را دارد و از این رو، برای رسیدن به تخمک و بارور کردن آن به اندازه کافی بالغ شده است.
 • دو روز قبل از تخمک گذاری، هم برای بارداری زمان مناسبیست. در حقیقت، اگر دو روز قبل از تخمک گذاری، مقاربت جنسی داشته باشید، نسبت به یک روز قبل از تخمک گذاری، احتمال بیشتری برای باردار شدن دارید.
 • با داشتن رابطه جنسی سه تا چهار روز قبل از تخمک گذاری، در مقایسه با داشتن رابطه جنسی در روز تخمک گذاری، شانس بیشتری برای بارداری خواهید داشت.
 • اولین روز پنجره باروری نیز ایده آل است، اما نسبت به چهار روز قبل از تخمک گذاری تاثیر کمتری دارد. به طور خلاصه، دو روز قبل از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری، بارورترین روزهای چرخه قاعدگی شما است. برای تعیین دوره تخمک گذاری، شما باید چرخه قاعدگی تون رو حساب کنین.
چرخه قاعدگی

چرخه قاعدگی

محاسبه تخمک گذاری و یافتن روزهای باروری

دانستن روز تخمک گذاری مهمه. دوره تخمک گذاری در هر دوره قاعدگی بستگی به طول چرخه و نظم قاعدگی های شما داره. طول چرخه قاعدگی میتونه بین 22 تا 36 روز باشه. شما 12 تا 14 روز قبل از پایان چرخه قاعدگی، تخمک گذاری میکنین.

 • اگر شما یک دوره 28 روزه قاعدگی داشته باشین، روز تخمک گذاری شما چهاردهمین روز چرخه قاعدگی شما خواهد بود. این بهترین زمان برای باردار شدن بعد از قاعدگی شما یا قبل از قاعدگی بعدی شماست.
 • با این حال، اگر شما یک چرخه کوتاه تر (21 روزه) داشته باشین، در روز هفتم این چرخه تخمک گذاری خواهید کرد.
 • از سوی دیگر، اگر چرخه قاعدگی شما 35 روزه باشه، در روز 21 چرخه قاعدگی خود تخمک گذاری می کنید.

اگر چرخه قاعدگی شما ماه به ماه متغیر باشه، پنجره باروری نیز متفاوته. بنابراین، توصیه میشه که هر دو تا سه روز در طول یک چرخه قاعدگی مقاربت داشته باشین. این کار موثرتر از انتظار کشیدن برای روزهای تخمک گذاری خواهد بود. علاوه بر این، مقاربت داشتن به طور مرتب، کیفیت اسپرم را بهبود می بخشد.

چگونه میفهمید تخمک گذاری کرده اید؟

گاهی اوقات شما میتونین بفهمین چه زمانی تخمک گذاری می کنید، اما برخی مواقع نیز متوجه نمیشین. وضعیت بدن خودتون رو پیدا کنین و چرخه قاعدگی تون رو برای چند ماه دنبال کنین. بهترین زمان در ماه برای باردار شدن، زمانیه که نشانه های زیر در شما ظاهر میشود:

 • مخاط واژن نازک، کشدار، شفاف و لغزنده می شود.
 • ناراحتی خفیف در یک طرف شکم دارید.
 • افزایش دمای بدن پایه (BBT)، که شما میتونین آن را بعد از اتمام قاعدگی، هر روز صبح بعد از بیدار شدن، تعیین کنید. دمای پایه بدن روز بعد از تخمک گذاری افزایش می یابد. دنبال کردنBBT در طی چند چرخه قاعدگی به شما کمک میکنه الگوی آن را پیدا کنین.
 • گردن رحم نرم تر می شود و در زمان باروری کمی باز می شود.
درد خفیف شکم از علائم تخمک گذاری

درد خفیف شکم از علائم تخمک گذاری

آیا قاعدگی های نامنظم بر باردار شدن شما تاثیر می گذارد؟

در حالت ایده آل، زنان در سال 12 دوره قاعدگی دارن. با این وجود بعضی ها ممکنه کمتر داشته باشن. افزایش یا کاهش ناگهانی وزن، استرس، تمرین بدنی، اختلال تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و اختلال عملکرد تخمدان، میتونه قاعدگی های شما رو قطع کنه. هرچه قاعدگی های شما نامنظم تر باشد، تخمین تخمک گذاری سختتر خواهد بود. با این حال، ممکنه شما برای پیش بینی بهترین روزها برای بارداری تلاش کنید.

 • زمان تغییرات مخاطی باروری (ترشحات واژن) رو پیدا کنین. وقتی ترشحات واژن به مدت چند روز چسبنده و لغزنده میشن، مقاربت داشته باشین. به طور متناوب، در طول چرخه (4) مقاربت منظم داشته باشید.
 • کیت های تخمک گذاری ممکنه در شناسایی دوره تخمک گذاری به شما کمک کنند. وقتی که با افزایش ناگهانی هورمون LH (هورمون لوتروفین) مواجه میشین، آزمایشات مثبت هستند، که منجر به آزاد شدن تخمک می شود. افزایش LH، حدود 24 تا 48 ساعت قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد. شما سه روز بعد از افزایش LH بیشترین احتمال باروری را خواهید داشت. بنابراین، شما می توانید در طول سه تا چهار روز آینده رابطه جنسی داشته باشید.
کیت تخمک گذاری

کیت تخمک گذاری

 • چرخه قاعدگی تون رو برای مدت هشت ماه یا بیشتر ثبت کنید. کوتاه ترین چرخه رو بیرون بیارین و از آن 18 روز کم کنین (برای مثال چرخه 25 روزه منهای 18 روز مساوی 7 روز) و از طولانی ترین چرخه 11 روز کم کنید (چرخه 35 روزه منهای 11 روز مساوی 24 روز). نتیجه اختلاف ( 24 روز و 7 روز که مساوی است با 17 روز) بارورترین روزهای شما برای باردار شدن خواهد بود.
2.9/5 - (12 امتیاز)