برای رفع کمردرد چه حالتی بخوابیم؟

کمرددرد میتونه هر موقعی به سراغمون بیاد و گاهی اوقات فقط احساس ناراحتی به آدم میده، اما بعضی وقتها تحملش واقعا سخت میشه. عوامل زیادی وجود داره که میتونه در بروز کمردرد دخالت داشته باشه، مثل حالت نشستن، حالت ایستادن،...

سعیده علیزاده
سعیده علیزاده آپدیت:
حالت های خوابیدن

کمرددرد میتونه هر موقعی به سراغمون بیاد و گاهی اوقات فقط احساس ناراحتی به آدم میده، اما بعضی وقتها تحملش واقعا سخت میشه. عوامل زیادی وجود داره که میتونه در بروز کمردرد دخالت داشته باشه، مثل حالت نشستن، حالت ایستادن، خم شدن یا بلند کردن به شکل غیر صحیح و عضلات ضعیف. اما از همه مهمتر، روش خوابیدن ماست که میتونه ایجاد کمردرد کنه.

اگه در نظر بگیریم تقریبا یک سوم از عمرمون رو خواب هستیم، به نظر میرسه که روش خوابیدن موضوع مهمی باشه. پس با ما باشید و این چهار روش خوابیدن رو برای درمان یا پیشگیری از کمردرد امتحان کنید.

خوابیدن طاق باز برای رفع کمردرد

طاق باز خوابیدن حالت راحتی برای به خواب رفتن نیست، اما بهترین و سالم ترین حالت برای خوابیدن به حساب میاد، چون وزن رو به صورت یکسان همه جا پخش میکنه و ستون فقرات رو در یک حالت خنثی نگه میداره. این یعنی تمام اندام در جایی که باید باشن هستن.

اگه انجام این حالت براتون سخته، میتونید یه بالش زیر زانوهاتون بذارید. این کار باعث میشه وقتی حواستون پرت شد تمایل به اینور اونور شدن نداشته باشید.

خوابیدن به پشت

خوابیدن به پشت

خوابیدن به طرفین برای رفع کمردرد

اگه عادت دارید به پهلو بخوابید، سعی کنید برای طولانی مدت به یک سمت نباشید و به طرفهای مختلف بخوابید. قطعا این کار رو نمیشه در حین خوابیدن رعایت کرد، چون هشیار نیستیم، اما تا قبل از اینکه خوابتون ببره سمتتون رو عوض کنید.

چسبیدن به یک پهلو باعث نامتوازن بودن عضلات میشه و ستون فقرات رو از خط خودش خارج میکنه. برای اینکه به این حالت مناسب تری بدین، بهتره یه بالش بین زانوهاتون بذارین.

عوض کردن پهلوها

عوض کردن پهلوها

بالشتون رو به طور صحیح بذارید

چه به پشت میخوابین چه به پهلو، اینکه بالشتون رو چطوری میذارین اهمیت زیادی برای بروز کمردرد و وضعیت ستون فقرات داره. همیشه بالش رو زیر سر و گردن بذارید، نه زیر سر و گردون و شونه ها.

وقتی به پشت خوابیدین، مطمئین بشید بالش فاصله بین گردن تا تشک رو پر کرده. برای خوابیدن به پهلو از بالش ضخیم تر استفاده کنید تا خط سر و گردن به هم نخوره.

حالت درست بالش

حالت درست بالش

حالت های خوابیدن مختلف برای مدلهای مختف بدن

بستگی به این داره که لگنتون از کمر جلوتر میزنه یا عقب تر. اگه لگنتون پهن تره، باید تشک نرم تری داشته باشید و اگه کمرتون پهن تر از لگنه، بهتره تشک سفت تری داشته باشید تا ستون فقرات توی خط خودش قرار بگیره.

مدل خوابیدن بسته به نوع بدنتون میتونه متفاوت باشه

مدل خوابیدن بسته به نوع بدنتون میتونه متفاوت باشه

تاثیر کمخوابی بر کمردرد

علاوه بر حالت خوابیدن، میزان خواب هم میتونه روی کمردرد تاثیر بذاره. کم خوابی آستانه درد رو پایین میاره و این یعنی عضلاتتون به دلیل خستگی و استراحت ناکافی توانایی تحمل وزن بدن رو از دست میدن.

برای بهبود کمردرد و خواب بهتر، موارد زیر رو انجام بدین:

  • ماساژ عضلات کمر برای آرامش و جریان خون بیشتر.
  • دوش آب گرم برای آرام کردن عضلات و درد کمر. این کار خواب بهتری رو هم براتون به جا میذاره.
  • تکنیک های تنفس صحیح برای آرام کردن ذهن و بدن.
  • عوض کردن تشک درصورتی که بیشتر از 7 سال عمر کرده یا اینکه استاندارد نیست.