اگر یک اتاق خواب کوچک داشته باشیم یکی از سخت ترین قسمت های تزیین دکوراسیون آن پیدا کردن تخت خواب مناسب و فضای مورد نیاز برای قرار دادن آن است. تخت خواب های بزرگ و حجیم اصلا انتخاب مناسبی برای اتاق خوابهای کوچک نیستند چون با اشغال کل فضای اتاق جایی برای رفت و آمد یا قرار دادن سایر مبلمان و وسایل باقی نمیگذارند. در ادامه با مدلهای خلاقانه و جالب تخت برای اتاق خوابهای کوچک و کم جا آشنا میشیم که نه تنها جای زیادی را اشغال نمیکنه بلکه با ذخیره سازی فضا، محیط بیشتری برای موارد دیگه ایجاد میکنه.

1.تخت خواب های تاشو و کشویی

تخت خواب های کشویی انتخاب مناسبی برای اتاق خواب های کوچک و کم جا به شمار میان چون در ظاهر، فضایی به اندازه قراردادن یک تخت خواب را در اتاق اشغال میکنند اما با باز کردن طبقه زیرین به عنوان یک تخت دونفره مورد استفاده قرار میگیرند. برای یکدست به نظر رسیدن این نوع تخت ها میتوان از ملافه و روتختی های هماهنگ و یکسان برای آنها استفاده کرد و یا برای تنوع دادن به اتاق برای هر کدام از آنها ظاهر متفاوتی درنظر گرفت.

تخت های کشویی برای اتاق خواب های کوچک

تخت های کشویی برای اتاق خواب های کوچک

2.تخت خواب های جادار زیرشیروانی

معمول ترین حالت قرار دادن تخت در اتاق آن است که تخت را روی کف اتاق قرار بدیم. اما این روش یک عیب خیلی بزرگ داره. اینکار اجازه استفاده بهینه از محیط زیر و بالای آن را از ما میگیره. اما قرار دادن تخت در فضایی بالاتر از کف اتاق و نزدیک به سقف این امکان را ایجاد میکنه تا بتونیم با ایجاد کشو یا کمد و قفسه زیر آن نهایت استفاده از فضای محدود اتاق خوابمان را داشته باشیم.

طراحی کشوهای جادار زیر تخت

طراحی کشوهای جادار زیر تخت

3.طراحی فضای دنج برای خواب در فضاهای خالی اتاق

یک ایده جالب و خلاقانه برای قراردادن تخت در اتاق خواب اینه که از فضاهای پرت و گوشه های خالی اتاق نهایت استقاده رو ببریم و با قرار دادن تخت خواب در این نقاط یک بستر دنج و خلوت برای خواب و استراحت طراحی کنیم. قراردادن تخت کنار پنجره دیواری که کمی قوس داره محیط دلنشینی برای خواب ایجاد میکنه و آن را به آلونکی دنج و خلوت تبدیل میکنه.

قراردادن تخت در فضاهای پرت خانه

قراردادن تخت در فضاهای پرت خانه

4.تخت خواب چند طبقه برای اتاق خواب کودک

تخت خواب های دوطبقه ایده مناسبی برای اتاق بچه هاست. به جای کنار هم گذاشتن چند تخت آنها به شکل عمودی جای کمتری را در اتاق اشغال میکنند و با در نظر گرفتن لبه های بلند برای بچه ها امن و مناسبند.

تخت خوابهای دوطبقه چوبی در اتاق خواب کودک

تخت خوابهای دوطبقه چوبی در اتاق خواب کودک

5.استفاده از فضای زیر تخت خواب به عنوان میز کار یا فضای بازی

در مواردی که تخت خواب را با فاصله مناسبی از کف اتاق قرار دهیم علاوه بر ایجاد کمد یا قفسه های جادار میتوان از این فضا با قرار دادن میز تحریر یا اسباب بازی به عنوان محیط بازی و انجام تکالیف بچه ها استفاده کرد.

طراحی میز تحریر و فضای بازی در زیر تخت

طراحی میز تحریر و فضای بازی در زیر تخت