هر خانومی آرزوی داشتن موهای زیبا، بلند و درخشانی رو داره. با این حال، داشتن موهایی بی عیب و نقص و زیبا طوری که دلخواه زنان باشه، کار آسونی نیست. مهم ترین و بدترین این مشکلات، مواجه شدن با ریزش موهاست. در زندگی های پر استرس امروزی، ریزش مو میتونه ناشی از دلایل مختلفی باشه که شایع ترین دلایل اون کثیفی، گرد و غبار و آلودگیه که موی ما به صورت روزانه در مواجهه با این مشکلات قرار داره. علاوه بر این آلودگی زیاد، باعث میشه که ما بیشتر از حد معمول موهای خودمون رو بشوریم. که این منجر به ریزش بیشتر موی ما میشه. در ادامه ی این مطلب نکاتی رو به شما ارائه میدیم تا بتونین شامپوی مناسب خودتون رو راحت تر انتخاب کنین.

بنابراین تنها راه برای جلوگیری از ریزش مو، انتخاب شامپوییست که از ریزش مو جلوگیری کنه. این رو بدونین که برخلاف تبلیغات تلویزیونی، همه شامپوهای کنترل ریزش مو، برای چشم شما مناسب نیستن. گاهی اوقات حتی خود شامپو هم ممکنه که باعث ریزش موی بیشتر بشه. از این رو، اولین گام در مبارزه با ریزش مو، انتخاب درست شامپو براساس نوع موی شما، آب و هوای مکانی که در اون زندگی میکنین و چند عامل دیگست. در ادامه نکات مختلف برای انتخاب آگاهانه شامپو ضد ریزش مو به شما ارائه میشه.

تشخیص نوع پوست سر

این اولین قدم در پیش‌گیری از ریزش موهاست. اگه پوست سر خشک داشته باشین، نمیتونین از شامپوهای مخصوص پوست سر چرب استفاده کنین چون که منفعتی برای شما ندارن. عکس این وضعیت باز هم درسته. در نتیجه باید از نوع پوست سرتون مطمئن بشین و همچنین باید محصولات مراقبت از مو رو براساس اون انتخاب کنین.

تشخیص نوع پوست سر برای انتخاب محصولات مراقبت از مو

تشخیص نوع پوست سر برای انتخاب محصولات مراقبت از مو

تغذیه و مراقبت از مو با شامپوهای حاوی مواد مغذی

در هنگام  انتخاب شامپوی مناسب، باید بدونین که کدوم محصول برای موی شما مناسبه. مواد سازنده ای مثل شیر سویا، کره shea، گلیسیرین و پروتئین تخم مرغ برای موهای شما خوب هستن. در نتیجه سعی کنین به دنبال شامپوهایی باشین که بسیاری از این مواد مغذی رو درون خودشون دارن. صرف نظر از نوع مو، این مواد، پوست سر شما رو تغذیه میکنن و باعث میشن که موی شما ضخیم تر بشه و در نتیجه ریزش مو کنترل بشه.

تغذیه مناسب مو لازمه مراقبت از اونه

تغذیه مناسب مو لازمه مراقبت از اونه

انتخاب شامپوی مناسب برای ریزش موهای عادی

اگر افرادی که موهای طبیعی و عادی دارن به ریزش موی سر دچار بشن، به احتمال زیاد میشه گفت که دلیل این مشکل به خاطر سوزش یا تحریک پوست سره. در چنین مواردی بهترین روش درمانی که فرد میتونه انجام بده، استفاده از شامپوهای داروییست که دارای روغن های درختی هستن. این کار به تنهایی میتونه کافی باشه و توصیه میشه که به دنبال استفاده زیاد از محصولات مختلف مراقبت از مو نرین. انجام این کار نه تنها باعث آسیب دیدن بیشتر موی شما میشه، بلکه این کار راه رو برای ریزش بیشتر مو هموار میکنه.

انتخاب شامپو برای موهای معمولی

انتخاب شامپو برای موهای معمولی

برای مقابله با ریزش موهای خشک چه شامپویی مناسبه؟

همون طور که بسیاری از ما میدونیم، خشکی مو یکی از دلایل اصلی ریزش مو است. در نتیجه بهترین راه برای مقابله با افتادن مو اینه که مطمئن بشین موی شما همیشه رطوبت خودش رو حفظ میکنه. از شامپوهایی که دارای مواد شیمیایی زیادی هستن، دوری کنین. شامپوهای گیاهی اونهایی هستن که کرم مانند هستن و برای شما مناسب و مفیدن. دقت کنین که هر شامپویی که انتخاب میکنین، باید مقدار مشخصی از پروتیین سویا داشته باشه. استفاده از شامپوهایی که بر پایه روغن هستن، یه ایده خوبه.

انتخاب شامپو برای موهای خشک

انتخاب شامپو برای موهای خشک

انتخاب شامپوی مناسب برای ریزش موهای فر

صرف نظر از اینکه آیا موهای فرمانند شما طبیعیه و یا اینکه کلی خرج کردین تا چنین موهای زیبایی رو به دست بیارین، انتخاب شامپوی مناسب باز هم باید مورد توجه شما باشه. شامپویی رو انتخاب کنین که سرشار از پروتئین کراتین باشه. تعدادی از این نوع شامپوها در بازار موجود هستن که به طور خاص برای این نوع مو ساخته شدن. سعی کنین این نوع از شامپوها رو انتخاب کنین، زیرا اونها نه تنها تضمین میکنن که موهای شما مرطوب باقی بمونه، بلکه برای موها نرم کنندگی مناسبی رو هم فراهم میکنن.

انتخاب شامپوی مناسب موهای فر

انتخاب شامپوی مناسب موهای فر

انتخاب شامپوی مناسب برای موهای چرب

هنگام انتخاب شامپوی مناسب، مطمئن بشین که از انواع خیلی قوی نیست. به این خاطر که شما باید بیشتر از دیگران موهای خودتون رو بشورین (به این خاطر که موی شما به طور مرتب چربی جذب میکنه). برچسب شامپو رو بخونین تا مطمئن بشین که pH  اون متعادله. اگر این طور نباشه، ممکنه که شامپوی شما برای موهاتون مضر باشه و این به نوبه خودش میتونه راه رو برای ریزش بیشتر مو فراهم کنه.

انتخاب شامپوی مناسب موهای چرب

انتخاب شامپوی مناسب موهای چرب

چه شامپویی برای موهای رنگ شده مناسبه؟

به این خاطر که روی موهای شما قبلا فرآیندی شیمیایی صورت گرفته، نیاز به دقت و مراقبت ویژه ای داره. برای خرید سراغ شامپوهای معمولی نرین، چون بیشتر اونها توانایی کار کردن برای موهای رنگ شده شما رو ندارن. در عوض، از طیف وسیعی از محصولاتی که برای شما تهیه شدن، استفاده کنین. انجام این کار همچنین تضمین میکنه که از رنگ موهای شما به مدت طولانی تری محافظت بشه و شما مجبور نیستین که به فکر رنگ کردن مجدد موهاتون باشین.

انتخاب شامپوی مناسب موهای رنگ شده

انتخاب شامپوی مناسب موهای رنگ شده