بهترین راه برای تقویت استخوان ها و حفظ سلامت آنها تغذیه درست و سالم و در کنار اون ورزش کردن هستش. معمولا وقتی بحث از مواد مفید برای استخوان ها میشه اولین چیزی که به ذهنمون میرسه شیر و فراورده های لبنی هست، اما علاوه بر لبنیات مواد غذایی دیگری هم هستند که برای استخوان ها مفیدند ولی کمتر از این مزیت آنها آگاه هستیم. در این مطلب درباره 8 ماده غذایی صحبت شده که برای حفظ سلامت استخوان ها بسیار مفید هستند.

1. سبزیجات با رنگ سبز تیره

بسیاری از سبزیجات مخصوصا اونهایی که رنگشون سبز تیره است سرشار از کلسیم هستن مانند اسفناج، کلم بروکلی و … علاوه بر این، این سبزیجات حاوی ویتامین k نیز هستن که این ویتامین نقش بسازایی در کاهش خطر ابتلا به به پوکی استخوان داره.

سبزیجات با رنگ سبز پررنگ

سبزیجات با رنگ سبز تیره

2. سیب زمینی شیرین

2 ماده مغذی که به سلامت استخوان کمک میکنن و از طرفی کمتر درباره شون صحبت میشه، منیزیم و پتاسیم هستن در صورتی که بدنمون با کمبود منیزیم و پتاسیم مواجه باشه مشکلاتی برای جذب ویتامین D پیدا میکنیم که همین امر بر روی سلامت استخوان تاثیر میذاره چون کمبود ویتامین D  هم با کمبود جذب کلسیم در بدن ارتباط داره. اما یکی از بهترین راه ها برای دریافت این دو ماده مغذی خوردن سیب زمینی شیرین هستش.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین

3. گریپ فروت

مرکبات حاوی ویتامین C هستن و تحقیقات نشون داده که ویتامین C از پوکی استخوان جلوگیری میکنه از طرفی یکی از مرکبات سرشار از ویتامین C، گریپ فورت هستش. هر یک عدد گریپ فروت حاوی 91 میلی گرم از این ویتامینه و این مقدار ویتامین C کل نیاز روزانه ما رو تامین میکنه. گریپ فروت یکی از بهترین میوه ها برای مصرف همراه صبحونه هم به حساب میاد.

گریپ فروت

گریپ فروت

4. انجیر

اگه دنبال میوه های تقویت کننده استخوان هستین بدون شک انجیر باید جز اولین انتخاب هاتون باشه. هر 5 عدد انجیر متوسط، تقریبا حاوی 90 میلی گرم کلسیم و همچنین مقدار قابل ملاحظه ای پتاسیم و منیزیم هستش در صورتی که به انجیر تازه دسترسی ندارین میتونین از انجیر خشک هم استفاده کنین.

انجیر

انجیر

5. ماهی های چرب

ماهی سالمون و سایر ماهی های چرب سرشار از ویتامین D هستن این ویتامین به بدن ما کمک میکنه تا کلسیم رو بهتر  جذب و مصرف کنه، علاوه بر این ماهی های چرب حاوی امگا3 نیز هستن و امگا3 به ارتقا سلامت استخوان ها کمک شایان توجهی میکنه.

ماهی های چرب

ماهی های چرب

6. بادام

بادام یکی از بهترین منابع تامین کلسیم به حساب میاد. هر  2 قاشق غذاخوری کره بادام یا بادام پودر شده حاوی 112 میلی گرم کلسیم و  240 میلی گرم پتاسیمه، علاوه بر این بادام سرشار از پروتئین و سایر مواد مغذیه که به سلامت و تقویت استخوان ها کمک میکنه.

بادام

بادام

7. شیر های گیاهی

ممکنه فکر کنیم که شیر سویا، نارگیل یا بادام مواد مغدی موجود در شیر حیوانی مثل کلسیم و ویتامین D رو ندارن ولی اینطور نیست معمولا این شیر ها حاوی این مواد مغذی هستن و برای اطمینان میتونیم برچسب مواد مغذی تشکیل دهنده شون رو چک کنیم.

 شیر های گیاهی

شیر های گیاهی

8. میوه های خشک

تحقیقات نشون داده که مصرف میوه های خشک به طور روزانه و به عنوان میان وعده میتونه به تقویت استخوان ها کمک کنه. البته در کنار مصرف این میان وعده های مفید و سالم نباید مصرف منابع دیگر غنی از ویتامین D و کلسیم رو فراموش کنیم.

میوه های خشک

میوه های خشک

به این مطلب امتیاز بده