بهترین راه برای درمان یبوست این است که ورزش کنید، یک رژیم غذایی سالم و غنی از فیبر داشته باشید و مقدار زیادی آب بنوشید. اما در کنار این موارد مصرف برخی از مواد غذایی می تواند کمک زیادی به درمان یبوست کند. عنصر کلیدی در غذاهایی که برای یبوست مناسب است فیبر است که میتوان به راحتی آن را در خوراکی های گیاهی پیدا کرد. در ادامه چند تا از مهمترین و تأثیرگذارترین مواد غذایی را که به درمان یبوست کمک میکنه معرفی میکنم.

درمان یبوست با مصرف تمشک و توت فرنگی

تمشک و توت فرنگی دارای خاصیت ملین و روان کنندگی هستند که در درمان یبوست تأثیر زیادی دارند. این دو میوه دارای ویتامین c و مقدار زیادی آنتی اکسیدان می باشد. برای اثربخشی بیشتر، این دو میوه را با ماست ترکیب کرده تا به تدریج یبوست را از بین ببرید.

تمشک و انواع توت ضد یبوست و ملین

تمشک و انواع توت ضد یبوست و ملین

گلابی و کیوی ملین و ضد یبوست

این دو میوه سرشار از ویتامین و آنتی اکسیدان از غنی ترین منابع فیبر و تامین کننده آب بدن هستن که خوردن آن برای درمان یبوست توصیه می شود.

گلابی و کیوی ضد یبوست

گلابی و کیوی ضد یبوست

پفیلا سرشار از فیبر و روان کننده

پفیلا یا ذرت بو داده یک میان وعده سالم و سرشار از فیبر است به شرطی که آن را بدون روغن و نمک یا افزودنیهای دیگر درست کنید. این میان وعده حجیم با کالری بسیار پایین برای کاهش وزن هم بسیار مناسب است.

ذرت سرشار از فیبر

ذرت سرشار از فیبر

برای درمان یبوست هندوانه بخورید

هندوانه شاید فیبر کمی داشته باشد اما منبع خوبی برای تأمین آب بدن است. دلیل بسیاری از یبوست ها کمبود آب بدن است و از آنجایی که افراد جز در مواقع تشنگی تمایلی به نوشیدن آب ندارند خوردن هندوانه به خوبی کمبود آب بدن را برطرف میکند.

هندوانه آبدار و ملین

هندوانه آبدار و ملین

انجیر و آلو ضد یبوست و ملین روده

برای درمان یبوست، خوردن آلو و انجیر چه به صورت تر و تازه و چه به شکل برگه خشک شده بسیار تجویز میشه. انجیر و آلوی خشک شده را برای چند ساعت در شیر سرد، آب یا روغن زیتون قراردهید و سپس میل کنید. این روش به خوبی روده و دستگاه گوارش را تحریک کرده و یبوست را برطرف میکنه.

انجیر خشک

انجیر خشک

مصرف سبزیجات و صیفیجات برای درمان یبوست

کلم، کاهو، اسفناج، خیار و گوجه فرنگی هم آب دار هستند و هم دارای فیبر، بنابراین برای درمان یبوست تهیه سالاد با ترکیب این سبزیجات به همراه روغن زیتون و مقداری کشمش و بادام بسیار مؤثر است.

کاهو ضد یبوست و شل کننده شکم

کاهو ضد یبوست و شل کننده شکم

عدس ضد یبوست و خنک کننده

در بین حبوبات عدس خنک و سبک است. همچنین عدس پخته شده مخلوط با سالاد سبزیجات برای رفع یبوست و روان کردن روده بسیار مفید خواهد بود.

عدسی ملین و ضد یبوست

عدسی ملین و ضد یبوست

درمان یبوست با مصرف ماست

باکتری هایی که شیر را به ماست تبدیل میکنند برای دستگاه گوارش بسیار مفید هستند. ماست های پروبیوتیک یکی از بهترین ماست ها و لبنیات در درمان یبوست است که خاصیت روان کنندگی دارد.

ماست و درمان یبوست

ماست و درمان یبوست

4.7/5 - (3 امتیاز)