وقتی که حرف از رژیم های لاغری و تناسب اندام میشه دو روی سکه رو باید در نظر داشته باشیم، وزن کم کردن بخش ساده و آسون کار هست، بخش مهم و سخت نگه داشتن رژیم و وزنتون در حالت ایده آل هست! به گفته محققان در دانشگاه پنسیلوانیا، 65 درصد از افراد رژیمی در کمتر از سه سال به عادتها و وزن قبل از رژیم خود برمیگردند!

غذای رژیمی

غذای رژیمی

چرا دوباره چاق میشویم؟

دلیل اصلی و چرایی اینکه افراد بعد از یک مدت دوباره شروع میکنن به چاق شدن و وزن گرفتن اینه که اونها در طول مدت رژیم فقط به یادگیری تمرین های ورزشی و دستورهای غذایی میپردازن و هیچ توجهی برای پرورش و کنترل روحی و احساسی خودشون درباره چاقی ندارن و این باعث میشه بعد از مدتی دوباره به عادت ها و احساسات قبل از رژیم برگردن.

از اونجایی که کمک های علمی واقعی به مردم از طرف کارشناسان و مربیان رژیم و تناسب اندام برای غلبه و هدایت و الگوهای تفکر و رفتارهای نامناسب که باعث چاقی میشن باعث شده روانشناسان به صورت فزاینده ای با یک جهش رو به رشد در صدد کمک به این دسته افراد در حفظ کاهش وزن و تناسب اندام خودشون هستند.

موانع رژیم لاغری

موانع رژیم لاغری

تفکرات مخرب لاغری کدامند؟

در یک تحقیق انجام شده بر روی 54 زن چاق در انگلستان روانشناسان دو عامل که به افزایش وزن مجدد دامن میزند کشف کردند. این خانوم ها با حمایت گروه وزن کم کردند و دقیقا بعد از کم کردن 10 درصد وزنشان مورد مصاحبه قرار گرفتند و روانشناسان به مدت یکسال هر دو ماه مصاحبه های تلفنی با آنها داشتند.

دو عامل کشف شده توسط محققین در بررسی ها به شرح زیر است:

  1. تفکر سیاه و سفید – این شیوه تفکر معروف به “همه یا هیچ” هم هست اینکه افراد یا میخوان همه چیز رو باهم داشته باشن یا اینکه تا انتهای راه نادرست رو پیش میرن، مثلا آدمی با این تفکر میگه یا من یدونه شیرینی نمیخورم یا اینکه یه جعبه شیرینی رو باهم خواهم خورد! این طرز تفکر یاعث میشه آدم ها با کوچکترین لغزش هیچ فرصتی به خودشون ندن و کلا از مسیر خارج بشن و دوباره وزن اضافه میکنن.
  2. کشش بدن – اونهایی که با وزن بالایی میخوان یکدفعه مقدار زیادی وزن کم کنند بعد از رژیم دچار مشکلی میشن که من اسمش رو میزارم کشش بدن، چون ساختار بدن اونها مدتها برای یه بدن بزرگ برنامه ریزی شده هرمون ها در بدنشون فعال میشن و به اونها کمک میکنن دوباره مقدار بیشتری غذا بخورن و چربی بیشتری ذخیره کنن، در اصطلاح حواس بدن هست که یه کمبودهایی به وحود اومده باید اونها رو جبران کنه، اینجاست که فرد دوباره شروع میکنه به وزن گرفتن.

روانشناسان تعدادی عوامل پیش بینی افزایش وزن دوباره افراد رو اینها ذکر کردند:

  • داشتن اهداف وزن غیر واقعی
  • ضعف در مهارت های حل مسئله
  • عزت نفس پایین

از سوی دیگر، صفات روانی مشترک میان افرادی که موفق کاهش وزن طولانی مدت شدن عبارتند از:

  • انگیزه درونی به از دست دادن وزن
  • پشتیبانی قوی اجتماعی
  • استراتژی ها و توانایی بهتر مقابله با استرس زندگی
  • استقلال و بر عهده گرفتن مسئولیت شخصی در زندگی

آیا شما هم از اونهایی هستین که دچار افزایش وزن مجدد شدین؟ چطوری باهاش مغابله کردین؟