انواع هپاتیت و روش های انتقال آنها

5 ویروس اصلی هپاتیت B وجود دارد که به عنوان نوع E،D،C،B،A شناخته می شوند. این 5 نوع ویروس از مهم ترین نگرانی ها بشر برای شیوع بیماری های همه گیر که میتونن مرگ بسیاری را در پی داشته باشند...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
هپاتیت چیست؟ انواع هپاتیت و روش های انتقالش

هپاتیت یک التهاب کبدی است. این وضعیت میتونه به خودی خود محدود کننده باشه یا میتونه به فیبروز (زخم)، سیروز (به التهاب شدید کبد گویند) یا سرطان کبد تبدیل بشه. ویروس های هپاتیتی شایع ترین علل هپاتیت در جهان هستند، اما سایر عفونت ها، مواد سمی (مثلا الکل، داروهای خاص) و بیماری های خود ایمنی نیز می توانند باعث ایجاد هپاتیت شوند.

5 ویروس اصلی هپاتیت B وجود دارد که به عنوان نوع E،D،C،B،A شناخته می شوند. این 5 نوع ویروس از مهم ترین نگرانی ها بشر برای شیوع بیماری های همه گیر که میتونن مرگ بسیاری را در پی داشته باشند و همچنین بر روی باروری نقش منفی داشته باشند محسوب میشن. به ویژه، نوع B و C منجر به بیماری های مزمن در صدها میلیون نفر میشه که در بین بیماری هایی که از آنها به ناشی میشن میشه به سیروز کبدی و سرطان اشاره کرد.

هپاتیت A و E به طور معمول توسط مصرف مواد آلوده یا آب ایجاد می شود. هپاتیت C، B و D معمولا نتیجه تماس یا استفاده از مایعات و آب آلوده است. روش های انتقال متداول برای این ویروس ها عبارتند از: دریافت خون آلوده و محصولات خون، خطا های پزشکی و یا لوازم پزشکی آلوده، انتقال هپاتیت B از مادر به نوزاد در هنگام تولد، از اعضای خانواده به کودک و همچنین با تماس جنسی میتونه اتفاق بیفته.

هپاتیت چیست؟ انواع هپاتیت و روش های انتقالش

هپاتیت چیست؟ انواع هپاتیت و روش های انتقالش

ویروس هپاتیت A

هپاتیت A یک عفونت حاد (کوتاه مدت اما بسیار شدید) کبدیه که اکثر افراد مبتلا به آن به طور کامل بهبود پیدا میکنن. این ویروس میتونه در محیط طبیعی برای چند ساعت در مواد خوراکی زنده بمونه و در محیط خونه این زمان به طور قابل توجهی افزایش پیدا میکنه. لازم به ذکره که این ویروس در مقابل مواد شوینده مقاوم است. هپاتیت A در سراسر جهان میتونه رخ بده. در کشور های در حال توسعه به دلیل سطح پایین بهداشت در سنین پایین این احتمال بالا تره و میشه با بالا بردن بهداشت همگانی تا سن بلوغ کودکان را بیمه کرد. همچنین برای مقابله با هپاتیت A واکسن آن در حال حاضر در دسترسه.

هپاتیتA

هپاتیتA

روش های انتقال هپاتیت A

 • در مراکز مراقبت از کودکان و پیش دبستان به دلیل تماس بین کودکان شرایط بسیار محیا برای انتقال بیماری است.
 • رابطه های جنسی نا متعارف.
 • مصرف کنندگانی که از مواد مخدر به صورت تزریقی استفاده میکنند.
 • مسافرت به کشورهایی که بیشتر در معرض این بیماری اند یا تماس با افرادی که از این کشورها می آیند مثل (آسیا، آفریقا، آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی).
 • عفونت ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده یا آب و مایعات خوراکی غیر بهداشتی.
 • به یاد داشته باشین نوزادان و کودکان کم سن و سال مبتلا به هپاتیت A به ندرت علائم عفونت را نشان می دهند و ممکنه ظاهری کاملا سلامت داشته باشند و شما متوجه نشوید، در حالی که در سنین بالاتر به این صورت نخواهد بود.
روشهای انتقال هپاتیتA

روشهای انتقال هپاتیتA

ویروس هپاتیت B

هپاتیت B عامل بروز شایع ترین عفونت کبدی در جهان است. این ویروس وارد بدن شده و از طریق جریان خون به کبد منتقل می شود. در کبد، ویروس به سلول های کبدی سالم متصل میشه و شروع به تکثیر خودش میکنه. این تکثیر تا جایی ادامه پیدا میکنه که سیستم ایمنی بدن بعد از زیاد شدن آنها متوجه این ویروس میشه.اغلب مردم تا این مرحله از وجود این ویروس در بدنشون بی اطلاع هستن و نمیدونن که به هپاتیتB  مبتلا شدن.

کبد محل اصلی حملات ویروس هپاتیت B است. عفونت این نوع هپاتیت می تونه در صورت عدم تشخیص مناسب به سیروز، سرطان کبد یا نارسایی کبدی تبدیل بشه.

عفونت هپاتیت B در طی 6 ماه اول به صورت حاد تبدیل میشه. از هر 4 نفر آلوده به هپاتیت B مزمن 1 نفر از سرطان کبد یا نارسایی کبد از بین می ره، مگر اینکه تحت نظارت و درمان مناسب باشند.

در سراسر جهان، حدود 257 میلیون نفر مبتلا به هپاتیت B شده اند و در سال 2015 در نتیجه هپاتیت B حدود 887000 نفر جان خود را از دست دادند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، میزان هپاتیت B بیشتر در مناطق غربی اقیانوس آرام و آفریقا مناطق مدیترانه ای شرقی، جنوب شرقی آسیا و اروپا گزارش شده است. در این مناطق، اغلب افراد در دوران کودکی مبتلا به ویروس هپاتیت B می شوند.

هپاتیتB

هپاتیتB

روش های انتقال هپاتیت B

هپاتیت B در خون و در مایعات بدن، از جمله مایع منی و واژینال یافت مشه. اگرچه مطالعات نشان داده اند که مقدار کمی از این ویروس می تونه در بزاق، اشک و شیر مادر نیز وجود داشته باشه، ولی برای انتقال به شخص دیگه قدرت زیادی نداره.

 • تماس جنسی
 • استفاده ی مشترک از وسایل تزریقی
 • استفاده از سوزن آسیب دیده برای تزریق
 • استفاده مجدد از سوزن های ضدعفونی نشده
 • استفاده ی مشترک وسایل شخصی مانند ریش تراش، مسواک، و یا کلیپس مو و ناخن گیر
 • انتقال از مادر به کودک، هر چند که باید توجه کرد که برنامه واکسیناسیون به طور قابل توجهی این خطر را کم میکنه

توجه: هپاتیت B به وسیله مواد غذایی آلوده یا آب منتشر نمی شه و نمی تونه از طریق تماس های اجتماعی مانند بوسیدن، عطسه یا سرفه، آغوش گرفتن و یا خوردن غذای آماده شده توسط شخص مبتلا به هپاتیت B پخش بشه.

روشهای انتقال هپاتیتB

روشهای انتقال هپاتیتB

ویروس هپاتیت C

ویروس هپاتیت C یکی از اعضای خانواده ویروسهای ریبونوکلئیک اسید (Ribonucleic acid) است. این ویروس در سلول های کبدی نفوذ و شروع به باز تولید خود میکنه. ویروس هپاتیت C سلول های کبدی را مستقیما نمی کشد، اما باعث میشه که سیستم ایمنی به سلول های کبدی حمله و آنها را از بین ببره .

روش های انتقال هپاتیت C

 • خالکوبی، سوراخ کردن بدن، و سایر روش های زیبایی میتونن به دلیل استریل نبودن و آلودگی به خون عاملی برای انتقال بیماری باشن
 • آسیب دیدگی پوست با سوزن و تماس تصادفی با خون آلوده یا محصولات خونی
 • تماس جای زخم فرد مبتلا به هپاتیت C به زخم فرد دیگر
 • دریافت خون و فرآورده های خونی آلوده به ویروس
 • مانیکور و پدیکور احتمال خطر ابتلا به ویروس را از طریق یک فرد به فرد دیگر از طریق دستگاه آلوده که به طور صحیح ضدعفونی نشده باشه
خالکوبی یک از روش های انتقال هپاتیت C

خالکوبی یک از روش های انتقال هپاتیت C

ویروس هپاتیت D

هپاتیت D یک بیماری کبدی است که شامل یک ویروس ناقص بوده که برای فعال شدن نیاز به ویروس هپاتیت B دارد و تنها در افرادی که مبتلا به هپاتیت B هستند یافت میشه. نام دیگر ویروس هپاتیت D ویروس دلتا است، این ویروس بیشتر در خون یافت میشود و میتوان عفونت ناشی از هپاتیت D را با واکسن هپاتیت B پیشگیری کرد. عفونت هپاتیت D می تونه به عنوان یک عفونت مشترک رخ بده، به عبارت دیگه میشه گفت همزمان با عفونت هپاتیت B رخ میده.

روش های انتقال هپاتیت D

هپاتیت D با روشهایی همانند هپاتیت B انتقال و گیترش پیدا میکنه، چرا که عامل ویروس آن در خون وجود دارد و هر زمانی که خون از بدن یک فرد آلوده به بدن فرد دیگر انتقال پیدا کنه در صورت عدم وجود ایمنی در خون آن فرد احتمال خطر ابتلا وجود داره. به عنوان مثال در هپاتیت D هم مثل B استفاده ی مشترک از لوازم تزریق و سوزن آلوده و غیره از عوامل انتقال به حساب میاد. در این نوع هپاتیت کمتر دیده میشه که ویروس از مادر به کودک و یا از طریق رابطه جنسی منتقل بشه.

استفاده از سرنگ مشترک تزریق راه انتقال هپاتیتD

استفاده از سرنگ مشترک تزریق راه انتقال هپاتیتD

ویروس هپاتیت E

هپاتیت E ناشی از عفونت با ویروس هپاتیت E است. از طریق دهان بیشتر اتقال پیدا میکنه و بیشتر راه انتقال آن از طریق مصرف آب آلوده و غیر بهداشتی و سایر مایعات غیر بهداشتی است. در صورتی که این ویروس به مرحله حاد و مزمن برسه احتمال مرگ فرد بسیار زیاد خواهد بود. در میان زنان باردار این نوع از هپاتیت در سه ماهه سوم بارداری بیشتر شایع است. همانند هپاتیت نوع A بیشتر در کشور های در حال توسعه به ویژه هند، آسیا، آفریقا و آمریکای مرکزی رواج داره و در خطر ابتلا به آن هستن.

انتقال هپاتیت E

هپاتیت E شبیه به هپاتیت A پخش می شود. نوشیدن یا خوردن آب آلوده یا غذا می تواند منجر به عفونت شود. انتقال ویروس هپاتیت E از طریق رابطه افراد با یکدیگر غیر معمول بوده و شواهدی وجود نداره که اثبات کنه هپاتیت E از طریق رابطه ی جنسی یا از طریق انتقال خون و فراورده های خونی دیگر قابل انتقال است.

انتقال هپاتیتE از طریق آب

انتقال هپاتیتE از طریق آب

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *