ارزش حیاط خلوت یا خونه باغدار وقتی بیشتر حس میشه که برای لذت بردن از هوای خوب و بهاری بیرون از خونه هوس میکنید زمانی رو برای صرف غذا یا لذت بردن از سرسبزی طبیعت در حیاط خانه سپری کنید. بنابراین باید علاوه بر دکور داخلی به فکر طراحی فضای سبز حیاط هم باشید. در ادامه سعی میکنم ایده های خلاقانه ای رو برای طراحی دکور حیاط خلوت معرفی کنم.

طراحی مسیر عبور با سنگ فرش کردن حیاط

یکی از بهترین و قابل تنظیم ترین تزییناتی که میتونیم برای طراحی حیاط درنظر بگیریم سنگ فرش کردن مسیر رفت و آمده. استفاده از انواع سنگ و مصالح مشابه با الگوهای متنوع متقارن و نامتقارن و با ترکیب چمن و سبزه یا ماسه و سنگریزه از مواردی هستن که تأثیر بسیاری در حیاط سازی و نمای فضای باز خانه دارن.

سنگفرش کردن مسیر عبور

سنگفرش کردن مسیر عبور

طراحی پیاده روهای یکدست و تمیز در حیاط

یکی از روشهای طراحی پیاده رو برای حیاط خلوت این هست که مسیر عبور رو به شکلی بسازیم که هم سطح فضای اطراف باشه به طوری که با فضای سبز اطرافشان به شکل یکپارچه با حاشیه های محو شده و تمیز نشون داده بشه. اینکار یکی از روشهای مدرن برای حیاط سازی و طراحی دکوراسیون حیاط به شمار میاد.

طراحی پیاده رو یکدست و منظم

طراحی پیاده رو یکدست و منظم

استفاده از باغچه های عمودی در حیاط خلوت

معمولا برای حیاط سازی و گلکاری در حیاط، باغچه ها به شکل افقی و مسطح هستند. اما اگه قصد ایجاد تنوع در حیاط یا تراس را داشته باشیم بهتره کمی غیرمعمولی انتخاب کنیم و از انواع باغچه های عمودی یا دیوارهای سبز و پر گل استفاده کنیم.

باغچه عمودی در حیاط خلوت

باغچه عمودی در حیاط خلوت

طراحی فضای بازی اختصاصی برای بچه ها

معمولا هر کودکی دوست داره تا جایی بیرون از خانه برای بازی و سرگرمی داشته باشه و چقدر خوب و جذابه که فضایی را به شکل فانتزی برای بچه ها در حیاط خانه طراحی کنیم. تاب بستن، خونه های درختی، چادر مخروطی یا حوض های کوچک و امن ایده های جالبی هستن که دکور جذابی در حیاط ایجاد میکنن.

چادرهای مخروطی شکل بعنوان فضای بازی اختصاصی کودک

چادرهای مخروطی شکل بعنوان فضای بازی اختصاصی کودک

حیاط خلوت جذاب با تخت خواب رویایی

حیاط خلوت یا تراس و پاسیو، میتونه جای خواب مناسبی برای چرت کوتاه بهاری یا استراحت در شبهای خنک بهار و تابستون باشه. یکی از مبلمانی که برای طراحی دکور فضای باز خانه بسیار مفید و جالبه انتخاب یک تخت خواب مناسب و مطابق سلیقتونه تا بتونید خوابی آرام و رویایی در این محیط زیبا و سرسبز داشته باشین.

تخت خواب معلق درختی

تخت خواب معلق درختی

طراحی حوض و فواره در حیاط خلوت

بعضی موارد مثل تماشای آسمان، سرسبزی و دیدن و شنیدن صدای آب برای روح انسان خوشایند بوده. اختصاص محیط هرچند کوچک به عنوان حوض و فواره در قسمتی از حیاط میتونه انتخاب مناسبی برای دکوراسیون حیاط و فضای باز خونه باشه.

حوض کوچک فواره دار

حوض کوچک فواره دار