شاید سقف خانه اولین جایی نباشه که با ورود به خانه توجهمون رو جلب کنه اما کیفیت آن تأثیر زیادی در طراحی داخلی خانه دارد. خانه ای با سقف کوتاه ممکنه حس خفگی و دلگیری به ساکنانش منتقل کنه و شاید حسی شبیه به زندگی در قفس کوچک را داشته باشه. در ادامه راهکارهایی رو معرفی میکنم که برای بلندتر نشون دادن دیوارها و سقف بهتون کمک میکنه و با اجرای اونها فضای دلبازتری رو تجربه خواهید کرد.

1.نورپردازی مناسب

این کار یکی از بهترین راه حل ها برای بلند نشان دادن سقف و دیوارهای خونست. استفاده از نورپردازی مناسب مثل آباژور و لامپهایی با نور بالا، لامپهای دیواری، طراحی نورپردازی روی سقف و نورپردازی عمودی مواردی هستند که تأثیر زیادی در ارتفاع فضای داخلی خانه دارد.

تأثیر نورپردازی عمودی در ارتفاع سقف و دیوارها

تأثیر نورپردازی عمودی در ارتفاع سقف و دیوارها

2. در انتخاب مبلمان دقت کنید

معمولا زمان انتخاب مبلمان منزل بدون توجه به قابلیت های آن، به ظاهر و زیبایی بیشتر از هرچیز دیگری توجه میکنیم. اما باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که مبلمان کوتاه و جمع و جور برای خانه هایی با سقف و دیوارهای کوتاه مناسب ترند چون فضای بین سقف و کف خانه را افزایش داده و محیط را بزرگتر نشان میدهند.

تأثیر سایز مبلمان در ارتفاع سقف و دیوار

تأثیر سایز مبلمان در ارتفاع سقف و دیوار

3. تأثیر دیوارهای شیشه ای و پنجره های بزرگ در بلندتر نشان دان سقف خانه

شیشه همانند آینه قابلیت بازتاب نور و روشنایی را دارد. به همین دلیل یک پنجره شیشه ای بزرگ یا طراحی دیوار شیشه ای در خانه حس مثبت و فضای وسیع تری به خونه میده و ضمن تأمین نور طبیعی یکی از ملاکهای مثبت از نظر طراحان داخلی محسوب میشه.

بلند بنظر رسیدن سقف نشیمن با طراحی دیوار شیشه ای

بلند بنظر رسیدن سقف نشیمن با طراحی دیوار شیشه ای

4. طراحی دکور دیوارهای کوتاه با خطوط عمودی

اگر قصد استفاده از کاغذ دیواری را دارید بهتره برای بلند بنظر رسیدن فضای اتاق، دیوارهای کوتاه را با کاغذدیواری های راه راه که طرحهای نواری و عمودی دارند تزیین کنید. در غیر اینصورت میتوانید نوارهای عمودی شکل را روی دیوار نقاشی کنید.

کاغذدیواری با خطوط عمودی برای دیوار پشت تخت

کاغذدیواری با خطوط عمودی برای دیوار پشت تخت

5. درب هر اتاق را هم ارتفاع دیوار انتخاب کنید

درهای داخلی معمولا باید هم اندازه باشن. انتخاب درهای بلند که از کف تا سقف اتاق را در بر میگیره تاثیر زیادی در بلند بنظر رسیدن دیوار و سقف اتاقها داره و به راحتی بلندتر شدن ارتفاع اتاق را به بیننده تلقین میکنه.

تأثیر ارتفاع در روی بلندی سقف و دیوار

تأثیر ارتفاع در روی بلندی سقف و دیوار

6. رنگ آمیزی سقف های کوتاه باید چگونه باشد؟

رنگهای براق بیشتر برای مبلمان و بخصوص میزهای جلو مبلی استفاده میشوند اما چون خاصیت آینه ای دارند استفاده ار آنها برای سقف اتاق میتونه ضمن بزرگتر نشون دادن فضا به بلند بنظر رسیدن سقف و دیوار کمک کنه و ارتفاع داخلی اتاق را بیشتر کنه و مهمتر از همه بهتره همیشه رنگ سقف خانه روشن تر از دیوار یا در تضاد با آن باشه، این تفاوت رنگ ارتفاع سقف اتاق را بیشتر نشون میده.

بلند بنظر رسیدن سقف نشیمن با رنگ براق سقف

بلند بنظر رسیدن سقف نشیمن با رنگ براق سقف

7. استفاده از دکوریجات، قفسه دیواری و تابلوهای بلند و عمودی

انتخاب شلف های عمودی و تابلوهای بلند و نصبشان بالاتر از سطح دید روی دیوار یا انتخاب دکوریجاتی که به جای عرض دارای ارتفاع باشند، همچنین استفاده از درختچه های آپارتمانی بلند و گلدانهای آویز و … میتونه کمک زیادی در بلندتر نشون دادن سقف و دیوار داشته باشه.

نصب تابلوهای بلند و عمودی

نصب تابلوهای بلند و عمودی

8. ثأثیر ارتفاع پرده در بلندی سقف خانه و دیوار

پرده های بلند همیشه ارتفاع را بلندتر نشون میدن حتی اگه پنجره های خونه کوتاه و کوچیک باشه. پرده هایی که ارتفاعشان به اندازه دیوار باشه به طور فوق العاده ای فضای خانه را بلند و دلباز نشان میدهند و ارتفاع اتاق را بیشتر میکنند.

تأثیر پرده های بلند روی ارتفاع اتاق

تأثیر پرده های بلند روی ارتفاع اتاق

9. نقاشی یک قطر از یک دیوار اتاق

یکی از ایده هایی که بلندی دیوار و سقف را به بیننده تلقین میکنه نقاشی یک قطر از یک دیوار هر اتاق با رنگی متفاوت از سایر قسمتهاست. این کار فضا رو باز میکنه و چشم انداز رو تغییر میده. بهترین اندازه هم شروع از مرکز دیوار به سمت گوشه های بالایی و پایینی است.

تأثیررنگ آمیزی متفاوت دیوار در بلندی سقف

تأثیررنگ آمیزی متفاوت دیوار در بلندی سقف

10. عدم استفاده از لامپ و لوستر آویز روی سقف کوتاه

لامپ و لوسترهایی که حالت آویز دارن برای اتاقهایی با سقف بلند مناسبند زیرا آنها میتوانند ارتفاع سقف و کف اتاق را کمتر کنند. در صورتی که اگه خانه دیوار و سقف کوتاه داشته باشه بهتره از لامپ و لوسترهای چسبیده به سقف و دیوار استفاده کنید.

لامپهای چسبیده به سقف مخصوص سقف های کوتاه

لامپهای چسبیده به سقف مخصوص سقف های کوتاه

11. جلوگیری از درهم ریختگی و انتخاب فرشهای خوش طرح و رنگ

خانه ای شلوغ و درهم ریخته محیط داخلی را کوچکتر نشون میده. بهتره هر وسیله اضافی که خونه رو شلوغ میکنه از دکور حذف کنید. طراحی داخلی ساده و زیبا بهترین راهکار برای داشتن فضای باز کافیست. همچنین انتخاب فرش های خوش رنگ و طرح میتونه توجه بیشتری را به کف خانه جلب کنه و کم ارتفاع بودن اتاقها با اینکار کمتر به چشم میاد.

انتخاب کفپوش طرحدار برای جذابیت کف اتاق

انتخاب کفپوش طرحدار برای جذابیت کف اتاق

3/5 - (5 امتیاز)