خیلی از والدین در دوران نوجوانی فرزندشان هیچ تغییری در رفتار خود نسبت به آنها ندارند و نمیدانند چگونه باید با نوجوان سرکش خود برخورد کنند. والدین فکر میکنند که او هنوز کودک است و باید به تماشای تلویزیون بپردازد و یا با سرگرمی های خسته کننده ی خود وقت بگذراند. به جای او تصمیم میگیرند و حتی حرف میزنند بدون اینکه به فرزند خود توجه کنند. مادرها فکر میکنند که باید برای دختر نوجوانشان لباس بخرند و یا پدرها بهترین کار را برای پسر نوجوانشان درس خواندن میدانند، در حالی که باید به آنها هم اهمیت داد و حرفهایشان را شنید. نوجوانها در این سن کمی سرکش میشوند و باید با رفتار درست، آنها را مدیریت کرد. همراه ما باشید تا بیشتر در این مورد صحبت کنیم.

بپذیرید که سرکشی نوجوان امری طبیعی است

اگر در این دوران فرزند شما خیلی ساکت و گوشه گیر باشه نباید از کنارش بی تفاوت رد شد و بهتره پیگیری کنید اما، اگر نوجوان 15-16 ساله ای دارین و کمی سرکشه قبول کنید این کاملا امری طبیعیه و به مقابله با این نوع رفتار نپردازید که نتیجه ای جز دوری فرزندتون از خانواده نداره. اگه در حرفهاش نشون میده که از بودن در خونه ناراحته، این حرف دلش نیست و تنها میخواد کمی مستقل تر باشه و قصد داره شخصیت خودشو شکل بده.

به فرزندتان یادآوری کنید که طرف او هستید نه در مقابلش

گاهی وقتها نوجوونها فراموش میکنند که والدینی دارن و آنها را در لباس یه آدم مزاحم یا پلیس و در یک کلام یه غریبه میبینند که فقط نظرات خودشو به آنها تحمیل میکنه و هیچ درکی ازشون نداره. بهتره که تا خیلی از هم فاصله نگرفتین بهشون یادآوری کنید که شما پدر مادر آنها هستین و بگید که چقدر این نوع نگاهشون به شما براتون آزار دهندست. فقط به یاد داشته باشید که اگه به شخصیتشون بی احترامی کنین نوجوون ها خیلی زود رفتار شما رو حس میکنن و واکنش نشون میدن.

به فرزندتان یادآوری کنید که طرف او هستید نه مقابلش

به فرزندتان یادآوری کنید که طرف او هستید نه مقابلش

با نوجوان سرکش مثل بزرگترها رفتار کنید

این کار آسانیست که میتونین انجام بدین، به ویژه وقتی که فرزند شما کمی مغرور و سرکش باشه و فکر کنه که بیشتر از بقیه میدونه و میفهمه. نوجوونها دوست دارن که باهاشون مثل بزرگترها برخورد بشه. اگه قصد انجام کاری یا خرید وسیله ای برای منزل رو دارید، از فرزندتون هم نظر بخواید و در تصمیم گیری هاتون او را شریک کنید. اگه با اعضای خانواده مودبانه رفتار میکنن و یا کاری را به خوبی انجام میدن ازشون تشکر کنید و بی‎تفاوت نباشین.

بیش از حد خلوت او را به هم نزنید

چیزی که اغلب نوجوانها از والدین خود میخوان اینه که “میخوام تنها باشم”. این موضوع اصلا بد نیست. شاید شما متوجه ارتباطات نادرستی بین فرزندتون با دیگران شدید و یا دلایلی پیدا کردید که نشون میده شاید او رو به سیگار آورده و لازم میدونین کنارش باشین. در نظر داشته باشید که بیش از حد شدن این موضوع فقط باعث کلافگی نوجوان میشه. فقط سعی کنین بهش بفهمونید که تحت هر شرایطی دوستش دارید و اگه کمک بخواد میتونه روی شما حساب کنه.

بیش از حد خلوت او را به هم نزنید

بیش از حد خلوت او را به هم نزنید

در میان خانواده فردی قوی باشید

نوجوانها شاید سعی کنن که نشون بدن مستقلند و پدر و مادر براشون کم اهمیته اما اغلب دوست دارن والدینی قدرتمند داشته باشن که زمان سختی ها تلاش میکنه و پدر مادر ضعیف براشون تحقیر آمیزه. قوی بودن شما در خانواده باعث احترام بیشتر از جانب فرزندتون میشه. این به معنی ترسوندن فرزند برای احترام گذاشتن اجباری نیست بلکه با داشتن قدرت بیشتر ناخوداگاه نوجوان براتون ارزش بیشتری قائل خواهد شد.

در میان خانواده فردی قوی باشید

در میان خانواده فردی قوی باشید

مقایسه کردن نوجوان را کنار بگذارید

بعضی از پدر مادر ها یک عادت بد دارند و آن مقایسه ی دختر یا پسر خودشون با فرزند دوست یا همکارشونه. این عمل اغلب با سوالاتی مثل: “چرا نمیتونی مثل فلانی رفتار کنی؟” یا “فلانی رو ببین چقدر درس خونه” و جملاتی شبیه به این همراهه. شما در واقع با این کار به فرزندتون نشون میدید که داشتن آنها براتون حکم یه شکست در زندگی رو داره. این نوع رفتار باعث میشه اعتماد به نفس نوجوان از بین بره درست در زمانی که داره شخصیت خودشو شکل میده.

مقایسه کردن نوجوان را کنار بگذارید

مقایسه کردن نوجوان را کنار بگذارید

برای فرزندتان وقت بگذارید

شاید فکر کنید که فقط وقتی او کودک بود نیاز به بازی و سرگرمی داشت و الان دیگر نیازی به این کار نیست اما، این کاملا حرف اشتباهیه. خوبه که هر از گاهی با فرزندتون به تفریح بپردازید. ورزشی که دوست داره یا یه نهار در جایی که خودش انتخاب میکنه و یا هر تفریح دیگه ای که با مشورت با او انتخاب بشه. این کار میتونه شما رو بیش از پیش به هم نزدیک کنه و ارتباط بینتون رو بهبود بده.

5/5 - (1 امتیاز)