چگونگی برقراری ارتباط موثر با دیگران

همیشه وقتی صحبت از ارتباط میشه، استفاده از کلمات در ذهن تداعی میشه در صورتی که کلمات تنها بخشی از انواع ارتباط هستند. در حال حاضر هم علاوه بر انواع روشها، تکنولوژی هم برای برقراری ارتباط بهتر به کمک بیزنسهای...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
چگونگی برقراری ارتباط موثر با دیگران

همیشه وقتی صحبت از ارتباط میشه، استفاده از کلمات در ذهن تداعی میشه در صورتی که کلمات تنها بخشی از انواع ارتباط هستند. در حال حاضر هم علاوه بر انواع روشها، تکنولوژی هم برای برقراری ارتباط بهتر به کمک بیزنسهای مختلف اومده و با روشهایی مثل ویدئو کنفرانس و ارتباطات دیجیتالی این کار را آسونتر کرده. در ادامه درباره برقراری ارتباط موثر در محیط های مختلف که تاثیر بیشتری داشته باشه نکاتی رو خواهم گفت.

ارتباط کلامی

این روش جزء اولین روشهای برقراری ارتباط و انتقال پیام بین دو نفره. در این روش کلمات هستن که همه ی آنچه شما قصد دارین را منتقل میکنن. در استفاده از کلمات شدت، تن بالا یا پایین و نحوه ی به کاربردن کلمه در جاهای مختلف، مشخص میکنه که شما در حال دستور دادن، خواهش کردن، درد و دل و یا ناراحتی هستین. به طور مثال اگه شما در محیط کاری با فرد زیر دستتون به هر دلیلی با شدت بیشتر و تحکم صحبت کنین، این منظور برداشت میشه که کلمات شما امریه و فرد موظفه انجامشون بده.

ارتباط نوشتاری

استفاده از نوشتار برای انتقال آنچه در ذهن داریم اجتناب ناپذیره. شاید دلیل این موضوع غیر قابل دسترس بودن همه ی افرادیه که باهاشون کار دارین و یا نداشتن وقت کافی برای تماس گرفتن با آنهاست. نامه، پیامک، ایمیل، شبکه های اجتماعی و از این دست موارد شامل انواع ارتباط از طریق نوشتار میشن. شاید نتونین منظور و احساستونو مثل وقتی که با کسی رودررو صحبت میکنین منتقل کنین، اما این روش هم بسیار مرسوم و فراگیره.

ارتباط نوشتاری

ارتباط نوشتاری

واقعا گوش دهید

زمانی که کنار همسرتون در خونه در حال صحبت هستین یا در محل کار با همکارتون در حال تبادل نظرین، سعی کنید واقعا وقت بگذارین و به حرفهای طرف مقابلتون گوش بدین. این گوش دادن طوری باشه که فرد روبروتون متوجه بشه که با کمال میل در حال شنیدن حرفهاش هستین نه اینکه تظاهر به این کار میکنین. در میون صحبتهای طرف مقابل، باید بدونه که کاملا در حال گوش دادن بهش هستین. باور کنین هیچ چیز بدتر از این جمله که “گوشم با تو دارم میشنوم” بین دو نفر نیست.

واقعا گوش دهید

واقعا گوش دهید

برای ارتباط موثر از زبان بدن کمک بگیرید

در حین ارتباط کاری یا ارتباط کلامی با همسرتون از زبان بدن غافل نشین. استفاده از بدن میتونه به شما کمک کنه تا ارتباط قوی تر و موثرتری داشته باشین و طرف مقابلتونو بیشتر درگیر کنین. زمان صحبت کردن ارتباط چشمی را فراموش نکنین و با نگاه کردن به چشمان فرد روبروتون به صحبتها ادامه بدین. این ارتباط را حتی در زمان توقف صحبتها ادامه بدین. در میان حرفهاتون با بالا بردن اعتماد به نفس سعی کنین از دست ها و انگشتانتون برای توضیحات بیشتر استفاده کنین و یاد بگیرین در ارتباطات چگونه از زبان بدن بیشتر بهره ببرین.

زبان بدن

زبان بدن

برقراری حس دوستانه

یک ارتباط دو طرفه است. اگر در برخورد با دیگران همیشه به مخالفت بپردازین، زمانی که نیاز دارین حرفهاتون شنیده نمیشه و در کار و یا ارتباطتون به مشکل میخورین. مثلا اگه در هنگام حرف زدن احساس کردین فردی که در حال صحبت باهاش هستین خسته است، با درک کردن او بهش بگین که میتونین صحبت رو به زمان دیگه ای موکول کنید. ایجاد همدلی و احساس نزدیکی با دیگران تا حد زیادی باعث تاثیر پذیری بیشتر کلامتون میشه.

برقراری حس دوستانه

برقراری حس دوستانه

مختصر اما واضح صحبت کنید

در یک مکالمه مدت زمانی که برای آن ارتباط صرف میشه خیلی مهمه. نباید صحبت ها تا جایی ادامه پیدا کنه که به اصطلاح حوصله ی طرفین سر بره و خسته کننده بشه. مکالمه رو مختصر و مفید شکل بدین و از اضافه گویی دوری کنین، اما حتما حواستون به کامل توضیح دادن مطلب باشه تا نکته ای جا نمونه.

مختصر اما واضح صحبت کنید

مختصر اما واضح صحبت کنید

از کلام دیگران بهره ببرید

در هنگام صحبت میتونین برای نشان دادن این مطلب که درباره ی موضوع قابل بحث کاملا اشراف دارین، از کلام افراد صاحب نظر در آن رشته کمک بگیرین. سعی کنین قبل از شروع کمی تحقیق کنین و چند جمله و یا نظریه از افراد معتبر که درباره ی موضوع شما صحبت کرده اند آماده کنید. با این کار به صحبتهای خودتون اعتبار بیشتر خواهید داد و بیشتر مورد استقبال قرار میگیره.