انواع مختلف نخ بخیه هدف مشابهی را دنبال میکنن و آن بستن بخشی از پوست به هر دلیلی که شکافته شده و یا جراحی گردیده است. اما آنها همه مثل هم نیستن. نخ های بخیه مدل های مختلفی دارن و پزشکان از انواع آن برای موارد متفاوت استفاده میکنن. اصطلاح “بخیه” به فرآیند دوخته شدن جای جراحت با سوزن و نخ مخصوص توسط پزشک که باعث بسته شدن دهانه ی محل زخم میشود میگوند. خوب است که بدانید نخ های بخیه اغلب غیر قابل جذب هستند چرا که از مواد شیمیایی در ساخت آنها استفاده شده. اما بعضی از نخها برای بدن غیر مضر بوده و به دلیل مواد تشکیل دهنده آنها در بدن جذب میشن. در این مطلب قصد داریم شما را با هر آنچه درباره ی بخیه ها وجود داره بیشتر آشنا کنیم.

انواع نخ بخیه و عوارض باقی ماندن نخ بخیه در بدن

انواع نخ بخیه و عوارض باقی ماندن نخ بخیه در بدن

انواع دوخت بخیه در جراحی ها

دوخت پیوسته: این نوع دوخت بسیار سریع بوده و در امتداد محل بریدگی توسط یک نخ و سوزن بدون هیچ گونه برش انجام میشه. این نوع از دوخت باعث میشه علاوه بر اینکه فشار وارد شده به زخم در همه ی قسمت بریده ی پوست پخش بشه، تمام لبه های زخم را نیز در کنار هم قرار داده تا به اصطلاح خوب به هم جوش بخوره.

دوخت ماتریسی: به طور عمودی نسبت به زخم دوخت ها انجام میشه به طوری که هر دوخت جداگانه بسته شده و کمی جلوتر دوخت بعدی به موازات دوختهای قبل انجام میشه.

دوخت ماتریسی

دوخت ماتریسی

دوخت زیر پوستی: این نوع دوخت عموما در لایه های زیرین پوست انجام گرفته تا فشار لبه های زخم را نسبت به هم به حداقل برسونه.

دوخت زیر پوستی

دوخت زیر پوستی

نخ بخیه قابل جذب

در بخیه های گوارشی از نخ بخیه جذبی استفاده میشه. این نوع بخیه ها برای مواردی که نیاز به سرعت در بهبود زخم وجود داره مثل لایه های مخاط دهان و یا رگ های خونی سطحی پوست استفاده میشه. برای ترمیم لایه های عمیق زیرین عضلات و بافتهای آسیب دیده نیز از نخ جذبی استفاده میشه. همچنین برای دوخت جراحت و پارگی عضلات ناشی از اعمال جراحی یا انواع تصادفات که بعد از بسته شدن پوست دسترسی به ماهیچه ممکن نیست از این نوع نخ های جذبی استفاده میشود.

نخ قابل جذب

نخ قابل جذب

نخهای غیر قابل جذب در جراحی ها

برای بسته شدن پوست، برشهای جراحی و جراحت سطحی ناشی از حوادث از نخ بخیه نایلونی استفاده میشه تا پس از ترمیم زخم آن را از پوست بکشند. نوع دیگر نخ های بخیه نخ های پنبه ای هستن. همانطور که از اسمش پیداست از پنبه بدست میاد اما ریسیده نشده بلکه با نمدار کردن پنبه تابانده میشه و استحکام آن را بالا میبرن و غیر قابل جذبه.

همچنین نخ بخیه ابریشمی نیز داریم که این نوع نخ از پیله ی کرم ابریشم ساخته میشه و معمولا با موم پوشش داده میشه و به دلیل تحمل فشار زیاد از آن در بخش هایی که با کشش زیاد یا فشار به قسمت زخم شده همراهه مثل زانو ها یا لگن استفاده میشه.

نخهای غیر قابل جذب

نخهای غیر قابل جذب

ویژگی یک عمل بخیه ی ایده آل

 • طوری انجام شود که باعث کشش در محل زخم نشه.
 • در زمان بخیه احتمال التهاب زخم در نوع دوخت لحاظ بشه.
 • بعد از بهبودی، زخم ناپدید بشه.
 • از نظر هزینه ای مقرون به صرفه باشه.
 • قدرت مهار و جلوگیری از ورود میکروارگانیسم ها را داشته باشه.
 • نباید سمی بوده و یا حاوی ماده ی خطرناک برای بدن باشه.

زمان مورد نیاز برای ترمیم انواع زخم ها در بدن

 • اصولا بخیه های غیر قابل جذب در حدود 7 الی 10 روز زمان لازم دارند تا ترمیم بشن. البته بستگی به اندازه و شدت جراحت هم داره. بخیه های روی سر و گردن حد اقل 3 تا 5 روز بعد از انجام بخیه ترمیم میشن.
 • جراحت در قفسه ی سینه و اندام فوقانی 5 تا 7 روز زمان میبرند.
 • ترمیم زخم روی شکم 7 تا 10 روز طول میکشه تا بهتر بشه.
 • اندام های تحتانی بین 10 الی 14 روز برای ترمیم بخیه زمان لازم دارن.
زمان مورد نیاز برای ترمیم انواع زخم ها در بدن

زمان مورد نیاز برای ترمیم انواع زخم ها در بدن

عوارض ماندن نخ بخیه در بدن

هنگامی که بخشی از لایه های سطحی پوست دچار آسیب میشه و با بخیه آن را بسته و درمان میکنند. این عمل مدتی طول میکشه تا بتونه بافتهای پوستی را در کنار هم دوباره تشکیل بده و به هم بچسبونه. اما بعد از آن که بافت های پوستی به هم چسبیدن دیگه نیازی به باقی موندن نخ نیست و میتونه مشکلاتی را ایجاد کنه.

 • میتونه باعث آبسه در بخشهایی از پوست که سوزن درون آن رفته بشه و التهابات پوستی زیادی را ایجاد کنه.
 • زمانی که زخم دوخته میشه حفره هایی روی پوست ایجاد خواهد شد که زمان بهبود زخم چنانچه این نخها برداشته نشن، حفره های کناری آنها محل بسیار خوبی برای ورود انواع میکروب ها و ویروسهاست.
 • در صورتی که محل دوخته شده کمی طولانی بوده و بخیه انجام گرفته باشه، ممکنه بعد از خوب شدن زخم ماندن نخها باعث ایجاد موج و حالت خمیدگی دائمی روی پوست بشه که هیچ وقت از بین نره.
عوارض ماندن نخ بخیه در بدن

عوارض ماندن نخ بخیه در بدن