باورهای اشتباه در مورد مراقبت از موها

همه ما احتمالا نکات زیادی رو در مورد مراقبت از موها از خانواده و دوستان خودمون شنیدیم. این نکات ممکنه در مورد مسائلی مثل رشد مو، از دست دادن مو، پوست سر خشک، سفید شدن موها و از این دست...

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:
باورهای غلط در مراقبت از مو

همه ما احتمالا نکات زیادی رو در مورد مراقبت از موها از خانواده و دوستان خودمون شنیدیم. این نکات ممکنه در مورد مسائلی مثل رشد مو، از دست دادن مو، پوست سر خشک، سفید شدن موها و از این دست مسائل باشه. این مسائل معمولا در بین ما مشترک و رایجه. علل اون هم معمولا میتونه مشکلات ژنتیکی و یا ارثی، عدم تعادل هورمونی یا حتی عوامل محیطی مثل آلودگی، قرار گرفتن بیش از حد در مقابل خورشید و غیره باشه. در این مطلب قصد داریم که در مورد باورهای درست و نادرستی که معمولا ما در مورد مراقبت از موها داریم، صحبت کنیم.

آیا کوتاه کردن موها به رشد بیشتر اونها کمک میکنه؟

این مورد یه فکر بسیار سادست که میگه با کوتاه کردن مکرر موها، رشد موهای شما افزایش پیدا میکنه که البته باور اشتباهیست. کوتاه کردن مکرر موها ممکنه باعث بشه که موها ضخیم تر به نظر برسن. در این مورد باید بگیم که رشد مو به وسیله ی پیاز مو و در پوست سر انجام میشه. بنابراین، تعداد دفعاتی که شما موهاتون رو کوتاه میکنین، هیچ ارتباطی با سرعت رشد موهای شما نداره.

کوتاه کردن مرتب مو به رشد اون کمکی نمیکنه

کوتاه کردن مرتب مو به رشد اون کمکی نمیکنه

آیا استرس باعث سفید شدن مو میشه؟

سفید شدن موها معمولا به خاطر بالا رفتن سن و همچنین ژنتیک و مسائل ارثیه. سفید شدن موها به خاطر سیاه یاخته هاییست که رنگدانه تولید میکنن و اگه رنگدانه ای وجود نداشته باشه، پس دیگه رنگ تیره برای موها تولید نخواهد شد. این اتفاق باعث میشه که موی جدید با حداقل رنگدانه و یا به رنگ سفید به وجود بیاد. بنابراین استرس، تنش و اضطراب هیچ ارتباطی با سفید شدن مو ندارن.

سفید شدن موها ربطی به استرس نداره

سفید شدن موها ربطی به استرس نداره

شونه کردن زیاد برای سالم موندن موها

البته شونه زدن موها باعث میشه که چربی های طبیعی پوست و موی شما در همه جا پخش بشه اما انجام دادن زیاد این کار همیشه قضیه رو بهتر نمیکنه. در واقع شونه زدن بیش از حد میتونه اصطکاک ایجاد کنه که باعث ایجاد اختلال در کوتاه مدت میشه و با گذشت زمان منجر به شکستگی موها میشه. فقط در هنگام نیاز و به آرومی موهاتون رو شونه بزنین. البته سعی کنین که تمام قسمت های مو رو شونه بزنین.

شونه زدن زیاد موها به سلامتی اونها کمکی نمیکنه

شونه زدن زیاد موها به سلامتی اونها کمکی نمیکنه

چه مقدار شستشو برای مراقبت از موها لازمه؟

این کار اشتباهه؟ بله، این فکر که اگه شما هر روز موهاتون رو بشویین، موهای شما تمیزتر و سالم تر میشه، یه باور اشتباهه. اما این موضوع در واقع یک سوء برداشته. شستن موها، اونها رو تمیزتر میکنه، اما نه هر روز. در حقیقت، اگه هر روز موهای خودتون رو بشویین، پوست سر شما حتی چربی بیشتری هم تولید میکنه. بنابراین بهتره که سرتون رو حداکثر سه بار در هفته برای داشتن موهای سالم تر بشویین.

نباید موهاتون رو به صورت هر روزه بشورین

نباید موهاتون رو به صورت هر روزه بشورین

پوشیدن کلاه تاثیری در ریزش مو نداره

دلیل این حرف اینه که که کلاه تهویه هوای پوست سر رو قطع میکنه و باعث ریزش مو میشه. احتمالا افراد روی کلاه خودشون موهای افتاده مشاهده کردن و این فکر اشتباه به ذهن اونها خطور کرده. به طور کلی، طاسی یه مشکل ژنتیکیست و به خاطر تغییرات هورمونی و استرس، رخ میده. بنابراین، این مسئله ربطی به پوشیدن مداوم کلاه نداره.

پوشیدن کلاه باعث ریزش مو نمیشه

پوشیدن کلاه باعث ریزش مو نمیشه

عوض کردن متناوب شامپو

باوری وجود داره به این صورت که شامپوهای مرسوم شما بعد از یک دوره زمانی مشخص، دیگه برای شما مفید نیستن و اصطلاحا کار نمی کنن. این موضوع به طور کامل به وضعیت فعلی موهای شما بستگی داره. به عنوان مثال، اگه موهای شما به تازگی سفید شده و یا روی اون کاری شیمیایی انجام شده، احتمالا مجبور خواهید بود که برای دریافت رطوبت بیشتر، شامپوی جدیدی رو امتحان کنین. در غیر این صورت، شامپوی همیشگی شما مثل همیشه برای شما کار میکنه.

نیازی به عوض کردن متناوب شامپو نیست مگه در موارد خاص.

نیازی به عوض کردن متناوب شامپو نیست مگه در موارد خاص.

چه شامپویی برای موهای چرب بهتره؟

موی چرب به خاطر استفاده از نرم کننده ایجاد نمیشه بلکه به طور طبیعی توسط چربی زیاد پوست سر ایجاد میشه یعنی چربی طبیعی و اضافی از بافت پوست سر تولید میشه. برای موهای چرب، از شامپوی روشن کننده استفاده کنین و از نرم کننده مو فقط در نوک موهای خود استفاده کنین.

برای رشد موها با موهای باز بخوابین

اگه شما دارای موهایی نازک باشین یا دچار ریزش مو بشین، معمولا این روش به شما توصیه میشه تا مطمئن بشین که دچار آسیب بیشتری روی موها نمیشین و یا فشاری روی ریشه موهای شما وارد نمیشه.