باورهای اشتباهی که ممکنه راجبه نارساخوانی وجود داشته باشد

نارساخوانی نوعی اختلال یادگیری است که بر توانایی خواندن و نوشتن کودک تاثیر می‌ ذاره و نشونه‌های اون در دوران دبستان آشکار می‌شه. کودک مبتلا به نارساخوانی اگرچه به نظر باهوش می‌رسه و هیچ مشکلی از نظر بینایی و شنوایی...

بهناز سرفراز
بهناز سرفراز آپدیت:
باورهای اشتباه در مورد نارساخوانی در کودکان

نارساخوانی نوعی اختلال یادگیری است که بر توانایی خواندن و نوشتن کودک تاثیر می‌ ذاره و نشونه‌های اون در دوران دبستان آشکار می‌شه. کودک مبتلا به نارساخوانی اگرچه به نظر باهوش می‌رسه و هیچ مشکلی از نظر بینایی و شنوایی نداره ولی با این حال نمی‌تونه روش‌هایی که به وی آموزش داده شده رو در جهت خواندن، نوشتن و تلفظ کلمات به کار بندد. بنابراین نارساخوانی می تونه در خواندن اختلال ایجاد کنه و این مسئله برای کودکان شما چندان جالب و سرگرم کننده نیست و تصورات غلط رایجی هم وجود داره که به اون ها کمکی نمی کنه. در ادامه به تعدادی از این تصورات اشاره می کنم.

باور اشتباه 1 :نارساخوانی مشکل مختص پسران است

در حقیقت پسر بچه های با مشکل نارساخوانی در مدرسه بیشتر شناخته می شند. در حالیکه تاثیر نارساخوانی بر هر دو جنس پسر و دختر تقریبا برابر است. پس چه چیزی موجب این تفاوت ها در مدرسه می شه؟ محققان دریافته اند که دختران در معرض نارساخوانی بر اثر این موضوع آروم و گوشه گیر می شند و بیشتر در خودشون فرو میرند در حالیکه پسران کاملا غیر قابل کنترل می شند. مشکلات رفتاری پسر بچه ها باعث میشه توجه معلمان رو به خودشون جلب کنند بهمین علت نارساخوانی اون ها بیشتر از دختر بچه ها شناخته می شه.

تاثیر برابر نارساخوانی بر پسر و دختر

تاثیر برابر نارساخوانی بر پسر و دختر

باور اشتباه 2: نارساخوانی صد در صد ارثی ست

واقعیت اینه که ژنتیک و تفاوت در مغز هر دو نقش مهمی رو در نارساخوانی ایفا می کنند. تحقیقات نشون می ده که 40 درصد خواهر و برادرها (هم نژادها)، فرزندان یا والدین فرد مبتلا به نارساخوانی نیز درچار این اختلال هستند. مطالعات تصویری مغز افرادی که دارای نارساخوانی هستند، نشون می ده مغز اون ها در مقایسه با افرادی که این مشکل رو ندارند، دارای تفاوت های ساختاری و عملکردی ست.

نقش تفاوت مغز افراد در ابتلا به نارساخوانی

نقش تفاوت مغز افراد در ابتلا به نارساخوانی

باور اشتباه 3: افراد مبتلا به نارساخوانی نوشته ها رو از جهت عکس می خونند

در واقع نارساخوانی موجب بهم ریختگی کلمات می شود. علائم گاهی اوقات شامل برعکس شدن حروف میشه اما همیشه هم دلیلی بر بیماری نارساخوانی نیست. ( بچه هایی که دچار این اختلال نیستند هم ممکنه این کار رو انجام بدند.) بچه هایی که به سختی می خونند و می نویسند، اغلب نارساخوانی و بیش فعالی رو با هم اشتباه می گیرند.

بهم ریختگی کلمات بر اثر نارساخوانی

بهم ریختگی کلمات بر اثر نارساخوانی

باور اشتباه 4: برعکس کردن حروف نشانه قطعی نارساخوانی ست

تنها به دلیل اینکه بچه ایی نوشته ها رو برعکس می نویسه، به این معنا نیست که اون دچار نارساخوانیه. برخی از کودکان مبتلا به نارساخوانی این مشکل رو دارند، اما بسیاری از اون ها هم این مشکل رو ندارند. اکثریت بچه هایی که حروف رو برعکس می کنند، مشکلی با خوندن و تمرکز ندارند. و مسئله اساسی برای برعکس کردن حروف وجود نداره. بچه ایی حروف رو برعکس میکنه شاید بخاطر اینکه حافظه ضعیفی برای چگونگی شکل دادن و نوشتن حروف داره. یکی دیگه از علل احتمالی ممکنه مسئله پردازش تصویری باشه.

برعکس نوشتن بچه ها نشانه قطعی نارساخوانی نیست

برعکس نوشتن بچه ها نشانه قطعی نارساخوانی نیست

باور اشتباه 5: نارساخوانی فقط روی توانایی خواندن تاثیر می گذارد

نوشتن، هجی کردن، صحبت کردن و به کار بردن همه مهارت، می تونند تحت تاثیر نارساخوانی قرار بگیرند. از آنجایی که نارساخوانی یک وضعیت پیچیده مبتنی بر مغز است، می تونه به شیوه های مختلف روی هر فرد تاثیر بگئاره.

نارساخوانی بر مهارت های افراد تاثیر می گذارد

نارساخوانی بر مهارت های افراد تاثیر می گذارد

باور اشتباه 6: افرادی که دچار نارساخوانی هستند باید بیشتر تلاش کنند

از اونجایی که مغز هر فرد مبتلا به نارساخوانی در مقایسه با دیگری به طور متفاوت عمل می کنه، ممکنه برخی از دستورالعمل های مرسوم برای یادگیری خواندن و نوشتن برای اون ها عملی نباشه. مطالعات نشون داده استفاده از دستورالعمل های فشرده و یا تدریس خصوصی برای این افراد بسیار مفیدتر و ساختار یافته تر است. بعضی از این متدها همه ی مسیرهای یادگیری در مغز از جمله بینایی، صدا و لمس رو درگیر می کنه. این ها روش هاییه که معلم خصوصی فرزندتون ازش آگاه است.

بچه های مبتلا به نارسایی نیازمند متد های خاص برای یادگیری هستند

بچه های مبتلا به نارسایی نیازمند متد های خاص برای یادگیری هستند

باور اشتباه 7: نارساخوانی از علائم IQ  کم است

نارساخوانی در حقیقت نشانه ای از ضریب هوشی کم بچه ها نیست. نارساخوانی ممکنه برای هر بچه ایی با هر سطح هوشی اتفاق بیفته. وجود نارساخوانی به این معنی نیست که فرزند شما باهوش نیست و این خیلی مهمه که هرگز حتی اشاره ایی هم به این موضوع نکنید. چونکه باعث تخریب اعتماد بنفس اون ها میشه.

نارساخوانی ربطی به ضریب هوشی افراد ندارد

نارساخوانی ربطی به ضریب هوشی افراد ندارد

باور اشتباه 8: دانش آموزانی که دارای مشکل  نارساخوانی هستند در مدرسه نمی تونند موفق بشند

در واقع با استراتژی های آموزشی خوب و حمایت از افراد مبتلا به نارساخوانی، بسیاری از اون ها تونستند به آموزش های عالیه راه پیدا کنند. ( و بسیاری از اون ها می خواند که ادامه بدند.)

بچه های دارای اختلال نارساخوانی هم می توانند در مدرسه موفق شوند

بچه های دارای اختلال نارساخوانی هم می توانند در مدرسه موفق شوند

باور اشتباه 9: افراد مبتلا به نارساخوانی نمی تونند در حرفه خود موفق بشند

بسیاری از سیاستمداران برجسته، هنرمندان معروف و قهرمانان المپیکی در میان افراد موفق هم دارای این اختلال هستند. مثل اکتاویا اسپنسر(بازیگر)، اندرسون کوپر(مجری معروف CNN)، میشل کارتر(ورزشکار)، استیون اسپیلبرگ(کارگردان) و خیلیای دیگه که میشه به عنوان مثال نقض  برای این باور اشتباه نام برد.

نارساخوانی در آینده ی حرفه ایی افراد تاثیری ندارد

نارساخوانی در آینده ی حرفه ایی افراد تاثیری ندارد

باور اشتباه 10: نارساخوانی قابل درمان است

در حقیقت نارساخوانی بیماری مبتنی بر مغز و یک چالش مادام العمر است. اما مداخله زود هنگام و تسهیل در کلاس درس می تونه مفید باشه و تاثیر قابل توجهی بر توانایی خواندن و موفقیت تحصیلی داشته باشه. در اینجا یک واقعبت رو دوباره تکرار می کنم: والدین یکی از منابع اصلی حمایتی برای فرزندان دارای نارساخوانی هستند. از تمرین های در مدرسه گرفته تا تمرین در مهارت های خواندن این خونواده ها هستند که می تونند به کودکان مبتلا به نارساخوانی ابزار و انگیزه موفقیت در مدرسه و زندگی رو بدند.

نارساخوانی یک چالش مادام العمر است

نارساخوانی یک چالش مادام العمر است