افسردگی یکی از اختلالهای روانشناسیه که ممکنه افراد زیادی بهش مبتلا بشن. افسردگی یه بیماری پنهانه که اگه شخصی بهش دچار بشه یه گوشه میشینه و تمایلی به حضور در جمع نداره. علائم این اختلال نامحسوسه و درمانش هم یکم سخته. شاید چنین افرادی کنارتون باشن و ندونین که چطوری باهاش برخورد کنین اما با خوندن مطلب زیر میتونین روشهای تعامل با افراد افسرده رو یاد بگیرین.

1. حامی و همراه باشین

یکی از بهترین کمکهایی که میتونین به فرد افسرده بکنین اینه که نشون بدین همیشه همراهش هستین. وقتی که ناراحته و غمگین یه جا نشسته کنارش بشینین و دستاشو بگیرین تو دستتون و بهش بگین براتون مهمه و حاضرین هر کاری براش بکنین. با این کار باعث میشین که احساس بهتری بکنه و بدونه که همیشه یه کسی رو برای حمایت و تکیه گاه داره.

حامی و همراه باشین

حامی و همراه باشین

2. افسردگی رو خوب بشناسین

وقتی که علائم  و عواقب افسردگی رو بدونین بهتر و راحت تر میتونین به فرد افسرده کمک کنین. افسردگی بیماری ثابتی نیست، اگه یه فرد روز خوبی داشته باشه و شاد باشه دلیل برا این نیست که افسردگیش درمان شده. یه کودک وقتی مایوس و ناراحت باشه نمیشه گفت حتما افسردست، شاید برای نمراتش باشه باز هم میتونه به مدرسه بره و نمره های خوبی بگیره. بنابراین بدونین که افسردگی دامنه وسیعی داره و علائمش میتونه پنهان بشه.

3. کارهای کوچک اما دلنشین برای فرد افسرده انجام بدین

میتونین با عمل بهشون بفهمونین که همراهشون هستین و ازشون حمایت میکنین. مثلا از طریق یه پست صوتی یا کارت پستال یا براش غذای مورد علاقشو بپزین. این کارا باعث رابطه قوی میشه و به فرد کمک میکنه که از افسردگی نجات پیدا کنه.

استفاده از کارهای کوچک اما دلنشین

استفاده از کارهای کوچک اما دلنشین

4. از مقایسه کردن دوری کنید

اگه به شخصی که افسردس بگین درکت میکنم و میدونم چه حسی داری فایده ای نداره مگه اینکه خودتون هم افسردگی رو تجربه کرده باشین. در حالی که هدفتتون از گفتن این جمله اینه که میخواین تو درد احساس تنهایی نکنه و بدونه که یکی هست که همدردشه، اما هیچ وقت با خودتون نباید مقایسه کنین، چون آدما با همدیگه فرق میکنن و این کار باعث میشه که فرد افسرده حس کنه که ناراحتیشو بی اهمیت و ناچیز میدونین و همه تلاشهاتون از بین میره و شمام براش میشین عین بقیه.

5. قضاوت یا انتقاد نکنین

وقتی که باهاش صحبت میکنین حرفاتون روش تاثیر میذاره. باید از گفتن جمله هایی که تاثیر بدی روشون میذاره دوری کنین. مثله “تو باید دیدگاهت به اطراف رو عوض کنی و نسبت به همه چیز مثبت نگر باشی” یا “اگه به همه چیز به دید مثبت نگاه کنی از این حالت دور میشی”. گفتن این جملات به این معنیه که دارین بهش میفهمونین که طرز فکر خودش باعث افسردگیشه و باعث میشه افسردگیش بیشتر رشد کنه و از بین نره.

قضاوت یا انتقاد نکنین

قضاوت یا انتقاد نکنین

6. آستانه تحملتونو بالا ببرین

یکی از مهمترین ویژگیهایی که باید داشته باشین هنگام برخورد با فرد افسرده، اینه که صبور باشین. با صبر زیاد بهش نشون میدین که تا آخر درمانش همراش هستین و اون دیگه هیچ ترسی نداره. صبر نتیجه قدرتمندی داره، شاید پیش خودتون فکر کنین که چی بهش بگم بهتره، چیکار براش کنم خوبه و یا سوالهای دیگه که تو این دوران از ذهنتون میگذره، اما همین که هستین و قلبتون برای اون میتپه و از ناراحتیش ناراحتین و با وجود همه بدخلقی هاش کنارش هستین خودش یه هدیه باورنکردنی برای فرد افسرده میتونه باشه.

آستانه تحملتونو بالا ببرین

آستانه تحملتونو بالا ببرین

به این مطلب امتیاز بده