اگزما یه نوع بیماری پوستی خارش آور و ناراحته که میتونه باعث ایجاد اضطراب اجتماعی بشه. چرا؟ چون ظاهر عجیب و غریبی داره و عموما اعتماد به نفس آدمها رو پایین میاره، و برای همین مهمه که اطلاعات اولیه درباره این حالت نامطلوب پوستی رو داشته باشید. درمان این بیماری باید پیگیرانه و به طور طولانی مدت انجام بشه، اما میشه خارش اون رو به سرعت کنترل کرد. بیاین یه نگاه کلی و سریع به این بیماری شایع بندازیم.

اگزما چیست؟

اگزما یا درماتیت، یک نوع بیماری پوستی هست که باعث ایجاد خارش غیرواگیر پوستی و ایجاد پوسته های قرمز رنگ میشه. هر آدمی از هر سنی میتونه به این بیماری دچار بشه، اما بیشتر در کودکان رواج داره. گاهی اوقات در بچگی درمان میشه و گاهی اوقات تبدیل به همراه همیشگی یک عمر زندگی آدمها تبدیل میشه.

چه چیزی باعث اگزما میشه؟

اگزما یه بیماری موروثی در نظر گرفته میشه و همراه با آلرژی های خوراکی، التهاب مخاط بینی آلرژیک و آسم هست. این بیماری پوستی وقتی اتفاق میفته که پوست ملتهب شده و نمیتونه رطوبت کافی در خودش نگه داره.

این مشکل میتونه توسط رطوبت از هوای مرطوب و خیس، و همینطور هوای به شدت سرد و خشک تشدید بشه. عوامل دیگه ای مثل استرس، محرکها (مثل مواد حساسیت زا، صابون ها یا لوسیون ها)، مواد خوراکی خاص یا گرد و خاک و کپکها میتونن باعث تشدید اگزما بشن.

علائم اگزما چیه؟

علائم این بیماری پوستی بستگی به سن فرد داره:

اگزمای نوزادان

برای نوزادان، معمولا ضایعات پوسته دار قرمز (راش) روی صورت، گردن و کف سر، و گاهی اوقات جلوی بازوها یا رانها ظاهر میشه. اگه نوزاد این نواحی رو بخارونه، راش میتونه خیس بشه، و گسترش پیدا کنه.

اگزما در کودکان

اگزما در کودکان

اگزمای کودکان

برای کودکان کمی بزرگتر، اگزما معمولا پشت زانوها یا داخل آرنج ها اتفاق میفته. اگه اون ناحیه از پوست برای مدت خیلی طولانی تحت پوشش راش باشه، بعد از مدتی به رنگ قهوه ای با جنس کلفت تر و سخت تر تبدیل میشه.

اگزما در نوجوانان و جوانان

نوجوانان و جوانان معمولا در قسمتهای مچ پا و مچ دست، سر آرنج، پشت زانوها، صورت، گردن، سینه، ساق پا و کف دست دچار اگزما میشن.

به طور کلی، این مشکل پوستی یه جور حساسیته که پوست رو داغ، خشک و خارش دار میکنه. بعضی وقتها این خارش به قدری زیاد میشه که واقعا اذیت کننده ست. بعضی وقتها خارش میتونه کمتر باشه، اما برای بعضی ها منجر به خونریزی و ترک و پوستریزی میشه.

علائم اگزما روی گردن

علائم اگزمای روی گردن

درمان اگزما چطوریه؟

درمان و کنترل این بیماری خیلی مهمه. خارش بیش از حد میتونه باعث عفونت بشه، و اگه این بیماری برای طولانی مدت بی درمان بمونه، باعث کلفت شدن و تغییر رنگ پوست میشه.

متخصصین پزشکی این راهکارهای اصلی رو برای درمان اگزما رایج میدونن:

  • پرهیز از هر گونه آلرژی خوراکی شناخته شده که میتونه باعث التهاب بشه.
  • پرهیز از صابون ها، لوسیون ها و شوینده های معطر. استفاده از دستکش موقع نظافت میتونه از دست ها محافظت کنه.
  • خوابیدن در وان حاوی مواد تسکین دهنده میتونه خارش رو کمتر کنه. پوست باید با لوسیون های مناسب مرطوب بشه.
  • بهتره که ناخن های کودکان و نوزادان برای جلوگیری از خارش بیش از حد گرفته بشه. همچنین میتونید موقع خوابیدن دستکش نرم دستشون بکنید.
  • حمایت خانوادگی از این بیماری و شرایط نامطلوب روحی و روانی که بهمراه خودش داره، تاثیر زیادی در روحیه بیمار داره.

اگزما یه بیماری نامطلوب پوستیه، اما میتونه کنترل و درمان بشه. شاید شناسایی و یادگیری کنترل اون کمی طول بکشه، اما قطعا شدنیه! با پیگیری، آموزش و روحیه خوب میتونید این بیماری رو رفته رفته کاهش بدید.

به این مطلب امتیاز بده