وقتی کدو تنبل می‏ خورید، تخمه های آن را دور نریزید. این تخمه‏ ها علاوه بر مزه‏ ی خوبی که دارند، برای سلامتی و حفاظت از پروستات، پیش‏گیری از تشکیل سنگ کلیه، بهبود عملکرد مثانه، درمان افسردگی، درمان انگلها، پیش‏گیری از پوکی استخوان و سرطان، بسیار سودمند است. در این مطلب یک روش ساده آماده کردن تخم های کدو تنبل آورده شده. با کمک این روش می توانید تخمه های نرم و شیرین کدو تنبل را به تخمه هایی نمکی و کرانچی شده تبدیل کنید که می تواند بیشتر مورد استقبال قرار گیرد.

برشته کردن تخم کدو تنبل با یک روش ساده

برشته کردن تخم کدو تنبل با یک روش ساده

وسایل مورد نیاز

  • کدو تنبل 1 عدد متوسط
  • روغن نارگیل یا روغن سبوس برنج به مقدار لازم
  • نمک به مقدار لازم

قبل از شروع به کار، فر را روی دمای 300 درجه فارنهایت تنظیم کنید. کدو را با کمک چاقو به صورت دلخواه برش بزنید و تخم های آن را بیرون بیاورید. تخم ها را درون یک آبکش بریزید. با آب سرد بشویید تا مواد چسبیده به آن شسته شود. سپس آبکش را خوب تکان دهید تا آب اضافی آن برود.

برش زدن کدو و خارج کردن تخم ها

برش زدن کدو و خارج کردن تخم ها

تخم کدوها را روی یک دستمال کاغذی بریزید تا کاملا خشک و بدون آب شود.

خشک کردن تخم های شسته شده

خشک کردن تخم های شسته شده

پس از خشک شدن تخم های کدو، آن را درون سینی فر گذاشته و کمی روغن روی آن ریخته و یا اسپری کنید. معمولا به ازای یک فنجان تخم کدو، 1 قاشق غذاخوری روغن کافی است.

ریختن روغن روی تخم های کدو

ریختن روغن روی تخم های کدو

کمی نمک روی آن بپاشید و تخم کدو ها را در سینی جا به جا کنید تا مطمئن شوید همه قسمت های آن آغشته به روغن و نمک شده است.

پاشیدن نمک روی تخم کدوها

پاشیدن نمک روی تخم کدوها

سینی فر را درون طبقه وسط قرار داده و حدود 20 تا 25 دقیقه اجازه دهید بماند. هر چند دقیقه یکبار (مثلا هر 10 دقیقه) تخم ها را در سینی جا به جا کنید تا همه قسمت های آن برشته شود. بعد از گذشت این مدت زمان، سینی را از فر خارج کرده و صبر کنید تا سرد شود. اکنون تخمه ها آماده و قابل استفاده می باشد.

برشته شدن تخم کدو ها

برشته شدن تخم کدو ها

نکات:

  1. از این روش می توانید برای برشته کردن و بو دادن تخم های خربزه نیز استفاده نمایید.
  2. چنان چه تمایل داشتید از ادویه جات و سبزیجات خشک استفاده کنید می توانید 3 دقیقه قبل از خارج کردن سینی از فر، کمی از مواد را روی تخمه ها بپاشید. در مصرف ادویه زیاده روی نکنید تا موجب تلخ شدن آن نشود.