ارتباط گرفتن، ارتباط احساسی که کودک و والدین را به هم وصل می کند، ممکن است چالش بزرگی برای بعضی پدر و مادرها باشد. وقتی بعضی والدین با دنیا آمدن فرزندشان عاشقش می شوند، بعضی والدین از این نعمت محروم هستند و سال ها ممکن است برای ایجاد این ارتباط سختی بکشند. این مورد ممکن است برای هر کسی پیش بیاید، اما بیشتر مشکل خانواده های طلاق، یا فرزند خوانده و والدین است. اما مثل همیشه، هر مشکلی راه حلی دارد و این موضوع نیز با بکار گیری راهکارهای زیر، حل و آسان می شود.

روابط خوب با فرزند از کودکی

روابط خوب با فرزند از کودکی

رسانه ها در این زمینه اصولا نه تنها کمکی نمی کنند، بلکه  ایجاد کینه و بی تفاوتی می کنند، در حالیکه بعضی والدین برای این موضوع تلاش بسیار می کنند. پدر و مادرهایی هستند که برای ایجاد ارتباط خوب با فرزند یا فرزندان شان تلاش بسیار می کنند، اما چون خجالت می کشند این موضوع را مطرح کنند، در این باره صحبت یا مشورت نمی کنند. در کنار خانواده هایی که ارتباط خوبی با فرزندشان دارند اما شما نه، ممکن است این دیوار را برای تان بلندتر و دسترس ناپذیرتر به نظر برساند. اما مشکل روابط خانواده تان هر چیزی که باشد، مشکلی است که دیگران هم ممکن است با آن مواجه باشند، پس شما تنها نیستید.

برقراری ارتباط با مطالعه ی کتاب یا قصه گفتن

برقراری ارتباط با مطالعه ی کتاب یا قصه گفتن

قدم اول را بردارید!

قبول کردن داشتن مشکل شجاعت شما را نشان می دهد و قدم مهمی است. بعد از آن شما باید روی احساسات تان کار کنید، و شروع به برقراری ارتباط جدید کنید. یک وابستگی احساسی برای قوی کردن رابطه ی پدر و فرزندی یا مادر و فرزندی بسیار مهم است که باید روی آن کار کنید. دادن احساس امنیت و ارزش شخصی به فرزندتان بسیار کمک کننده خواهد بود. هر رفتاری، خوب یا بد، بعدها خودش را در کودک تان بروز خواهد یافت، پس به رفتارها دقت کنید. چند روز و هفته ی پس از تولد کودک زمان و عامل تعیین کننده ای برای ارتباط با فرزندتان است، چون بدون تلاش هم می توانید این کار را انجام دهید، اما هرچه کودک بزرگتر می شود، تلاش بیشتری لازم است تا ارتباط بهتری برقرار کنید.

شروع رابطه ی عاطفی با کودک

شروع رابطه ی عاطفی با کودک

به جای فکر “فرزند ایده آل” سعی کنید فرزندتان را خوب بشناسید تا بتوانید او را شکوفا کنید و بهترین آنچه توانایی اش را دارد تبدیل کنید. در غیر این صورت ممکن است او را از خودش و خودتان مایوس و دل زده کنید. مراقبت عاطفی هر روزه کودک و ارتباط خوب با والدین هیچ جایگزینی ندارد.

ایجاد اعتماد به نفس و ارزشمند بودن

ایجاد اعتماد به نفس و ارزشمند بودن

هیچ وقت دیر نیست!

بازی با کودک متناسب با هر رده ی سنی

بازی با کودک متناسب با هر رده ی سنی

بعضی والدین نگران آن هستند که تنها کودکی زمان ارتباط گرفتن با فرزند است. به یاد داشته باشید که خانواده های طلاق، والدین مجرد، فرزندخوانده و والدین هم می توانند ارتباطی خوب و صمیمی داشته باشند، حتی آنهایی که دیرتر هم را درک کرده و به ایجاد این ارتباط پرداخته باشند. پس دل به این جریان بدهید و این ارتباط را بسازید یا ترمیم کنید. می توانید از نو پل ها را بسازید و لازم نیست این جدایی عاطفی تا همیشه ادامه داشته باشد.

پدرها هم چالش دارند

ارتباط خوب پدر و فرزندی

ارتباط خوب پدر و فرزندی

پدرها چون در ارتباط دوم قرار دارند، ارتباط گرفتن با فرزند برای شان ممکن است مشکل باشد. ارتباط گرفتن مادرها به دلیل صحبت کردن خانم ها با هم در این موارد بهتر باشد، اما پدرها از چنین ارتباطی محروم هستند. پدرها به یاد داشته باشند! پدرها، مادر دوم نباید باشند، بلکه پدر بودن می تواند روابط ویژه ی خود را داشته باشد.  پدرها می توانند با برقراری ارتباط خاص با فرزندشان، با بازی کردن، شوخی کردن، دوچرخه سواری و کتاب خواندن باهم، یا فعالیت های دیگر با فرزندشان ارتباط خوبی برقرار کنند.

هر روز، ارتباطی بهتر از دیروز با فرزند!

ارتباط خوب گرفتن ربطی به کارهای بزرگ ندارد، می تواند یک ارتباط خوب با تیک و تاک های کوچک روزانه و تداوم رابطه ایجاد شود. کمک به مشق ها یا صحبت موقع مسواک زدن با هم، می تواند بسیار ویژه تر از یک شام خانوادگی تاثیرگذار باشد. مانند هر ارتباطی، یافتن مشترکات نکته ی مهمی است. برای بچه های کوچکتر، ممکن است یک آغوش گرم یا سربه سر گذاشتن کافی باشد. پس از آن رابطه خود به خود آغاز شده است.

ارتباط عاطفی والدین و فرزند

ارتباط عاطفی والدین و فرزند

 • مطالعه ی یک کتاب باهم روی تخت خواب یا قصه گفتن.
 • بازی های گروهی مانند قایم باشک
 • یاد دادن بازی های مرسوم و سرگرم کننده، مثل تخته، منچ، دومینو و غیره.
 • خواندن شعر و ترانه های خاص از کودکی
 • ارتباط های خوب نگاهی و تیک و تاک های مخصوص
 • موزیک گوش کردن، فیلم دیدن یا بازی های کامپیوتری با هم، حتی برای نوجوانان
 • خواندن یک آواز همراه هم از رادیو یا دیدن یک سریال و صحبت درباره شخصیت ها و شوخی درباره دیالوگ ها
 • گپ زدن های دور همی به وقت شام یا نهار جمعه
 • رفتن به پارک و بازی با هم در زمین بازی
 • با هم ورزش کردن یا دویدن

شاید باورتان نشود این کارهای کوچک چه معجزه ای می تواند در رابطه ی شما و کودک دلبندتان ایجاد کند و برای همیشه خاطراتی ویژه در ذهن او بیافریند. ببینید او دلش می خواهد چه کاری انجام دهد، مهم زمانی است که باهم می گذرانید. اینکه به فرزندتان اجازه ی انتخاب بدهید، احساس وصل عاطفی را در او تقویت کرده و به او اعتماد به نفس داده اید.

 

 

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

 • sanay:

  خيلى مفيد بود

  • خاتون:

   ممنونم ثنای جان :heart:
   امیدوارم همه به این موضوع توجه کنیم، چون بچه ها مهمترین هستن.. :heart:

 • منیژه:

  ممنون عالی بود خسته نباشی

  • خاتون:

   سلامت باشی منیژه جان :heart:

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر