یه آشپزخانه بزرگ که دارای فضای کافی برای قرار دادن تمام لوازم و اثاثیه باشه و چیدمان صحیح و درستی هم برای کابینت ها داشته باشه، شاید به نظر یه رویای غیر قابل دسترس بیاد. اما نباید فراموش کنین که با یه طراحی مناسب و مطابق با نیازمندی هاتون و به کارگیری ایده های نوین و هوشمندانه در زمینه ی نگهداری از وسایل میتونین به این رویا دست پیدا کنین. این ایده ها و ترفندهای زیرکانه برای ایجاد فضای اضافی در آشپزخانه، بیشتر در خانه های کوچک به چشم میاد و مورد نیازه. برخی از راه حل های جالب رو در این زمینه، در ادامه ی مطلب براتون توضیح میدم.

تقسیم بندی فضای داخلی کشوهای کابینت

وجود کشوهای عمیق و بزرگ در کابینت ها در هر آشپزخونه ای یه حسن به حساب میاد و تا حدودی مشکل کمبود فضا رو حل میکنه. شما میتونین فضای داخلی کشوها رو با تقسیم کننده های مخصوص و مطابق با سایز ظروف و لوازمتون قسمت کنین تا فضای پرت کمتری داشته باشین. اغلب تصور میشه که این کشوها مخصوص قرار دادن تابه ها، کارد و چنگال ها و سفره ها هستن اما با قرار دادن تقسیم کننده های چوبی میشه انواع ظروف رو روی هم گذاشت و به راحتی به اونها دسترسی پیدا کرد.

استفاده از تقسیم کننده های کشویی برای ایجاد فضای بیشتر

استفاده از تقسیم کننده های کشویی برای ایجاد فضای بیشتر

ایجاد فضای بیشتر برای نگهداری از لوازم در زیر صندلی ها

در آشپزخونه های جمع و جور، صندلی ها نیز میتونن فضای مناسبی برای قرار دادن لوازم باشن. در این مورد صندلی های نیمکتی پرکاربردتر هستن و میشه از فضای زیر اونها برای نگهداری از لوازمی که نیازی به استفاده ی هر روزه از اونها نیست کمک بگیرین.

ایجاد فضای اضافی زیر صندلی ها برای نگهداری از لوازم آشپزخانه

ایجاد فضای اضافی زیر صندلی ها برای نگهداری از لوازم آشپزخانه

ایجاد فضای مخصوص برای نگهداری از بطری ها و لوازم شوینده

با استفاده از شکاف بین کابینت ها شما میتونین کشوهایی به عرض 15 سانتی متر ایجاد کرده و برای قرار دادن انواع بطری ها و لوازم شوینده از اونها بهره ببرین. به این ترتیب فضای کابینت ها و بخصوص کابینت زیر سینک برای قرار دادن این قبیل لوازم اشغال نمیشه.

طراحی کشوهای باریک برای قرار دادن مواد شوینده در آشپزخانه

طراحی کشوهای باریک برای قرار دادن مواد شوینده در آشپزخانه

فضای آشپزخانه را با توجه به نیازمندی های خود طراحی کنید

با توجه به شکل و دکوراسیون آشپزخونتون شما میتونین فضاهای اضافی زیادی رو برای نگهداری از لوازم به وجود بیارین. فقط کافیه پتانسیل های موجود در فضا رو شناسایی کنین و از اونها بهره ببرین. مثلا اگه راه پله ای در آشپزخونتون هست میتونین از فضای زیر اون برای ساخت کمد استفاده کنین یا اگه آشپزخونتون دارای سقف بلندیه میتونین از روی کابینت ها هم نهایت استفاده رو ببرین.

طراحی کابینت های اضافی در فضای زیر پلکان

طراحی کابینت های اضافی در فضای زیر پلکان

استفاده ی بهینه از دیوار بین کابینت ها

یک قفسه یا شلف اضافی روی دیوار بین کابینت ها نصب کنین و برای مرتب سازی ادویه جات، لیوان های فانتزی و ظروف زیبا از اون استفاده کنین. با اینکار علاوه بر ایجاد فضای اضافی، زیبایی خاصی رو هم به وجود میارین. همچنین فراموش نکنین که قرار دادن کاردها و چاقوها روی نوارهای مغناطیسی نصب شده بر روی دیوارها، از بهترین ایده های چیدمان وسایل آشپزخانه است.

چیدمان لوازم آشپزخانه روی دیوار بین کابینت ها

چیدمان لوازم آشپزخانه روی دیوار بین کابینت ها

از جزیره در آشپزخانه های خود غافل نشوید

داشتن جزیره یا میز کار در آشپزخونه ها یکی از بزرگترین حسن ها به حساب میاد. شما میتونین با قفسه بندی و تقسیم فضای زیر جزیره یا میز کار، برای قرار دادن برخی لوازم از قبیل کتاب های آشپزی، ظروف و بطری ها استفاده کنین.

تقسیم بندی فضای زیر جزیره در آشپزخانه ها

تقسیم بندی فضای زیر جزیره در آشپزخانه ها