اگه یادتون باشه از چگونگی پرورش سبزی و صیفی جات در گلدان براتون توضیح دادم اما بهتره زمان مناسب برداشت این گیاهان و شیوه های مناسب حفظ و نگهداری اونها رو هم بدونیم تا بتونیم در مواقعی که بهشون نیاز داریم، ازشون استفاده کنیم. معمولا بهترین فصل ذخیره ی سبزی ها تابستونه اما امروزه دیگه به خاطر گلخونه ای بودن سبزی ها معمولا همیشه توی بازار در دسترسن.

تمیز کردن سریع مایکروفر بدون استفاده از مواد شیمیایی
تمیز کردن مایکروفر با مواد طبیعی
اگر شما جز دسته ای از افراد هستید که از مایکروفر زیاد استفاده…
»

چه زمانی و چگونه باید محصول گیاهان را برداشت کرد؟

به طور کلی بسیاری از گیاهان دارای بهترین عطر و طعم تا قبل از گلدهی هستن و باید مطمئن بشین که تا اون موقع محصولتون رو برداشت کردید.

چیدن برگها از گیاهان برای مصرف خوراکی

به عنوان یه قاعده ی کلی هرگز بیش از یک سوم از برگهای گیاه رو در یک زمان برداشت نکنید. به استثنای ریحان، پیازچه یا هر گیاهی که در محل زندگی شما بهترین رشد رو داره. بهترین زمان برای چیدن برگ گیاهان، صبح ها بعد از خشک شدن شبنم و غروبهاست. هیچگاه در هنگام آفتاب ظهر این کار را انجام ندهید.

نرم کننده خانگی لباس
ساخت نرم کننده لباس خانگی با سرکه
سرکه سفید یکی از محلول های چند کارست که در هر خونه ای…
»
برداشت برگ گیاهان

برداشت برگ گیاهان

برداشت دانه ی گیاهان

از دانه ی برخی از گیاهان برای مصرف خوراکی میشه استفاده کرد از قبیل شوید، رازیانه، زیره ی سبز، گشنیز و زیره ی سیاه. برای برداشت دانه ها باید اجازه بدین تا غلاف گیاهان خشک بشن و سپس اونها رو جدا کرده و در جای خشک نگهداری کنید.

استفاده از گل ها

بهترین زمان برای برداشت گل ها وقتیه که تازه شروع به بازشدن کردند. از گلهای گیاهانی مثل گل گاوزبان، گل لادن، گشنیز، رازیانه، اسطوخودوس، بابونه و بهارنارنج میتوان به عنوان گیاهان دارویی و هم به عنوان طعم دهنده استفاده کرد.

استفاده ی دارویی از گل های گیاهان

استفاده ی دارویی از گل های گیاهان

روش های نگهداری از محصولات برداشتی

قبل از اقدام به انجام هریک از روش های زیر برای نگهداری از گیاهان باید مطمئن بشید که برگ ها و گلهایی که برداشت کردین کاملا سالم و عاری از هر نوع قارچی باشه. سپس اونها رو بشورین و آب اضافی اونها رو با حوله یا پارچه ای تمیز کاملا خشک کنید.

چطور تخته برش تمیز داشته باشیم؟
چطور تخته برش تمیز داشته باشیم؟
با داشتن تخته برش تمیز میشه جلوی آلودگی، باکتری و مسمومیت غذایی رو…
»

خشک کردن گیاهان

یکی از روش های معمول برای نگهداری از گیاهان خشک کردن اونهاست و مهمترین قانون هم اینه که در کمترین زمان ممکن این کار انجام بشه تا حداکثر مقدار اسانس و عطر گیاه حفظ بشه. گیاهانی مانند ریحان، بادرنجبویه، نعناع، پونه، و ترخون به دلیل رطوبت بالای برگهاشون به کندی خشک میشن و برای تسریع این روند باید اونها رو در مکانی سایه دار، خنک، خشک و دارای تهویه ی خوب، روی یک لایه روزنامه بصورت نازک پهن کرد و به طور منظم زیر و رو کنیم. اگه یه اتاق زیرشیروانی سایه دار و خشک دارین سبزی ها رو دسته کرده و با نخ آویزون کنید تا خشک بشن.

خشک کردن متداولترین روش نگهداری از سبزیجات

خشک کردن متداولترین روش نگهداری از سبزیجات

منجمد کردن سبزی ها و گیاهان

از بهترین روش ها برای نگهداری سبزی ها خرد کردن و فریزر کردن اونهاست که نسبت به سبزی های خشک عطر و طعم بهتری دارند. حتما برای قرار دادن سبزی ها در فریزر دقت کنید که به اندازه ی مصرف یک وعده اونها رو بستع بندی کنید و در ظروف در دار مخصوص یا نایلون های مخصوص استفاده کنید.

نگهداری طولانی مدت با منجمد کردن سبزیجات

نگهداری طولانی مدت با منجمد کردن سبزیجات

منجمد کردن سبزی ها در روغن زیتون

نگهداری از گیاهان در روغن زیتون یکی از بهترین روشهاست. در این روش طعم سبزی بهتر حفظ میشه و رنگ اون هم کدر نمیشه. علاوه بر روغن زیتون میشه از کره های بدون نمک هم استفاده کرد.

چطور وردنه چوبی رو تمیز کنیم؟
چطور وردنه چوبی رو تمیز کنیم که طول عمر بیشتری داشته باشه؟
وردنه چوبی یکی از وسایل آشپزخونست که تقریبا توی هر خونه ای یکی…
»
منجمد کردن سبزی ها در روغن زیتون

منجمد کردن سبزی ها در روغن زیتون

استفاده از سرکه برای نگهداری از سبزی ها

سبزیجاتی که در سرکه نگهداری میشن کاربردهای فراوانی دارن و در انواع سس و سالاد استفاده میشن. برای این کار در ابتدا باید سبزی ها شسته و کاملا خشک بشن و سپس اونها رو نمک زده و در ظرف قرار بدیم و ظرف رو با سرکه پر کنیم.

کنسرو سبزیجات با سرکه

کنسرو سبزیجات با سرکه

نگهداری از سبزی ها در نمک

این یک روش قدیمی برای نگهداری از سبزیجاته و امروزه کمتر کاربرد داره. سبزیجاتی که به این روش تهیه میشن کیفیت سبزی های کنسروی در روغن و سرکه رو ندارن اما کیفیت بهتری دارن. بهترین سبزی ها برای نگهداری در نمک، نخودفرنگی، هویج و کلم هستند.

ریختن سبزیجات در نمک

ریختن سبزیجات در نمک

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...