چند نکته مهم درباره ی انتخاب هدف زندگی

به نظرتون هدف زندگی چیه؟ بعضیا باور دارن هدف اصلی زندگی اینه که خانواده‌‌ی شادی داشته باشی، بعضی ها هم میگن هدف اصلی زندگی اینه که تو شغلت موفق بشی، بعضیا هم هدف رو لذت بردن از زندگی میدونن! اما...

زلیخا ابراهیمی
زلیخا ابراهیمی آپدیت:
هدفت از زندگی چیه!؟

به نظرتون هدف زندگی چیه؟ بعضیا باور دارن هدف اصلی زندگی اینه که خانواده‌‌ی شادی داشته باشی، بعضی ها هم میگن هدف اصلی زندگی اینه که تو شغلت موفق بشی، بعضیا هم هدف رو لذت بردن از زندگی میدونن! اما هدف شما چیه؟ اگه درگیر انتخاب هدف زندگیتون هستین و نمیدونید چی درست و چی غلطه، در ادامه مطلب چند نکته مهم در این باره در اختیارتون میذارم امیدوارم براتون مفید باشه.

هدفت از زندگی چیه!؟

هدفت از زندگی چیه!؟

دنبال هدف زندگی خودتون باشید

واقعیت اینه که همه مون اهداف متفاوتی توی زندگی داریم، اما متاسفانه بیشترمون تحت تاثیر دیگرانیم. این یعنی خیلی از ما اهداف اشتباهی داریم. ما اهداف دیگران رو جایگزین اهداف خودمون می کنیم و به جای اینکه به دنبال چیزهایی باشیم که خودمون بهشون علاقه مندیم به دنبال چیزهایی هستیم که دیگران بهشون علاقه مندن. مشکل ما اینجاست که بیشتر اوقات متوجه نیستیم که تحت تاثیر بقیه ایم! تصور می کنیم که به دنبال اهداف خودمونیم اما در واقع به جای اینکه به دنبال رویاهای خودمون باشیم تنها دنبال اینیم که مورد تایید بقیه قرار بگیریم. از خودتون بپرسین: آیا اهداف زندگی من مناسبن؟ آیا اگه همه ی آدم های کره ی زمین ناپدید میشدن باز هم انجامشون می دادم؟

آیا اهداف درستی رو انتخاب کردید!؟

آیا اهداف درستی رو انتخاب کردید!؟

اعتماد به نفستون رو تقویت کنید

تا حالا پیش اومده کسی رو با وجود اینکه با حرف هاش مخالف بودین تایید کنین؟ این یعنی شما نظر بقیه رو به نظر خودتون ترجیح می دین! وقتی همچین اتفاقی میفته یعنی یا شما نمیخواین به هر دلیلی نظرتون رو بگین و یا بخاطر خودکم بینی و کمبود اعتماد به نفس نمیتونین نظرتون رو بیان کنین و اون رو سرکوب میکنین. این امر تا حدودی طبیعیه، ما انسان ها موجودات اجتماعی‌ هستیم و برای اینکه بتونیم با دیگران تعامل داشته باشیم یه جاهایی باید نظر طرف مقابل رو تایید کنیم تا مقبولیت لازم رو داشته باشیم. البته نباید اجازه بدیم تمام زندگیمون رو این ویژگی تحت شعاع قرار بده و مسلما نباید توی تصمیمات مهم زندگیمون از جمله شغلمون و اهداف زندگیمون تاثیر بذاره. به خاطر داشته باشین که داشتن نظرات و عقاید متفاوت هیچ اشکالی نداره. اینکه مخالف هستین دلیل بر این نمی شه که حرفتون اشتباه باشه! بروز احساسات آسون نیست ولی لازمه ی یک زندگی خوب و سالمه.

آیا شما واقعا اهداف خودتون رو دنبال می کنید؟

آیا شما واقعا اهداف خودتون رو دنبال می کنید؟

راهی برای تشخیص اثر دیگران روی زندگیتون

گرچه افراد میتونن تاثیرات مثبتی روی زندگی شما داشته باشن، اما باید اطمینان پیدا کنین که هیچ کس به طور مستقیم روی فکر شما تاثیر نمی ذاره چون تعیین هدف زندگی یک مسئله شخصیه که اگه تحت تاثیر دیگران باشه ممکنه در آینده به پوچی یا پشیمونی برسین. اگه فکر می کنین تحت تاثیر بقیه هستین این راه کارها رو عملی کنین:

  • تصور کنین همه ی افرادی که به اونها علاقه مندین ناپدید شدن، و هیچ کس راجع به اعمال و رفتار شما نظری نمی ده؛ آیا هنوز هم حاضرین کاری که انجام می دادین رو ادامه بدین؟
  • جهانی رو تصور کنین که در اون می تونستین هرکاری رو که بخواین انجام بدین بدون اینکه مورد قضاوت بقیه قرار بگیرین. خانواده و دوستانتون راجع به تصمیمات شما نظر نمی دادن و شما هیچ وقت نمی فهمیدین که اونها تصمیمات شما رو تایید می کنن یا نه. آیا همچنان همینطور زندگی می کردین که الان زندگی می کنین؟ آیا همچنان همین تصمیمات رو می گرفتین یا فرد مقاوتی می بودین؟
  • اگر زندگی‌ای کاملا متفاوتی رو تصور کردین، شروع کنین به تغییر دادن زندگیتون. شاید به نظر ترسناک بیاد اما سعی کنین خوشحال باشین چون زمانی به این امر پی بردین که هنوز فرصت ایجاد تغییر تو زندگیتون رو دارین.

    اثر دیگران روی زندگی شما چقدره؟

    اثر دیگران روی زندگی شما چقدره؟

خودتون رو بهتر بشناسید

تلاش کنین عواطف و احساسات خودتون رو بهتر بشناسین تا فقط حرفهای بقیه رو تایید نکنین. به چیزهایی که بهشون اهمیت می دین یا چیزهایی که نارحتتون میکنن فکر کنین، وقتی تنهایین احساستتون رو به زبون بیارید تا در موقعیت مناسب بتونین به راحتی بیانشون کنین.

خوتون رو بشناسین

خوتون رو بشناسین

برای “نه” گفتن تمرین کنید

بیشتر افرادی که تحت تاثیر بقیه هستن با نه گفتن مشکل دارن چون فکر می کنن بقیه ازشون ناراحت میشن و یا بهشون توهین میشه. تلاش کنین از افرادی که با شنیدن نظر مخالف بهشون بر میخوره دوری کنین چون شما رو بخاطر خودتون دوست ندارن و تنها می خوان شما بازتابی از اونها باشین و همواره اونها رو تایید کنین، که این ویژگی بی رحمانه و خودخواهانه است. جلوی آینه تمرین نه گفتن کنین چون باعث میشه اعتماد بنفستون بیشتر شه و در آینده روی حرفاتون بایستید.

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *