صبحانه اولین وعده غذایی روزانه ما هست و به همین دلیل گاهی اوقات پیش میاد که به خاطر عجله یا بی حوصلگی، این وعده غذایی مهم رو از دست میدیم. خوردن یه صبحانه رژیمی و سالم برای هر کدوم از ما ضروریه چون که بدنمون رو برای بتدای روز شارژ میکنه. و البته برای افرادی که در حال تلاش برای کم کردن وزن خودشون هستن براشون ضروریه! بله، درسته یه صبحونه مقوی و سالم میتونه کاهش وزن شما رو در صورتی که روش درستی رو انتخاب کرده باشین، سریعتر میکنه. باید گفت که این خوردن صبحانه نیست که باعث کاهش وزن شما میشه، در واقع خوردن غذای سالم و مناسب برای صبحانه هست که به مدیریت وزن شما کمک میکنه. غذاهای سنتی حاوی انبوهی از مواد مغذی از جمله گیاهان دارویی، ادویه، لوبیا و سبزیجاته. انتخاب نوع مناسب غذا هدف کاهش وزن شما رو تعیین میکنه و شما البته باید مصرف کالری روزانه خودتون رو هم کاهش بدین. با خوندن ادامه مطلب خواهید فهمید که باید برای صبحونه چه چیزی بخورین تا بتونین وزن کم کنین.

صبحانه مخصوص کاهش وزن

صبحانه مخصوص کاهش وزن

مقدار کالری مناسب برای صبحانه رژیمی

وقتی که قرار باشه وزن کم کنین باید تمام کالری که در طول روز دریافت می کنین رو در نظر بگیرین. فردی که درون رژیم غذایی باشه، بسته به وضعیتش باید 1200 کالری تا 1800 کالری در روز دریافت کنه. بنابراین زمانی که حد کالری روزانه خودتون رو بدونین، باید اون رو به طور مساوی بین سه وعده غذایی خودتون تقسیم کنین و حدود 100 تا 200 کالری هم برای یه اسنک شبونه باقی بذارین. برای کاهش وزن، صبحانه شما باید دارای 350 کالری تا 550 کالری باشه. اما با پزشک خودتون مشورت کنین تا مقدار کالری که برای کاهش وزن نیاز دارین رو برای شما تعیین کنه.

غذاهای غنی از پروتئین

زمانی که در حال تلاش برای کاهش وزن خودتون هستین، بهتره که هر روز یه غذای غنی از پروتئین برای صبحونه خودتون انتخاب کنین. دلیل این کار اینه که پروتئین میتونه شما رو بیشتر از کربوهیدرات ها سیر نگه داره و به بدن شما هم کمک میکنه که چربی های ناخواسته رو بسوزونین. غذاهای سالم و غنی از پروتیین مانند سفیده تخم مرغ بخورین که دارای 17 کالری انرژیه، ماست ساده یونانی بخورین که 100 کالری داره، پنیر روستایی کم چرب، که دارای 82 کالری و هم چنین پنیر سویا که دارای 46 کالریه.

پروتئین بیشتر و بهتر از کربوهیدرات میتونه شما رو سیر کنه

پروتئین بیشتر و بهتر از کربوهیدرات میتونه شما رو سیر کنه

غذاهای غنی از فیبر

فیبر هم به افزایش سیر نگه داشتن شما برای مدت زمان طولانی تر کمک میکنه. برخی از غذاهای غنی از فیبر عبارتند از: بلغور جو دو سر، غلات سبوس‌دار، توت فرنگی، سیب، گوجه فرنگی و بادام و آووکادو، کره بادام زمینی و … چربی‌هایی سالم هستن و همچنین غنی از فیبر هستن.

غذاهای سرشار از فیبر میتونه شکم شما رو بیشتر پر نگه داره تا کمتر غذا بخورین

غذاهای سرشار از فیبر میتونه شکم شما رو بیشتر پر نگه داره تا کمتر غذا بخورین

ترکیب انواع غذاهای سالم برای صبحانه رژیمی

برای موفق شدن در رژیم لاغری خودتون، سعی کنین که از غذاهای سرشار از پروتئین به همراه غذاهای غنی از فیبر برای صبحانه استفاده کنین. برای مثال، می تونین شیر کم چرب رو با غلات سبوس دار ترکیب کنین و چند عدد توت فرنگی یا بادام رو هم به اون اضافه کنین. همچنین می تونین ماست یونانی رو با بلغور جو دو سر و تکه های سیب ترکیب کنین. شما می تونین دو قرص کامل نون گندم رو با یه غذای گیاهی و یک لیوان شیر کم چرب بخورین. اگه به لاکتوز حساسیت دارین، با استفاده از توت فرنگی، ماست یونانی، اسفناج، بادام و …، یه صبحانه غنی از پروتئین تهیه کنین.

بهترین کار ترکیب غذاهای مختلف و مناسب برای درست کردن یه صبحانه مخصوصه

بهترین کار ترکیب غذاهای مختلف و مناسب برای درست کردن یه صبحانه مخصوصه

گزینه‌های دیگر برای صبحانه

اگه از لحاظ زمانی محدودیتی نداشته باشین می تونین یه صبحونه سالم برای خودتون درست کنین. برای مثال یه تکه موز یا یک تکه نان جو دو سر با عسل و دارچین، غذای خوبی است که به کاهش وزن شما هم کمک میکنه. بهتره که دستورات آشپزی مختلفی رو که مخصوص کاهش وزن باشن رو مطالعه کنین و بهترین صبحونه ها رو برای خودتون تهیه کنین.

3.5/5 - (6 امتیاز)